REKLAMA

Dopłaty do nawozów nie dla wszystkich. ARiMR: 500 mln zł na kontach rolników

Redakcja - Prawo i Finanse
16.07.2022
chat-icon 1

Dopłaty do nawozów | ARiMR informuje o wielkości dotychczas wypłaconej pomocy a wielu rolników zostaje wykluczonych z dopłat do nawozów bo nie maja faktur zakupu tylko paragon...

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o przekazaniu 500 milionów złotychw pierwszym tygodniu realizacji programu dopłat do nawozów dla rolników. Wnioski o tę formę pomocy można było składać w ARiMR do 31 maja 2022 roku. Niestety przez błędy formalne w przekazanych do Agencji wnioskach część rolników została wykluczona z dopłat do nawozów – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA
Dopłaty do nawozów | ARiMR informuje o wielkości dotychczas wypłaconej pomocy a wielu rolników zostaje wykluczonych z dopłat do nawozów bo nie maja faktur zakupu tylko paragon...[/caption]

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała o przekazaniu 500 milionów złotychw pierwszym tygodniu realizacji programu dopłat do nawozów dla rolników. Wnioski o tę formę pomocy można było składać w ARiMR do 31 maja 2022 roku. Niestety przez błędy formalne w przekazanych do Agencji wnioskach część rolników została wykluczona z dopłat do nawozów – alarmuje Krajowa Rada Izb Rolniczych.

W tym czasie do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło blisko 427 tys. wniosków o to wsparciea, a wypłatę pomocy rozpoczęto 11 lipca.

- W pierwszym tygodniu realizacji płatności z tego tytułu ARiMR przekazała na konta bankowe 78,67 tys. rolników 500 mln zł. Pomoc będzie wypłacana sukcesywnie w lipcu i sierpniu – informuje Agencja.

Wnioski o dopłaty do nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, można było składać do 31 maja 2022 roku. można było składać. Maksymalną kwotę niezbędną do realizacji programu oszacowano na 3,5 mld złotych (pierwotna pula środków przeznaczonych na ten cel wynosiła 3,9 mld złotych), a do Agencji wpłynęło blisko 427 tys. wniosków, co oznacza to, że nie będzie stosowany współczynnik korygujący.

Celem dofinasowania jest rekompensata wyższych koszty zakupu nawozów, nabytych między 1 września 2021 a 15 maja 2022 roku. Pomoc jest przeznaczona wyłącznie dla rolników, którzy złożyli wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2022 rok.

To, jak wysokie będzie wsparcie można było wyliczyć w oparciu o dwustopniowy algorytm.

Po pierwsze, pod uwagę brano określonych stawek, które wynoszą:

- 500 zł do hektara upraw rolnych (z wyłączeniem traw na gruntach ornych oraz łąk i pastwisk) lub

- 250 zł do hektara łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni wspieranych w ramach działania rolno-środowiskowo-klimatycznego).

Maksymalna powierzchnia objęta tą pomocą wynosi 50 ha.

Po drugie, obliczano różnicę pomiędzy cenami nawozów w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 r., a tymi które obowiązywały od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. W tym celu potrzebne były dane potwierdzające poniesione koszty. W przypadku nabycia nawozów między 1 września 2021 r. a 15 maja 2022 r. rolnik musiał dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające takie zakupy.

Z kolei w przypadku zakupu nawozów od 1 września 2020 r. do 15 maja 2021 r. mogły zostać wyliczone na podstawie średnich stawek opublikowanych przez resort rolnictwa, jeżeli rolnik nie posiadał dokumentów księgowych potwierdzających zakup. W ten sposób obliczano różnicę w cenie tony nawozów w obu okresach. Po jej przemnożeniu przez liczbę ton nawozów zakupionych w terminie 1 września 2021 r. - 15 maja 2022 r. wyliczono wysokość pomocy.

- Po porównaniu obydwu kwot – tej obliczonej na podstawie stawek i powierzchni oraz tej wyliczonej na podstawie różnicy w cenach nawozów – określono właściwą stawkę pomocy, którą jest mniejsza z nich – informuje ARiMR.

Problemy z rozliczaniem dopłat do nawozów

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) poinformował, że zwrócił się do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka w sprawie rolników, u których ARiMR stwierdziła nieprawidłowości przy składaniu dokumentów do wniosku o udzielenie pomocy finansowej na dofinasowanie zakupu nawozów mineralnych.

W ocenie KRIR, w czasie, gdy rolnicy nabywali nawozy, nie było określonych przepisów dotyczących wymagań co do dowodu ich zakupów. Przy dokonywaniu zakupu nawozów wielu rolników otrzymało paragon nieimienny, a firmy sprzedające nawozy wystawiły zaświadczenia dla rolników o dokonanym zakupie, zawierające nazwę nawozu, kwotę oraz nr paragonu. Niestety taka forma udokumentowania zakupu (zaświadczenie od sprzedawcy z podpiętym paragonem będącym niewątpliwie dowodem zakupu) w wielu przypadkach nie jest uznawana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

W ocenie KRIR należałoby uznać to jako imienny dokument księgowy o równoznacznej wartości dowodowej dokumentujący zakup nawozów, o którym mowa w instrukcji wypełniania wniosku. Zarząd Izby zwrócił się o pilną interpretację w przedstawionej sprawie dla ARiMR, aby rolników, którzy spełniają kryteria nie wykluczać z pomocy.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR, KRIR

 

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


ddad 18.07.2022

wyślesz paragon z wnieskiem zamiast faktury i ni ma pomocy....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA