REKLAMA

Dopłaty do nawozów – obecnie brak planów dotyczących ponownego naboru wniosków

Jednym z postulatów Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa, było przeprowadzenie ponownego naboru wniosków o dopłaty do nawozów.

fot. Adobe Stock
Redakcja - Prawo i Finanse 14.09.2022 chat-icon0

REKLAMA

Swój apel KRIR argumentował faktem, że dopłaty do nawozów rolniczych powinny zostać przeprowadzone ponownie w związku z utrzymywaniem się wysokich cen nawozów oraz aby nie obniżać krajowej produkcji zbóż i roślin oleistych ze względu na oszczędne nawożenie. KRIR sugerował również, że w kolejnych naborach kwota pomocy powinna być zwiększona, a wsparcie powinno przysługiwać do każdego hektara, bez względu na powierzchnię gospodarstwa.

Na pismo z dnia 10 sierpnia 2022 roku odpowiedział właśnie resort rolnictwa, który poinformował, że „rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i sposobów realizacji niektórych zadań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umożliwiono producentom rolnym dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku spowodowanymi epidemią COVID-19 i którzy złożyli wniosek o przyznanie płatności w rozumieniu przepisów o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w 2022 r. - na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez w okresie od 1 września 2021 r. do 15 maja 2022 roku, a wnioski o przyznanie dofinansowania zakupu nawozów można było składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do dnia 31 maja 2022 r.”

Na stronie internetowej Krajowej Rady Izb Rolniczych nie ma komentarza do odpowiedzi uzyskanej z ministerstwa, ale pojawił się nowy komunikat o kolejnym piśmie skierowanym do MRiRW.

- W nawiązaniu do wystąpienia Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych w sprawie przyspieszenia wypłaty środków na dofinansowanie zakupu nawozów z 10 sierpnia 2022 r.  oraz odpowiedzi resortu rolnictwa DBD.pp.071.110.2022 z 31.08.2022 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 14 września 2022 r. z uprzejmą prośbą do Pana Henryka Kowalczyka Wicepremiera Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne zakończenie wypłaty należnych rolnikom środków dopłat do nawozów – informuje KRiR, który zaznacza, że w powyższym piśmie Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Ryszard Bartosik poinformował, że wypłaty rozpoczęły się w lipcu br. i do 30 sierpnia br. zostało wypłacone około 2,05 mld złotych dla 331756 rolników.

Niestety ta informacja od wiceministra oznacza, że wypłacono nieco ponad połowę środków przeznaczonych na pomoc rolnikom do zakupionych nawozów, a KRIR informuje o rolnikach, którzy zwracają się do Krajowej Rady Izb Rolniczych informując, że nie otrzymali dopłat, prosząc o interwencję.

- Obecnie trwa okres siewów ozimin i rolnicy potrzebują środków na zakup materiału siewnego i nawozów. Producenci rolni, wciąż nie otrzymali zwrotu zainwestowanych pieniędzy, na które liczyli. Rolnicy, którzy nie otrzymali dopłaty  nie są w stanie kupić materiału siewnego, który znacznie podrożał – informuje KRIR.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Premiera Henryka Kowalczyka z prośbą o sfinalizowanie wypłaty dopłat do zakupionych nawozów we wrześniu br. aby rolnicy zdążyli zasiać zboża na następny sezon.

(rpf) pp / Źródło: KRIR


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA