REKLAMA

Dlaczego jęczmień jary żółknie

Redakcja - Uprawa
14.03.2023
chat-icon 0

Jęczmień jary jest rośliną, na której uprawę decydujemy się bardzo często. Możemy wykorzystać go w odmienny sposób, a mianowicie w kierunku browarnym bądź paszowym. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których na liściach rośliny obserwujemy związane z ich kolorytem zmiany. Dlaczego jęczmień jary żółknie i co możemy w takim przypadku zrobić?

REKLAMA

Jęczmień jary jest rośliną, na której uprawę decydujemy się bardzo często. Możemy wykorzystać go w odmienny sposób, a mianowicie w kierunku browarnym bądź paszowym. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których na liściach rośliny obserwujemy związane z ich kolorytem zmiany. Dlaczego jęczmień jary żółknie i co możemy w takim przypadku zrobić?

Jęczmień jary - dlaczego żółknie? Możliwe przyczyny

Zmiana kolorytu liści wielokrotnie może mieć swoją przyczynę w glebie, co jest związane z założeniem plantacji na stanowiskach odznaczających się nieregularnym odczynem. Niskie pH oraz nadmierna wilgotność mogą mieć negatywny wpływ na uszkodzenie roślin poprzez zastosowane w okresie jesiennym herbicydy. Do przyczyn żółknięcia jęczmienia jarego możemy również zaliczyć podeszwę płużną bądź niewystarczającą ilość konkretnego składnika pokarmowego, na przykład magnezu czy azotu.

Co więcej, przyczyną żółknięcia jęczmienia jarego mogą być też zastoiska wodne, jednak musimy również wziąć pod uwagę choroby oraz szkodniki. Najczęstszą chorobą powodującą żółknięcie rośliny jest mączniak, ale pojawić może się też plamistość siatkowa. W przypadku pierwszej choroby zastosować możemy morfolinę, natomiast w przypadku drugiej doskonale sprawdzi się trialoza. Są to dobrej jakości składniki, które pomogą nam poradzić sobie z problemem żółknących liści, by zadbać o prawidłowy rozwój uprawianego jęczmienia jarego.

Dlaczego jęczmień jary żółknie?

Kolejnym powodem, dla którego jęczmień jary żółknie, może okazać się rozwój choroby wirusowej, z czym najczęściej borykam się w okresie wiosennym. Jeśli chcemy jej skutecznie zapobiec, powinniśmy zadbać o zwalczenie mszyc wektorów, najlepiej w momencie zaobserwowania ich pojawienia się na liściach rośliny.

Kłopoty z żółknięciem jęczmienia jarego w okresie jesiennym powodują nie lada zmartwienie, z których trudno sobie sprawnie poradzić. Gdy gleba wykazuje niskie pH, możemy zastosować pogłównie wapno, które nieco pomoże nam poradzić sobie z problemem. Natomiast w przypadku niedoborów składników, powinniśmy przygotować się na ich wczesne, wiosenne uzupełnianie, a z zagęszczeniem gleby po zbiorze przedplonu.

Jakie wymagania glebowe ma jęczmień jary?

Jęczmień jary jest rośliną wyróżniającą się dosyć sporymi wymaganiami glebowymi. Wynika to z faktu, że jego system korzeniowy nie jest dobrze rozwinięty, a okres wegetacji jest stosunkowo krótki. W związku z tym najlepsze plony możemy uzyskać na lessowych, gliniastych oraz pylastych. Natomiast do optymalnych przedplonów należy zaliczyć motylkowe, kukurydzę, okopowe, pszenicę czy owies.

Jednymi z najczęściej popełnianych przez rolników błędów, jest siew rośliny na zakwaszonych glebach oraz nieodpowiednio zbilansowane nawożenie azotem. Przekłada się to na parametry jakościowe ziarna, dlatego powinniśmy z uwagą podejść do zadania, by uzyskać najlepsze efekty. Dzięki temu nasza roślina będzie miała możliwość efektywnego rozwoju, a uzyskane plony okażą się dla nas w pełni satysfakcjonujące.

Jak nawozić jęczmień jary?

Nawożenie jęczmienia jarego wymaga od nas zastosowania odpowiednich składników, dzięki którym roślina będzie się prawidłowo rozwijała i zdrowo rosła. Przede wszystkim możemy postawić na nawożenie fosforem, który jest niezbędny nie tylko w okresie początkowej wegetacji, ale również w nieco późniejszym, kiedy ma duże znaczenie w wykształcaniu ziarna oraz dojrzewaniu.

Kolejnym ważnym składnikiem, jaki powinniśmy zastosować, jest potas. Skutecznie zwiększa on odporność rośliny na wyleganie, szkodniki, choroby czy suszę. Nawożenie azotem również ma ogromne znaczenie, jednak w wyniku skłonności jęczmienia do wylegania, nie możemy stosować go zbyt późno lub wykorzystać regulator wzrostu.

Kiedy siać jęczmień jary? Termin siewu rośliny

Data siewu jęczmienia jarego uzależniona jest od kilku czynników. Przede wszystkim od części kraju, ponieważ w środkowo-zachodniej części możemy zasiać go już w połowie marca, natomiast w Małopolsce, a także w centralnej Polsce w trzeciej dekadzie marca. W przypadku Pomorza Środkowego, Podlasia, Warmii oraz Mazowsza termin ten przypada na przełomie marca i kwietnia. Termin siewu rośliny zależy od okresu fenologicznego oraz warunków pogodowych, mających niebagatelny wpływ na temperaturę gleby.

Jak ochraniać jęczmień jary? Co warto robić?

Wyleganie rośliny jest dużym problemem, z którym niejednokrotnie musimy się zmagać. Dlatego zapobiegnięcie procesowi jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie retardantów, których zadaniem jest zahamowanie wzrostu roślin. To niezwykle ważne, by odpowiednio zadbać o ochronę jęczmienia, ponieważ nasze działania mają bardzo ważny wpływ na jakość uzyskanych plonów.

Powinniśmy również skupić się na zabezpieczeniu rośliny przed chorobami, by mogły zdrowo rosnąć. Możemy postawić na połączone zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe, a jeszcze lepszym pomysłem jest łączenie ich z nawożeniem dolistnym. W tym celu warto, abyśmy wykorzystali wieloskładnikowe preparaty, które zawierają stabilizator pH.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA