Jakie jest najlepsze stanowisko dla wrzosów?
Zanim wrzosy zostaną posadzone, warto się dowiedzieć, jakie stanowisko będzie najlepsze do ich rozwoju. Wrzosy najlepiej rosną w glebie, która będzie przygotowana z co najmniej rocznym wyprzedzeniem, dlatego też uprawę tej rośliny należy zaplanować co najmniej rok przed sezonem, w którym ma się pojawić w ogrodzie.
Najlepsze podłoże dla wrzosów to gleba torfowa, piaszczysta, z bardzo dobrą przepuszczalnością i małą zasobnością. Odczyn pH dla dobrej gleby pod uprawę wrzosów powinien być na poziomie 3,5 - 4,5 (podłoże kwaśne). Wrzosu uwielbiają słońce, dlatego też najlepiej rosną i rozwijają się na stanowiskach bardzo dobrze nasłonecznionych.
Należy również zadbać o to, by stanowisko, na którym znają się te rośliny, było dobrze osłonięte przed silnym wiatrem. Warto wiedzieć, że wrzosy posadzone w cieniu będą źle rosły, a ich wygląd nie będzie zachwycający. Ponadto są to typowe rośliny ogrodowe, co oznacza, że nawet mimo najlepszej pielęgnacji posadzone w domu bardzo szybko marnieją. Dopuszczalne jest umieszczanie wrzosów w pomieszczeniach, jednak nie może trwać to dłużej niż kilka dni. Stawiając je w domu, powinny znaleźć się w widnym i możliwie jak najchłodniejszym miejscu, koniecznie z dala od kaloryfera i innego źródła ciepła.
Kiedy sadzić wrzosy?
Idealny czas na sadzenie wrzosów przypada na koniec lata. Najlepiej wykonywać tę czynność na przełomie sierpnia i września, w przypadku braku przymrozków można zrobić to również w październiku. Z powodzeniem sadzenie wrzosów można wykonywać też w marcu czy kwietniu.
Wrzosy nadają się zarówno do sadzenia bezpośrednio w glebie, jak i w doniczkach. W tym przypadku należy pamiętać jednak o prawidłowych zasadach zimowania roślin. Istotne znaczenie dla prawidłowego rozwoju rośliny ma również wykonanie otworów odpływowych na dnie donicy oraz doborze odpowiedniego rozmiaru pojemnika.
Czy wrzosy można sadzić w towarzystwie innych roślin?
Chcąc mieć piękny ogród wrzosy można sadzić samodzielnie - już wtedy odpowiednio zadbane wyglądają naprawdę imponująco. Można również pokusić się o skomponowanie ich z innymi roślinami ozdobnymi, nie tylko tymi z rodziny wrzosowatych. Należy jednak mieć na uwadze, że zestawiając wrzosy z innymi roślinami, należy wybierać te, które mają do nich zbliżone wymagania co do warunków sadzenia i pielęgnacji.
Jaki pielęgnować wrzosy?
Poza zapewnieniem roślinie odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju ważna jest też jej właściwa pielęgnacja - bez niej roślina nie osiągnie swojego imponującego wyglądu, nawet odrobinę zaniedbana bardzo szybko przestanie być ozdobą ogrodu czy tarasu.
W przypadku wrzosów ważne jest regularne podlewanie. Nie należy jednak przesadzać z ilością wody - częste i umiarkowane podlewanie to w przypadku wrzosów optymalne rozwiązanie, dzięki którym roślina będzie się rozwijać i nie utraci swoich pąków i listków. Woda do podlewania nie powinna zawierać zbyt dużej zawartości wapnia. Dlatego wrzosy warto podlewać wodą, która po nalaniu z kranu odstała już kilka godzin.
W czasie podlewania nie można moczyć listów - w przeciwnym wypadku istnieje duże ryzyko wystąpienia chorób grzybiczych.
Poza podlewaniem wrzosy wymagają regularnego nawożenia - najlepiej raz do roku.
Więcej ciekawych i przydatnych informacji, związanych nie tylko z sadzeniem i pielęgnacją wrzosów, można znaleźć, sięgając po Poradnik Ogrodniczy.
(rw) materiał promocyjny
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.