REKLAMA

Dlaczego należy wapnować pola uprawne?

Redakcja - Uprawa
24.08.2022
chat-icon 0

Wiele gleb w Polsce ma zbyt kwaśny odczyn pH. Nie sprzyja to rozwojowi roślin i ich wzrostowi. Dlatego konieczny jest zabieg wapnowania, który przywraca zasadowe pH gleby i umożliwia prawidłowy wzrost uprawianych gatunków. / artykuł partnera

fot. Materiały partnera
REKLAMA

Wiele gleb w Polsce ma zbyt kwaśny odczyn pH. Nie sprzyja to rozwojowi roślin i ich wzrostowi. Dlatego konieczny jest zabieg wapnowania, który przywraca zasadowe pH gleby i umożliwia prawidłowy wzrost uprawianych gatunków. / artykuł partnera

Wapnowanie pola – dlaczego konieczne jest przywrócenie zasadowego odczynu gleby?

Jeżeli pH gleby na polu uprawnym jest zbyt niskie, to bardzo mocno obniża się odporność roślin. Są znacznie bardziej podatne na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych, np. suszy. Zwiększa się również ryzyko wystąpienia chorób grzybowych. Takie sadzonki gorzej też znoszą ataki szkodników.

Gdy pH gleby spada do 5.0 lub osiąga jeszcze mniejsze wartości, glin ma większą mobilność. Zahamowaniu ulega rozwój systemu korzeniowego, zaczynają obumierać włośniki. Z tego powodu roślina zaczyna mieć problemy z transportem wody i składników odżywczych do swoich komórek. Znacząco zmniejsza się pobieranie wszystkich soli mineralnych z gleby (m.in. wapnia i magnezu). W takich warunkach rośliny nie mają możliwości prawidłowego wzrostu. Chorują i zamierają. Dlatego konieczne jest przeprowadzenie zabiegu wapnowania. Można w tym celu wykorzystać np. wapno Polcalc.

Aby rośliny miały optymalne warunki wzrostu i rozwoju, musi znaleźć się w glebie o pH 5,5 do 7,0. Niższa wartość pH powinna przypadać glebom lekkim, a wyższa – ciężkim. Dawkę wapna należy dostosować do rodzaju ziemi i aktualnego pH podłoża. Zanim przeprowadzi się zabieg wapnowania, trzeba dokonać analizy laboratoryjnej. Dzięki temu można dowiedzieć się, jakie niedobory składników odżywczych ma gleba oraz poznać jej odczyn.

Gatunki uprawiane na polu potrzebują do prawidłowego wzrostu wielu makro- i mikroelementów, takich jak m.in. wapń, magnez, azot, potas, fosfor, siarka, cynk, bor, mangan, czy molibden. Jeżeli gleba ma wysokie niedobory wapnia i magnezu, a także niskie pH (kwaśny odczyn), to rośliny nie są w stanie pobierać z gleby minerałów. Nawet gdyby mikro- i makroelementy znajdowały się w glebie, przy niekorzystnym pH ich pobór przez sadzonkę zostanie zablokowany. Dopiero odkwaszenie ziemi poprzez zabieg wapnowania przywraca roślinom zdolność przyswajania składników odżywczych.

Kiedy należy wapnować glebę na polach uprawnych?

W zależności od tego, jak silnie eksploatowane jest pole uprawne i jaki odczyn pH osiąga w corocznych badaniach gleby, należy je wapnować raz na rok lub na raz na 2–3 lata. 

Najlepszym czasem na wapnowanie pola uprawnego jest jesień, już po ostatnich zbiorach. Dobrze sprawdza się w zabiegach tego typu wapno granulowane, które dobrze miesza się z glebą. Dzięki jego granulacji ogranicza się pylenie, a co za tym idzie – zmniejsza straty nawozu. Zabieg wapnowania najlepiej przeprowadzić w suchy, słoneczny i bezwietrzny dzień.

Jeżeli nie uda się wysiać wapna jesienią, można zrobić to także wczesną wiosną. Należy jednak pamiętać, by zachować odpowiedni odstęp czasowy między wapnowaniem a siewem i sadzeniem roślin uprawnych. Tego typu zabiegu nie wolno wykonywać w tym samym czasie co wysiewu innych nawozów (np. azotowych), ponieważ mogłoby to zadziałać bardzo niekorzystnie na glebę. Dlatego też konieczne jest zachowanie odpowiedniej przerwy między wapnowaniem gleby, a jej nawożeniem.

artykuł partnera

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA