REKLAMA

Dlaczego małe kurczaki zdychają?

Redakcja - Zwierzęta
02.06.2024
chat-icon 0

Śmiertelność wśród małych kurczaków to zagadnienie nurtujące wielu hodowców. Zrozumienie tak ważnego aspektu pomoże nam zadbać o zdrowie ptactwa. W przygotowanym przez nas tekście przyjrzeliśmy się kluczowym powodom zachorowań wśród kurczaków, a także przytoczymy wskazówki, jak możemy zapobiegać takim sytuacjom.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Dlaczego małe kurczaki zdychają? Możliwe przyczyny

Śmiertelność wśród kurczaków jest problemem mogącym wynikać z wielu przyczyn. Jedną z nich mogą okazać się choroby zakaźne, które są niezwykle niebezpieczne dla młodych ptaków. Wśród nich możemy wymienić kokcydiozę oraz aspergilozę, mogące doprowadzić do śmierci małych kur. Dlatego tak istotne jest, abyśmy zapewnili odpowiednie warunki sanitarne, a także zadbali o systematyczną dezynfekcję kurnika.

Kolejną poważną przyczyną śmierci wśród kurczaków jest stres termiczny, związany z niewłaściwą temperaturą w kurniku. Małe kury potrzebują stabilnych warunków temperaturowych, co jest szczególnie istotne w pierwszych tygodniach po narodzeniu. Zbyt niskie bądź zbyt wysokie wartości mogą prowadzić do hipotermii, bądź przegrzania, tym samym wywołując większą śmiertelność wśród ptactwa.

Dlaczego kury zdychają?

Przyglądając się zgonom wśród kur, warto abyśmy mieli na uwadze, że są one wrażliwe na zmiany środowiskowe, do których możemy zaliczyć ekstremalne temperatury lub nagłe zmiany w stosowanej dotychczas diecie.

W takim przypadku powinniśmy dostosować warunki panujące w kurniku do aktualnej pogody, zapewniając właściwą wentylację w okresie letnim, a także izolację jesienią oraz zimą. Kluczowe jest również dopasowanie diety do potrzeb zwierząt, z uwzględnieniem pory roku, by mogły prawidłowo rosnąć i odpowiednio się rozwijać.

Wiele przypadków zgonów wśród kur wynika z braku podstawowych składników odżywczych, takich jak wapń. Jego niedobór może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych, dlatego tak ważne jest zastosowanie prawidłowo zbilansowanej diety, wzbogaconej o niezbędne minerały oraz witaminy.

Dlaczego kurczaki zdychają w jajku?

Za zdychanie kurczaków w jajku może odpowiadać wiele powodów. Przede wszystkim sytuacja może mieć miejsce w przypadku niewłaściwej temperatury podczas inkubacji. Zbyt wysoka lub zbyt niska może doprowadzić do zaburzenia rozwoju, a tym samym śmierci zarodka. Nieodpowiednia wilgotność może doprowadzić do utopienia zarodka lub wysychania błon jajowych. Co więcej, zarodki kurczaków potrzebują prawidłowej ilości tlenu, dlatego niedostateczna wentylacja może wywołać zgon.

Niektóre nierozwinięte kurczaki mogą borykać się z wadami genetycznymi, uniemożliwiającymi ich prawidłowy rozwój. Hodowla blisko spokrewnionych osobników również może zwiększyć ryzyko wystąpienia wad w obrębie genów, co prowadzi do większej śmiertelności zarodków.

Ponadto jaja mogą być narażone na działanie chemikaliów wykorzystywanych w hodowli albo toksyn środowiskowych. Natomiast pleśń oraz grzyb rozwijające się na skorupkach w wyniku wilgotnych warunków, wydzielają toksyny, które przyczyniają się do śmierci zarodka.

Kury znoszą zakrwawione jajka - przyczyny

Choroby układu rozrodczego, występowanie niektórych pasożytów oraz pęknięcia naczyń krwionośnych to jedne z wielu przyczyn, odpowiadających za znoszenie przez kury zakrwawionych jajek. Ptaki mogą doznać urazów wewnętrznych lub borykać się z wadami anatomicznymi, zwiększającymi ryzyko krwawienia.

Brak odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych, w szczególności witamin A, D, E i K może mieć wpływ na układ rozrodczy kur i prowadzić do problemów podczas znoszenia jaj. Stresujące warunki życia, niewłaściwa wentylacja w kurniku czy niedostateczna ilość światła również mają niebagatelne znaczenie dla zdrowia ptactwa i jakości jaj.

Dlaczego małe kurczaki zdychają? Podsumowanie

Śmiertelność wśród małych kur może wynikać z wielu czynników. To nie tylko kwestie środowiskowe czy genetyczne, ale również nieodpowiednio dobrana dieta lub niewystarczająca ilość składników odżywczych w diecie. Ponadto zgony kurcząt mogą także wynikać ze stresu związanego z niewłaściwą temperaturę panującą w kurniku czy gromadzących się w nim bakterii.

(rzw)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA