Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników
Liczba gospodarstw korzystających z instalacji PV z miesiąca na miesiąc stale wzrasta. Obecnie rolnicy mogą liczyć na dofinansowania rządowe oraz z Unii Europejskiej wspierające rozwój w OZE. Jednymi z najpopularniejszych programów dofinansowania są: Agroenergia 2023, Zielona energia w gospodarstwie wiejskim oraz Energia dla wsi 2023 Dla podatników odprowadzających podatek rolniczy istnieje możliwość ulgi dzięki inwestycji w instalację PV.
Dofinansowanie fotowoltaiki 2023 — wsparcie energetyczne dla rolnictwa
Ostatnimi laty w sektorze rolnictwa doszło do szeregu korzystnych zmian. Dzięki nim właściciele gospodarstw mogą korzystać z dofinansowania odnawialnych źródeł energii, takich jak pompy ciepła, instalacje PV czy magazyny energii. Sama inwestycja w panele fotowoltaiczne przynosi wiele korzyści rolnikom i jednocześnie realnie zwiększa udział OZE w miksie energetycznym, co korzystnie wpływa na jakość powietrza w Polsce.
Instalacja fotowoltaiczna, w połączeniu z hybrydowym falownikiem oraz własnym magazynem energii to również większa niezależność energetyczna gospodarstw. Należy również pamiętać, że instalacja PV to pewna oraz tania energia, co z kolei sprawia, że na montaż paneli fotowoltaicznych decyduje się coraz więcej gospodarstw. Te pozytywne zmiany przyspieszają dzięki licznym dotacjom rządowym oraz z UE, dzięki którym inwestycja w OZE jest jeszcze bardziej opłacalna.
Dzierżawa ziemi rolnej pod fotowoltaikę – fakty i mity
Fotowoltaika dofinansowanie 2023 — program Agroenergia 2023
W 2023 roku kontynuowany jest program Agroenergia 2023. Opracowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest on świetnym sposobem na dofinansowanie fotowoltaiki czy turbin wiatrowych. Agroenergia jest kierowana przede wszystkim do rolników, którzy posiadają status osoby fizycznej z prawem własności lub prawem do dzierżawy nieruchomości. Jakie wymogi należy spełnić, aby czerpać korzyści z tego programu?
Przede wszystkim zakup oraz montaż instalacji PV musi rozpocząć się po otrzymaniu dofinansowania. Po drugie rolnik, który otrzymał dofinansowanie, musi użytkować zainstalowane panele PV przynajmniej przez 3 lata od dnia zakończenia inwestycji. Po trzecie w końcu, program Agroenergia nie łączy się z pozostałymi dotacjami, takimi jak Mój Prąd czy Czyste Powietrze. Sama dotacja wynosi do 20% całej inwestycji, jednak nie więcej niż 15 tys. złotych.
Mój Prąd 2023 – jakie dopłaty do fotowoltaiki, pomp ciepła i magazynów energii?
Fotowoltaika dla rolnika 2023 ARiMR — Zielona energia w gospodarstwie rolnym
“Zielona energia w gospodarstwie rolnym” to program realizowany w ramach operacji “Modernizacja Gospodarstw Rolnych”. Został on zaproponowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i przyjęty przez Komisję Europejską w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jakie są założenia tego dofinansowania? Z takiego wsparcia będzie mógł skorzystać każdy rolnik, którego instalacja nie przekracza mocy 50 kW.
Co równie istotne, w ramach tego programu możliwe jest również zainstalowanie na gospodarstwie rolnym pompy ciepła, o ile będzie ona integralną częścią całego systemu. Dotacja może również pokryć zakup magazynów energii, falowników hybrydowych czy systemu inteligentnego zarządzania energią słoneczną. Zgodnie z deklaracją Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, program będzie mógł pokryć do 150 tys. złotych całej inwestycji. W przypadku młodych rolników oraz projektów zbiorowych rządowe środki pokryją 60% kosztów, w innych przypadkach będzie to 50%.
Dofinansowanie fotowoltaika 2023 — pozostałe programy
“Energia dla Wsi” 2023 to nowy program dofinansowań, który jest realizowany przez Fundusz Modernizacyjny. Jest on przewidziany dla dużych farm fotowoltaicznych, których moc wynosi od 50 kW do nawet 1 MW energii. Taka forma pomocy jest przewidziana głównie dla rolników. Należy również pamiętać, że środki można otrzymać wyłącznie przed instalacją paneli PV. W ramach programu rolnik może zyskać aż 25 mln złotych, należy jednak pamiętać, że jest to pomoc w formie pożyczki.
Należy również pamiętać, że dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników to nie tylko dotacje rządowe. Gospodarstwa mogą bowiem korzystać również z licznych programów unijnych. Chociażby w ramach Wspólnej Polityki Rolniczej UE przewidziano środki w wysokości 147 mln euro z kasy UE oraz 267 mln z publicznych środków. Ponadto rolnik może skorzystać z takich programów, jak Czyste Powietrze, Mój Prąd, Stop Smog czy Ulga termomodernizacyjna.
Fotowoltaika: Czy zmienią się zasady sytuowania instalacji?
Dofinansowanie fotowoltaiki dla rolników 2023 — odliczenie instalacji od podatku
Warto również pamiętać, że osoba fizyczna, prawna lub jednostka organizacyjna, odprowadzająca podatek rolniczy, może liczyć na ulgę podatkową po zainstalowaniu na terenie gospodarstwa instalacji PV. Dzięki temu można odliczyć aż do 25% wydatków związanych z inwestycją w OZE.
Co ważne, zwrot ten odliczany jest co roku, aż do wykorzystania maksymalnej przysługującej kwoty, jednak nie dłużej niż przez 15 lat. Dzięki temu wielu rolników przez kilka lat nie zapłaci ani złotów podatku rolnego. Ubiegając się o taką ulgę, należy jednak pamiętać, że dotyczy ona inwestycji ze środków własnych oraz już po założeniu instalacji PV, a nie przed lub w trakcie realizacji.
Modernizacja gospodarstwa – fotowoltaika dla rolnika
(rpf)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.