Dopłaty do nawozów dla polskich rolników – jest zgoda Komisji Europejskiej
19 kwietnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła pozytywnie wniosek polskiego rządu o zgodę na sfinansowanie programu dopłat do nawozów dla rolników w związku ze wzrostem cen nawozów rolniczych.
19 kwietnia 2022 roku Komisja Europejska zatwierdziła pozytywnie wniosek polskiego rządu o zgodę na sfinansowanie programu dopłat do nawozów dla rolników w związku ze wzrostem cen nawozów rolniczych.
Zielony Ład – co zdecydowała Komisja Europejska?
Minister Czesław Siekierski krytykuje zielony ład w Brukseli
W komunikacie prasowym Komisja Europejska podaje, że o przyznaniu pomocy zdecydowały m.in. zaburzenia i problemy w gospodarce europejskiej po rosyjskiej inwazji na Ukrainę
Do komunikatu UE odniósł się komisarz Janusz Wojciechowski, wskazując, że to bardzo dobra wiadomość dla rolników w Polsce oraz, że to „Polska jako pierwsza złożyła wniosek w ramach tzw. „pomocy wojennej” i jako pierwszy i dotychczas jedyny kraj UE uzyskała dziś zgodę KE na rekordowo duży program dopłat do nawozów o wartości prawie 4 mld zł”.
- Komisja Europejska zatwierdziła polski program o wartości 3,9 mld złotych przeznaczony na wsparcie polskiego rolnictwa w kontekście inwazji Rosji na Ukrainę. Oznacza to zgodę na dopłaty do nawozów - poinformowało na Twitterze Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
W jaki sposób będą wypłacane dopłaty do nawozów?
Pomoc będzie wypłacana w postaci dotacji bezpośrednich, przeznaczonych dla rolników którzy prowadzą działalność w Polsce i odczuli skutki wzrostu kosztów nawozów, które spowodował obecny kryzys geopolityczny oraz sankcje gospodarcze nałożone na Rosję i Białoruś i sankcje nałożone przez te kraje w odwecie.
Bruksela ugina się przed protestami – wstrzymuje planowane ograniczenia w stosowaniu środków ochrony roślin
Jaką kwotę można otrzymać w ramach dopłat do nawozów?
Rolnicy, którzy zakwalifikują się do otrzymania dopłat mogą liczyć na dopłaty do górnej granicy 50 hektarów w wysokości 107 EUR (500 zł) do hektara gruntów ornych oraz maksymanie do 53,5 EUR (250 zł) za hektar użytków zielonych i pastwisk.
Dlaczego nawozy tak bardzo podrożały?
Czynników jest kilka, ale kluczowym mającym największy wpływ na cenę końcową nawozów rolniczych jest gaz ziemny, który mocno drożał jeszcze w 2021 roku, na kilka miesięcy przed inwazją Rosji na Ukrainę. Duży woływ na ceny nawozów ma równiez mocznik oraz szereg uwarunkowań, w tym fakt, że gaz jest na rynku polskim drożczy nawet 3-krotnie niż np. w Rosji czy Białorusi.
Kiedy dopłaty do nawozów?
(rpf) pp / Źródło: KE
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
Podwyżki, czas start..
te ceny sa tak wysokie ze te doplaty niezbyt duzo pomogą niestety taka prawda
To zaraz nawozy pójdą do góry o te kwoty. Przecież Ci co nimi handlują wezmą te dopłaty
JA to Już nie chce żadnych dopłat / dajcie normalnie gospodarować i zyc i niech nawozy kosztuja tyle co rok tmu i da sieę życ
cuda na kiju ochłapy nie pieniadze