REKLAMA

Deutz-Fahr 5110G – co sprawia, że tak szybko zdobył renomę wśród rolników?

> Kupno ciągnika marki DF 5110G nie należy do najprostszych. Nabywca musi wybrać kilkanaście różnych podzespołów i komponentów, z których ma się składać jego maszyna.

> Ciągnik niemieckiej produkcji ma unikalny system redukcji spalin, który nie potrzebuje zbiornika AdBlue oraz filtrów DPF.

> Wyróżniają go także ciekawe rozwiązania techniczne – tarcze hamulcowe w zalewie olejowej, opcjonalny AutoWOM lub system sterowania typu EHR.

fot. Deutz-Fahr
18 czerwca 2023 chat-icon1

> Kupno ciągnika marki DF 5110G nie należy do najprostszych. Nabywca musi wybrać kilkanaście różnych podzespołów i komponentów, z których ma się składać jego maszyna.

> Ciągnik niemieckiej produkcji ma unikalny system redukcji spalin, który nie potrzebuje zbiornika AdBlue oraz filtrów DPF.

> Wyróżniają go także ciekawe rozwiązania techniczne – tarcze hamulcowe w zalewie olejowej, opcjonalny AutoWOM lub system sterowania typu EHR.

Deutz-Fahr 5110G – dlaczego warto postawić na ten model?

Ciągnik oznaczony numerem 5110G to jedna z najmocniejszych maszyn, stanowiąca jeden spośród 8 traktorów z serii 5G. Miał swoją premierę w 2019 roku i od tamtej pory dosyć szybko powiększył grono swoich miłośników. Kupno tego ciągnika jest związane z długim procesem wybierania komponentów maszyny, dzięki czemu rolnik może mieć pewność, że dokonał właściwego zakupu. Jest to także jeden z powodów, dla których ta maszyna jest tak często wybierana przez gospodarzy. W latach 2020-2021 maszyny marki Deutz Fahr znalazły się w pierwszej piątce najchętniej kupowanych nowych ciągników - zarejestrowano wtedy ponad 1400 tych pojazdów rolniczych. Z pewnością przyczyniło się do tego finansowanie fabryczne zakupu ciągnika w pakiecie SDF Finance, które umożliwia rozłożenie płatności na 5 lat, bez żadnych odsetek. Personalizacja i odpowiednia konfiguracja to jedna z najważniejszych cech, która wyróżniają ten produkt spośród maszyn innych marek. Dzięki temu rozwiązaniu jest bardzo mała szansa, że traktor nie będzie spełniał wymagań użytkownika. Wśród komponentów, które można wybrać we własnym zakresie, można znaleźć m.in.:
 • rodzaj skrzyni biegów,
 • system hydrauliczny,
 • typ zaczepu,
 • prędkość WOM-u,
 • rozmiary opon.
Kupujący może też wybrać dodatkowe wyposażenie w postaci klimatyzacji, fotela pneumatycznego lub różnych elementów kabiny. Jedynym stałym punktem w konfiguracji maszyny pozostaje 4 – cylindrowy silnik SDF FARMotion o pojemności 3,8 litra. Jest on bardziej elastyczny niż podobna jednostka napędowa TCD 3,6. Różnica tkwi we włoskiej konstrukcji silnika, które wykorzystują wtryskiwacze common rail dostarczające paliwo pod ciśnieniem - bagatela – 2000 barów. Silnik ma moc nominalną 107 KM, a maksymalną 113 KM. Jego największy moment obrotowy to 435 Nm, osiągany przy prędkości 1600 obrotów na minutę. Jednostka zużywa małe ilości paliwa, posiada też kilka układów, które wspierają jej pracę - to chociażby system redukcji katalitycznej czy turbosprężarka chłodzona powietrzem.

Czym wyróżnia się Deutz-Fahr 5110G spośród innych maszyn rolniczych?

Kolejnym aspektem, na którym opiera się ten model, jest unikalny układ systemu oczyszczania spalin bez DPF-a i zbiornika AdBlue. Pomimo braku filtra cząstek stałych, to rozwiązanie zapewnia czystszą emisję produktów spalania paliwa, zgodną z najbardziej surowymi normami w Unii Europejskiej. Duża funkcjonalność tego modelu wynika z zastosowania rewersu, napędzanego w sposób mechaniczny lub elektroniczno – hydrauliczny. Posiada on aż 4 odrębne tryby pracy – szybki, wolny, w redukcji lub jako super reduktor. Dzięki powyższym trybom traktor może być wykorzystywany zarówno do standardowych prac w polu, transportu płodów rolnych, jak i najbardziej zaawansowanych zadań z użyciem podczepianych maszyn rolniczych. Może też służyć do wykonywania pracy w ramach utrzymywania czystości i porządku oraz do prowadzenia gospodarki leśnej.

Jakie są atrybuty i ciekawe funkcje niemieckiego ciągnika?

Mocny silnik to nie jedyny mocny punkt, który przemawia za posiadaniem tej maszyny. Wśród najważniejszych cech niemieckiego ciągnika można także znaleźć wiele ciekawych rozwiązań o charakterze technicznym:
 • możliwość wyboru spośród dwóch różnych skrzyni biegów - pierwsza z nich obsługuje 4, a druga 5 biegów. Użycie tej technologii pozwoliło na ruch ciągnika z prędkością 40 km/h przy obniżeniu wielkości obrotów silnika. Tryb ECO pozwala nie tylko na zaoszczędzenie mocy, ale także na znaczną redukcję zużycia paliwa. Po za tym wpływa to na większą wygodę podczas prowadzenia pojazdu - występują mniejsze wibracje i hałas,
 • hamulce tarczowe – w modelu DF 5110G producent zastosował okrągłe klocki w kąpieli olejowej, które charakteryzują się bardzo sprawnym działaniem. To znacznie podniosło stopień bezpieczeństwa w tych maszynach,
 • podnośniki - przedni unosi maksymalny ładunek o wadze 2,1 tony, natomiast udźwig tylnego to imponujące 4,5 tony,
 • przedni WOM – o prędkości 1000 obrotów na minutę,
 • tylny WOM – posiada dwa tryby pracy. Może pracować z prędkością 1000/1000 ECO lub 540/540 ECO,
 • funkcja Stop and Go – unikalne rozwiązanie, dzięki któremu można zatrzymać ciągnik bez użycia sprzęgła. To znacznie podnosi komfort poruszania się pojazdem, gdy praca wymaga ciągłego wykonywania postojów.
Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe oprzyrządowanie do tej maszyny. Z przodu można umieścić odważnik o masie 500 kg, dzięki czemu kierowca ma większy komfort jazdy. Dzięki temu pojazd wykazuje większą stabilność podczas ruchu, nie chybocze się i ma lepszą kontrolę trakcji. Można także wspomnieć o opcjonalnej funkcji AutoWOM lub systemie elektronicznego sterowania EHR, dzięki któremu można obsługiwać podnośnik za pomocą zewnętrznego panelu. (rtr) Michał Ziemski

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marcin

popularny i dobrze oceniany

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Ocena maszyny

Deutz-Fahr 5110G


marek Użytkownik ciągnika
4/5

sąsiad takim jeździ, świetna maszyna, może kiedyś i ja sie dorobie

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczność:

4

Cena:

4

Funkcjonalność:

4

Zdzisław Użytkownik ciągnika
4/5

okej

Komfort jazdy:

4

Ekonomiczność:

4

Cena:

4

Funkcjonalność:

4