REKLAMA

Dopłaty do nawozów: Nowy termin przyjmowania wniosków

Redakcja
10.07.2023
chat-icon 2

Nowy termin przyjmowania wniosków o dopłaty do nawozów podało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Z informacji przekazanych przez MRiRW wynika, że do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło już ponad 245 tysięcy wniosków.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Pierwotny termin na dostarczenie wniosków o dopłaty do nawozów został ustalony na 14 lipca 2023 roku. Jednak termin ten zmieniono i o przyznanie dofinansowania do nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) można wnioskować do 31 lipca br.

Wydłużony zostaje również okres, w którym rolnicy dokonali zakupów, bowiem wsparciem będą objęte transakcje zrealizowane między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. Zmiany ogłoszone przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa podczas briefingu prasowego wymagają jeszcze zgody Komisji Europejskiej. Jak informuje ARiMR do tej pory do biur w całym kraju wpłynęło ponad 245 tysięcy wniosków od rolników – informuje ARiMR.

Wsparcie przeznaczone jest dla producentów rolnych będących mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwem, którym zagraża utrata płynności finansowej z powodu agresji Rosji na Ukrainę. Od takiego rolnika wymaga się również złożenia wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadania numeru identyfikacyjnego nadanego w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Celem uruchomienia programu jest w dofinansowaniu zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez dokonanych między 16 maja 2022 r. a 15 maja 2023 r. (dotąd datą graniczną był 31 marca 2023 r.). Co istotne, podmiot sprzedający powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży nawozów, a rolnik musi dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję.

Aby prawidłowo wyliczyć wysokość wsparcia stosuje się specjalny dwustopniowy algorytm. Po pierwsze, deklarowaną przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchnię upraw rolnych (nie większą niż 300 ha) mnoży się przez 500 zł (w przypadku upraw rolnych) bądź 250 zł (w przypadku łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych (z wyłączeniem powierzchni, na które przyznano pomoc finansową w ramach działania objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 za realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych, w ramach których obowiązuje całkowity zakaz nawożenia). Po drugie, ustala się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) i różnicy pomiędzy ceną za tonę tych nawozów zakupionych w określonym przepisami przedziale czasowym a średnią ceną danego typu nawozu mineralnego ogłoszoną w Biuletynie Informacji Publicznej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Otrzymane wyniki porównuje się, a mniejsza z otrzymanych kwot jest tą, którą otrzyma rolnik. Tak będzie, jeśli zapotrzebowanie, które wyniknie ze złożonych wniosków, wyniesie nie więcej niż 4,7 mld zł. W innym przypadku zastosowany zostanie współczynnik korygujący.

Wnioski mogą być dostarczane bezpośrednio do placówek, przekazywane za pośrednictwem platformy ePUAP bądź usługi mObywatel (na stronie gov.pl) i wysyłane rejestrowaną przesyłką pocztową. Czas na złożenie dokumentów mija 31 lipca 2023 r., czyli ponad dwa tygodnie później niż pierwotnie zakładano. Natomiast w przypadku platformy ePUAP, mObywatel i rejestrowanej przesyłki pocztowej pod uwagę będzie brany dzień nadania dokumentów. Dotychczas wpłynęło ich ponad 245 tys. – najwięcej na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 2

REKLAMA

Polecane

Komentarze (2)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


romek 16.07.2023

czy te dopłaty są w stanie pomóc?

0 0
robert 14.07.2023

a jakbuy znikł system dopłat i wszystko musiałoby samo się regulować jak to na wolnym rynku to ciekawie by sie działo ;-)

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA