REKLAMA

Dopłaty rolnicze w Polsce na tle pozostałych państw w Unii Europejskiej

Redakcja
13.01.2024
chat-icon 0

Wysokość dopłat unijnych w poszczególnych krajach Unii Europejskiej od lat wzbudza spore emocje. Rolnicy z krajów, które dołączyły do wspólnoty dopiero w bieżącym stuleciu zarzucają unijnym władzom w Brukseli, że kraje starej UE mają wyższe dopłaty i lepsze warunki do prowadzenia gospodarstw rolnych.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podało, że około 246,8 EUR wynosi średnia kwota płatności bezpośrednich w przeliczeniu na hektar za 2023 rok. Jest to kwota wypłacana przez Unię Europejską.

W Polsce dodatkowo stosowane jest przejściowe wsparcie krajowe (PWK), które jest finansowane z budżetu krajowego. W kampanii za 2023 rok pula środków, które zostały przeznaczone na ten cel wynosi około 178,06 mln EUR.

Jeśli wyliczając kwotę dopłat w Polsce weźmiemy pod uwagę środki z PWK, to pula przeznaczona na płatności za 2023 rok wyniesie około 3,67 mld euro. Oznacza to, że w przeliczeniu na jeden hektar stawka płatności wyniesie ok. 259,4 euro.

Oznacza to, że stawka wyliczona w ten sposób daje średnią dopłat wynoszącą na hektar więcej niż wynosi średnia dla wszystkich 27 krajów zrzeszonych w Unii Eurpejskiej. Średnia w UE-27 wynosi obecnie szacunkowo około 256,4 euro na hektar. Zatem w Polsce po uwzględnieniu wsparcia w PWK dopłaty do hektara wynoszą około 3,00 euro więcej niż średnia w całej Unii Europejskiej. Jednak bez PWK to już 9,6 euro mniej od średniej w UE.

Nadal nam jednak daleko do średniej w Niemczech, która według szacunków wynosi około 264,7 EUR/ha), oznacza to, że Unia Europejska niemieckiemu rolnikowi wypłaca 17,9 euro więcej do hektara niż rolnikowi w Polsce.

Dla przykładu w Niemczech liczba rolników objętych dopłatami z UE wynosi 300 tysięcy, natomiast w Polsce jest 1,24 mln rolników. Dlatego też, porównując polskie stawki i terminy płatności z tymi w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej za 2023 rok, trzeba zwrócić uwagę na to jakie rodzaje instrumentów wsparcia zostały wdrożone, różnice w warunkach przyznawania tego wsparcia, a także wspomnianą wcześniej liczbę rolników objętych wsparciem.

Ze względu na wiele rodzajów płatności bezpośrednich (niektóre są fakultatywne dla państw członkowskich), wiele stawek płatności oraz różnego rodzaju limity i wyłączenia w ramach niektórych płatności, porównywanie jedynie stawek wybranych, podstawowych instrumentów wsparcia może wprowadzać w błąd.

MRiRW
2024-01-12 Komunikat prasowy dotyczący dopłat rolniczych za 2023 rok

Należy jednak zaznaczyć, że duże różnice w wypłacanym poziomie wsparcia w przeliczeniu na hektar występują również pomiędzy regionami w krajach członkowskich a nie tylko między państwami członkowskimi. Różnice te wynikają z zastosowania różniących się od siebie modeli systemu płatności bezpośrednich.

W Polsce obowiązuje system wsparcia bezpośredniego, w ramach którego funkcjonuje szereg mechanizmów, służących lepszemu ukierunkowaniu wsparcia na gospodarstwa małe i średnie. Większość z nich stanowią gospodarstwa a więc gospodarstwa odpowiadające definicji gospodarstwa rodzinnego. W ramach niektórych płatności stosuje się limity.

Do płatności podstawowych wielu rolników w Polsce otrzymuje również płatności związane z produkcją. Premiowane w ten sposób są sektory mające szczególne znaczenie ze względów społeczno-ekonomicznych lub środowiskowych. Dodatkowe środki mają pomóc w pokonaniu napotykanych trudności takich, jak spadek produkcji, czy ryzyko zaprzestania produkcji. W rezultacie płatności te zapewniają utrzymanie potencjału produkcyjnego rolnictwa i aktywności gospodarczej na obszarach wiejskich, a także sprzyjają zachowaniu różnorodności biologicznej i przyrodniczej. Jest to instrument wsparcia o dużym znaczeniu w systemie wsparcia gospodarstw rodzinnych.

W Polsce każdego roku ponad 500 mln euro przeznacza się na 4 sektory produkcji zwierzęcej:
- młode bydło,
- krowy,
- owce,
- kozy.

Środki trafiają również do 9 sektorów produkcji roślinnej:
- rośliny strączkowe na nasiona,
- rośliny pastewne,
- chmiel,
- buraki cukrowe,
- ziemniaki skrobiowe,
- pomidory,
- truskawki,
- len,
- konopie włókniste.

Dla porównania Niemcy realizują płatności związane z produkcją tylko w 2 sektorach (płatności do zwierząt) i planują przeznaczenie na ten cel średnio ok. 86 mln EUR/rok.

(rpf) Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA