REKLAMA

Dlaczego saletra amonowa uważana jest za uniwersalny nawóz azotowy?

Redakcja
26.04.2024
chat-icon 0

Poszukujesz nawozu, który wchłonie się możliwie szybko? A może takiego, który zostanie w glebie nieco dłużej? Albo obu? I najlepiej, żeby nie trzeba było dwa razy go wysiewać? Wymagasz wiele, ale saletra amonowa może sprostać tym i innym oczekiwaniom. Dlaczego?

fot. Materiały sponsora
REKLAMA

Rośliny uprawne potrzebują nawożenia

Czasy, w których można było uprawiać co roku inne pole, bez obaw o wyjałowienie ziemi, minęły bezpowrotnie. Obecnie co roku obsiewasz te same hektary i nawet jeśli zmieniasz gatunki roślin, pewne składniki odżywcze są dla wszystkich wspólne i prędko zaczyna ich w glebie brakować. Jednym z najważniejszych, wspólnych dla wszystkich roślin jest azot. Pierwiastka tego na Ziemi nie brakuje, jako że powietrze, którym oddychamy składa się prawie wyłącznie z niego (79%), mimo to roślin, które potrafiłyby go z powietrza zasymilować praktycznie nie ma. W związku z tym konieczne jest uzupełnianie zużytego w danym roku azotu w glebie, a najlepszą metodą by tego dokonać jest nawożenie.

Jakie korzyści płyną z nawożenia azotem?

Z przypływu azotu (w formie takiej, jak saletra amonowa) rośliny zrobią konkretny użytek. Pierwszym obserwowanym efektem będzie bardziej dynamiczny i intensywny ich wzrost – tym bardziej spotęgowany, że okres wegetacji zostanie wydłużony, a zatem zyskasz podwójnie. Bujne rośliny to zdrowe rośliny – saletra amonowa wesprze je w walce z chorobami oraz w zmaganiach z niekorzystnymi czynnikami środowiskowymi. Azot pełni też rolę przy regulowaniu procesów fizjologicznych, a zatem może pomóc Twoim uprawom podnieść się po zimowych miesiącach.

Saletra amonowa – uniwersalny nawóz azotowy?

Saletra amonowa jest jednym z kilku dostępnych nawozów azotowych – dlaczego jednak warto postawić właśnie na nią? Typowo zawiera około 34% azotu, występującego w równych proporcjach w formie azotu azotanowego oraz amonowego. Ten pierwszy jest bardzo łatwo przyswajalny przez rośliny, zatem wchłonięty zostanie szybko – otrzymasz efekt doraźny. Drugi natomiast będzie wchłaniał wodę – jest higroskopijny – i przenikał w głąb gleby, stopniowo zmieniając się w azotanowy, co oznacza, że roślina będzie mogła korzystać z niego po trochu – efekt będzie długotrwały. Ponadto, saletra amonowa może być stosowana na dowolnym typie gleb oraz pod wszystkie typy roślin – nie tylko uprawnych, ale też ozdobnych. Najlepiej sprawdzi się forma granulatu, taka jak dostępna w ofercie https://eagro.pl/oferta-nawozy/saletra-amonowa/. Kilkumilimetrowe drobinki łatwo rozprowadzisz w sposób równomierny, zapewniając roślinom optymalny dostęp do azotu.

(rup) Artykuł sponsorowany

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA