REKLAMA

Dopłaty do zbóż i nawozów – przedłużony termin naboru wniosków

Redakcja
05.07.2023
chat-icon 1

4 lipca 2023 roku w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się briefing prasowy podczas którego szef resortu rolnictwa Robert Telus poinformował o kilku bardzo istotnych dla polskich rolników kwestiach i decyzjach podjętych przez Radę Ministrów.

fot. MRiRW
REKLAMA

Pierwsza z nich to przedłużenie terminów w naborze wniosków o dopłaty do sprzedanych zbóż i do nawozów. To również wprowadzenie pomocy dla firm, które zakupiły od polskich plantatorów mokrą kukurydzę.

Zgodnie z rozporządzeniami Rady Ministrów, przyjętymi w trybie obiegowym, zostały przedłużone następujące terminy:
- Do 15 lipca 2023 roku (pierwotnie był to 30 czerwca) został przedłużony termin sprzedaży, a do 31 lipca 2023 r. termin składania wniosków o pomoc do sprzedanych zbóż i rzepaku lub rzepiku.
- Do 15 maja 2023 roku (pierwotnie był to 31 marca) został przedłużony termin zakupu, a do 31 lipca 2023 r. termin składania wniosków o pomoc do zakupu nawozów.

Pomocą zostały objęte również firmy, które zakupiły polską, mokrą kukurydzę. Przygotowano dla nich pomoc w postaci dopłaty wynoszącej 200 zł do sprzedanej tony. Pomocą mają być objęte wyłącznie firmy skupujące kukurydzę od polskich plantatorów. Minister Telus zadeklarował że ta kwestia będzie podlegać dokładnej kontroli.

Pomoc tę otrzymają w większości małe, polskie firmy. To bardzo dobra wiadomość. Odbyliśmy w resorcie wiele spotkań w tej sprawie. Jak widać, wsłuchujemy się w głosy rolników

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus
2023-07-04 Warszawa / Konferencja prasowa

Z informacji przekazanych przez ministra wynika, że na konta około 40 tys. rolników za sprzedane zboże trafiło ok. 420 mln złotych. Z kolei w naborze o pomoc w budowie silosów złożono już ponad 9,5 tys. wniosków na kwotę prawie 400 mln zł.

(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


marek 05.07.2023

kiedy ten cyrk z regulowaniem rynku sie wreszcie skończy???

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA