REKLAMA

Do 31 lipca 2017 r. można składać wnioski o udzielenie pomocy

O refundację części kosztów zakupu jagniąt, mających w dniu zakupu poniżej 12 miesięcy, ważących co najmniej 14 kg i nie więcej niż 40 kg lub owiec mających nie mniej niż 12 miesięcy mogą się ubiegać producenci mleka, świń lub owiec.

fot. OkiemRolnika.pl
12 lipca 2017 chat-icon0

REKLAMA

Do 31 lipca br. można składać wnioski o udzielenie pomocy:
- w formie refundacji kosztów zakupu jagniąt lub owiec,
- w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych,
- z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka,

Pomoc przysługiwałaby producentowi, który posiadał w dniu 31 grudnia 2016 r., w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany mające powyżej 24 miesięcy, świnie lub owce, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich.

Pomoc będzie przysługiwała do jagniąt lub owiec zakupionych w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 lipca 2017 r., zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich. Producent ubiegający się o pomoc będzie zobowiązany do utrzymywania jagniąt i owiec, do których otrzyma pomoc, nie krócej niż do dnia 31 lipca 2020 r.

Wnioski o udzielenie pomocy w formie refundacji kosztów zakupu jałówek hodowlanych ras mlecznych mogą składać producenci mleka. Pomoc będzie przysługiwała do nie więcej niż 30 sztuk tych zwierząt zakupionych w okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 31 lipca 2017 r., mających w dniu zakupu powyżej 3 miesięcy i nie więcej niż 24 miesiące, zgłoszonych do rejestru zwierząt gospodarskich, dla których wystawiono świadectwo potwierdzające ich pochodzenie, o którym mowa w art. 26 ustawy o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, urodzonych w stadach objętych oceną wartości użytkowej bydła.

Do otrzymania pomocy będzie uprawniony producent mleka, który w dniu złożenia wniosku o udzielenie pomocy posiadał w siedzibie stada krowy typu użytkowego mleczny lub kombinowany, mające powyżej 24 miesięcy, albo nie posiadał w tym dniu krów, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich oraz sprzedał w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 5 tys. kg mleka.

Ponadto producent mleka będzie zobowiązany do utrzymywania, nie krócej niż do dnia 31 lipca 2020 r., jałówek hodowlanych ras mlecznych, do których otrzymał pomoc.

Warunkiem udzielenia pomocy z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka będzie posiadanie przez producenta mleka, w dniu składania wniosku o udzielenie pomocy, w siedzibie stada, której nadano numer na podstawie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, krów typu użytkowego mleczny lub kombinowany mających powyżej 24 miesięcy, według danych zawartych w rejestrze zwierząt gospodarskich, sprzedanie w 2016 r. podmiotom skupującym mleko nie mniej niż 15 tys. kg mleka oraz sprzedanie w okresie od dnia 1 lutego 2017 r. do dnia 30 kwietnia 2017 r. mleka podmiotom skupującym mleko w ilości mniejszej niż ilość mleka sprzedana w analogicznym okresie roku ubiegłego, i nie mniej niż 1000 kg mleka.

Wnioski należy składać do oddziału terenowego Agencji właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta mleka.

Pomoc z tytułu zmniejszenia sprzedaży mleka zostanie udzielona w przypadku niewykorzystania środków na inne formy pomocy.

Szczegółowe informacje dostępne są w biurach Agencji Rynku Rolnego.

(rzw) źródło: MRiRW


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Przewoził krowy z Węgier do Rosji w fatalnych warunkach i bez karmy

Redakcja 25 maja 2023 chat-icon2

Podczas jednej z takich kontroli wykryto szereg nieprawidłowości w transporcie krów prowadzonym samochodami ciężarowymi z przystosowanymi do tego naczepami jadącymi z Węgier do Rosji. Zwierzęta nie miały zapewnionej wystarczającej przestrzeni nad głowami i były oddzielone niewłaściwymi przegrodami, co stwarzało zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Oprócz tego w dwóch ciężarówkach jadących z Węgier do Rosji nie zapewniono krowom karmy. Nieprawidłowości zostały wykryte przez inspektorów lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego w trakcie wspólnych działań z przedstawicielami fundacji ochrony zwierząt.

W ubiegłym tygodniu (15-19 maja), inspektorzy lubelskiej Inspekcji Transportu Drogowego prowadzili kontrole przewozu żywych zwierząt na terenie powiatu bialskiego. W działaniach brali udział również przedstawiciele fundacji Animal Welfare Foundation (AWF). Kontrolowano przede wszystkim warunki przewozu zwierząt i przestrzeganie przepisów transportowych w tym zakresie.

PepsiCo otwarło w Polsce nowy zakład za ponad miliard złotych

Redakcja 31 maja 2023 chat-icon5

Święte k. Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim zostało wybrane na lokalizację najbardziej zrównoważonego środowiskowo i zaawansowanego technologicznie oraz innowacyjnego obiektu PepsiCo w Unii Europejskiej.

Same rozwiązania środowiskowe zastosowane w tym zakładzie to inwestycja za 30,3 mln zł. Docelowo obecnie zatrudnienie znajdzie tutaj ok. 450 osób, głównie z regionu, a docelowo ma tutaj być 600 miejsc pracy. Podczas dzisiejszej  uroczystości otwarcia zakładu obecni byli przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim na czele, któremu towarzyszył minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, a także lokalne władze, partnerzy projektu oraz pracownicy PepsiCo.