REKLAMA

Dlaczego należy czytać etykiety środków ochrony roślin?

Redakcja - Uprawa
11.12.2022
chat-icon 0

Stosowanie środków ochrony roślin wymaga przestrzegania konkretnych zaleceń i norm, umieszczanych na opakowaniu. / materiał promocyjny

fot. Materiały promocyjne
REKLAMA

Stosowanie środków ochrony roślin wymaga przestrzegania konkretnych zaleceń i norm, umieszczanych na opakowaniu. / materiał promocyjny

Na starannie projektowanych etykietach znajdują się kluczowe informacje, dotyczące m.in. rodzaju zwalczanego patogenu, właściwego sposobu przeprowadzanego oprysku i środków ostrożności, które zachować musi ogrodnik lub rolnik. Przeczytanie tych informacji jest kluczowe, aby zachować bezpieczeństwo i przy okazji – zwiększyć skuteczność zakupionego preparatu.

Czym jest etykieta, naklejana na środkach ochrony roślin?

Etykieta to forma naklejki, umieszczanej na produkcie. Ma ona na celu informować klienta o najważniejszych cechach zakupionego środka. Docelowo, dzięki umieszczonym informacjom, ze środka skorzystać może zarówno doświadczony ogrodnik, jak i początkujący rolnik. Na etykietach znajdziesz m.in.:

  • informacje o rodzaju środka – m.in. o nazwie, o zastosowanych substancjach czynnych (te wyrażone są zwykle w formie procentów lub gramów), a także o rodzaju środka (np. czy jest to insektycyd, herbicyd czy fungicyd) i ewentualnych substancjach pomocniczych, dane czy są to np. nawozy doglebowe czy nawozy dolistne,

  • przepisach, dotyczących tego środka – te muszą spełniać wymogi stawiane przez MRiRW, ze wskazaniem na numer dopuszczenia czy termin przydatności,

  • instrukcję użycia – z uwzględnieniem odpowiedniej dawki,

  • rodzaju zwalczanych szkodników, 

  • normy i zasady, zapewniające bezpieczeństwo stosowania oprysków, a także niezbędne środki ostrożności. Znajdziesz więc na nich m.in. dane o odpowiedniej odzieży ochronnej, o zachowaniu prewencji czy karencji i o krokach, które należy powziąć po niedopuszczalnym kontakcie ze środkiem.

Etykieta ma więc na celu minimalizować ryzyko naruszeń. Ważne więc jest, aby ta była aktualizowana, a dane – konstruowane zgodnie z obecnymi przepisami. Docelowo etykieta powinna być zatwierdzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dlatego też znajdziesz ją również na stronie www MRiRW, gdzie umieszczono pełną, zaktualizowaną, wyszukiwarkę środków ochrony roślin. Otrzymane w ten sposób wyniki pozwalają Ci weryfikować zakupiony środek poprzez dane umieszczone w rejestrze.  

Brak znajomości zasad i należnych środków ostrożności może doprowadzić do bardzo niebezpiecznych sytuacji – zarówno z punktu widzenia środowiska, jak i Twojego zdrowia. Dodatkowo producent w ten sposób „zabezpiecza” siebie i swój produkt przed niewłaściwym stosowaniem i wynikającymi z niego skutkami ubocznymi. Jeśli więc chcesz minimalizować ryzyko strat i przy okazji – zwiększyć skuteczność preparatu – zapoznaj się dokładnie z informacjami umieszczonymi na ulotkach, broszurach i naklejkach. 

Wymogi etykiet na środkach ochrony roślin

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dopuszcza etykiety środków ochrony roślin do obrotu wyłącznie wtedy, gdy uzna, że umieszczone na niej informacje są pełne i zgodne z obowiązującymi przepisami polskiego, ale i unijnego, prawa.

Wśród założonego kryterium wymienia więc m.in. konieczność przygotowania etykiety w taki sposób, aby była łatwa do odczytania, wyraźna, konkretna i jasna w swoim przekazie. Dodatkowo ta musi być zamieszczona w formie naklejki albo w formie ulotki, dołączanej do opakowania. 

Informacje o dopuszczonych do sprzedaży produktach znajdziesz na stronie Ministerstwa Rolnictwa. Tam, oprócz samych etykiet, aktualizuje się karty charakterystyki, które uzupełniają informacje zawarte bezpośrednio na produktach.

(rup) Materiały promocyjne 

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA