REKLAMA

Drugie ognisko wścieklizny w 2024 roku

Redakcja
20.04.2024
chat-icon 0

O wystąpieniu na terytorium RP drugiego w 2024 r. ogniska wścieklizny stwierdzonego na podstawie wyników badań laboratoryjnych z dnia 4 kwietnia 2024 r. poinformował Główny Lekarz Weterynarii.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Wścieklizna została wykryta u lisa odstrzelonego w miejscowości Humniska (województwo podkarpackie, powiat brzozowski, gmina Brzozów).

Główny Lekarz Weterynarii informuje również, że w 2024 roku prowadzona jest w Polsce wiosenna i jesienna akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciw wściekliźnie.

Akcja wiosenna trwa w kwietniu:
- między 4 a 11 kwietnia akcję szczepień lisów przeprowadzono w woj.: lubelskim, podlaskim, mazowieckim i kujawsko - pomorskim,
- między 18 a 26 kwietnia przeprowadzenie akcji zaplanowano na terenie województw: łódzkiego, małopolskiego świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Podczas akcji jesiennej, oprócz województw wymienionych powyżej, szczepienia lisów zostaną przeprowadzone w woj. warmińsko - mazurskim.

Przypominamy, że zgodnie z art. 56 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, na terytorium Polski obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po ukończeniu 3 miesiąca życia. Posiadacze psów są zobowiązani zaszczepić psy przeciwko awściekliźnie w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez psa trzeciego miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA