REKLAMA

Dopłaty do nawozów: Jakie stawki na hektar?

Redakcja
12.06.2023
chat-icon 2

Ruszyło przyjmowanie wniosków o przyznanie dopłat do zakupu nawozów. Dokumenty można składać od 12 czerwca do 14 lipca 2023 roku.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Celem pomocy jest dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, które producent rolny nabył między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r.

O wsparcie może wnioskować każdy producent rolny:
- któremu został nadany numer identyfikacyjny w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- będącemu mikroprzedsiębiorstwem, małym albo średnim przedsiębiorstwem (w rozumieniu załącznika I do rozporządzenia nr 2022/2472);
- któremu zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę;
- który w 2023 r. złożył wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich.

Istotne jest, aby podmiot sprzedający prowadził działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów.

Kwota pomocy nie może przekroczyć Iloczynu deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw rolnych, jednak nie większej niż 300 ha i stawki pomocy w wysokości:
- 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk),
- 250 zł na 1 ha powierzchni łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia).
- Iloczynu liczby ton nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. i różnicy ceny za tonę nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez zakupionych między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Kiedy kwota dopłaty do naowozów może być niższa?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że jeśli ze złożonych wniosków będzie wynikać, że zapotrzebowanie na pomoc przekracza kwotę 4,7 mld zł, do obliczenia wysokości pomocy zastosowany zostanie współczynnik korygujący. Dokumenty przyjmują biura powiatowe Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Wnioski o dopłaty do nawozów można dostarczać bezpośrednio do kancelarii biura powiatowego ARiMR, przekazywać za pośrednictwem platformy ePUAP, składać korzystając z usługi mObywatel na stronie gov.pl a także wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową.

Placówki Agencji będą przyjmować dokumenty do 14 lipca 2023 r. Natomiast w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej za datę złożenia będzie uważany dzień nadania wniosku. > Formularz wniosku o przyznanie pomocy i więcej informacji - otwórz

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


bożena 13.06.2023

co by nie dali to zawsze mało i zawsze źle....

0 0
Antek 12.06.2023

ile by musieli dac zeby te straty z ostatnich lat odrobic...

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA