Dramat producentów ziemniaków skrobiowych
Niskie ceny i bardzo duża podaż, do tego mokra jesień, powodują, że rolnicy którzy zajmują się uprawą ziemniaków skrobiowych znaleźli się w trudnej sytuacji.
Niskie ceny i bardzo duża podaż, do tego mokra jesień, powodują, że rolnicy którzy zajmują się uprawą ziemniaków skrobiowych znaleźli się w trudnej sytuacji.
Kiedy sadzić ziemniaki Bellarosa?
Ziemniaki Soraya – charakterystyka, smak, typ, gdzie kupić?
Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i rozwoju Wsi Ryszard Bartosik poinformował, że w bieżącym sezonie ceny otrzymywane za ziemniaki skrobiowe są zbliżone do poziomu cen w sezonie 2020/2021, tj. ok. 0,30 zł/kg, jednak o ok. 10 % niższe niż w sezonie 2019/2020.
Ponadto w bieżącym sezonie, ze względu na dużą ilość opadów, ziemniaki szybko się psują i nie mogą być dłużej przechowywane, stąd duża ich podaż do przetwórstwa. Sytuacja ta powoduje, że zakłady skrobiowe posiadają dużo towaru i nie muszą zachęcać rolników do dostarczania im ziemniaków.
Jednocześnie ceny ziemniaków jadalnych w hurcie są znacząco wyższe od cen ziemniaków skrobiowych (ok. 0,60 zł/kg), co dodatkowo może powodować niezadowolenie ich producentów.
Należy także pamiętać, że plantatorzy ziemniaków skrobiowych, którzy posiadają umowy kontraktacji, otrzymują płatność związaną z produkcją. Stawka tej płatności za rok 2021 r. wynosi 1210,32 zł/ha, tj. o 82,08 zł więcej niż za rok 2020.
Ziemniaki Denar – opis i charakterystyka
Rzyszard Bartosik zapewnił, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi na bieżąco monitoruje rynek ziemniaków w kraju, a w przypadku ryzyka wystąpienia sytuacji kryzysowej na tym rynku będzie podejmować odpowiednie działania.
(rpf) Paweł Pąk / Źródło: KRIR
Odmiany ziemniaków jadalnych
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
Wreszcie ktoś zauważył, co się dzieje z ziemniakamii...