REKLAMA

Donald Tusk: Zielony Ład to efekt działań poprzedniego rządu

Redakcja
07.03.2024
chat-icon 0

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała w komunikacie prasowym, że zapisy Zielonego Ładu były zaakceptowane przez poprzedni rząd, a unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zapewniał, że nie będą one ciężarem dla rolników – podczas swojego wystąpienia przypomniał o tym Donald Tusk.

fot. KPRM
REKLAMA

Premier zapewnia, że jest w stałym kontakcie z Brukselą w sprawie Zielonego Ładu oraz potrzeb polskich rolników.

- Bardzo bym chciał, żeby nikt nie spalił tej pracy, bo jesteśmy blisko mety. Apeluję przede wszystkim do pana komisarza Wojciechowskiego, który przez te długie miesiące był pasywny, żeby nie powiedzieć, że szkodził tej sprawie. Dobrze byłoby, żeby teraz, kiedy być może finalizujemy te działania, niczego nie zepsuł – mówił szef polskiego rządu.

Na sobotę 9 marca 2024 roku o godzinie 10.00, Prezes Rady Ministrów zapowiedział ponowne spotkanie się z przedstawicielami rolników.

Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej odniósł się także do protestu rolników, który odbył się we wtorek, 6 marca, w stolicy. Szef rządu podkreślił, że jego aktywne działanie na rzecz poprawy sytuacji rolników jest niezależne od protestów.

– Robię to niezależnie i nie ze względu na protesty. (…) Wszyscy widzieli co działo się w Warszawie. Byli protestujący rolnicy, byli także działacze Solidarności i były także osoby, które dopuszczały się, z pobudek politycznych czy innych, aktów przemocy wobec służb porządkowych. Będziemy działać na rzecz rozwiązania problemów rolników. Niezależnie od tego kto i w jaki sposób protestuje  – powiedział Prezes Rady Ministrów.

Szef rządu kontynuuje też spotkania z liderami państw europejskich – tym razem udał się do Rumunii. Kolejną europejską stolicą, do której udał się Premier Donald Tusk, jest Bukareszt. Szef polskiego rządu w Rumunii spotka się z Premierem i Prezydentem tego kraju. Weźmie także udział w Kongresie Europejskiej Partii Ludowej.

W Bukareszcie będzie okazja, aby zabrać głos oraz porozmawiać w cztery oczy z osobami, z którymi pracuję w związku z Zielonym Ładem i niedogodnościami jakie spadają na rolników europejskich, w tym polskich. Będę rozmawiał m.in. z szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, a także z Valdisem Dombrovskisem, komisarzem odpowiedzialnym m.in. za kwestie związane z wymianą handlową z Ukrainą – powiedział podczas konferencji prasowej przed wylotem do Bukaresztu Donald Tusk.

Premier powiedział, że Polska chce pomagać Ukrainie, która zmaga się z wojną. Zaznaczył przy tym, ze jednocześnie musimy pamiętać o rynkach polskich i europejskich.

– Będę rozmawiał o tym, że potrzebne są zmiany, które będą chroniły europejski i polski rynek. Przez zmiany rozumiemy potrzebę powrotu do zasad, jakie obowiązywały w wymianie handlowej z Ukrainą i z innymi państwami trzecimi, przed wybuchem wojny. Bardzo chcemy pomagać Ukrainie, ale musimy równocześnie chronić europejski i polski rynek rolny, rynek producentów i podstawowe interesy naszych rolników – powiedział szef rządu, dodając, że jego rząd jest zdania, że tylko otwarty dialog pozwoli nam wspólnie rozwiązać problemy polskiej wsi.

Determinacja i liczne rozmowy z liderami europejskich instytucji i państw przynoszą efekty. Szef rządu zapowiedział, że na sobotnim spotkaniu przedstawi rolnikom konkretne informacje, które dotyczą Zielonego Ładu.

- Bardzo mi zależy na tym, żeby dowieźć do końca to, co jest możliwe z Zielonym Ładem. Jestem przekonany, że w sobotę na spotkaniu z rolnikami będę miał coś poważnego do zakomunikowania, jeśli chodzi o Zielony Ład. Między innymi kwestie związane z przepisami dotyczącymi ugorowania. Ale nie chcę wyprzedzać faktów – mówił Premier Donald Tusk.

(rpf) Źródło: KPRM

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA