REKLAMA

Duże prasy kostkujące dla większych gospodarstw.

Redakcja - Technika
29.07.2016
chat-icon 0

Sezon żniw w pełni. Zbiór ziarna jest naważniejszym zabiegiem, wieńczącym całoroczny trud rolnika. Jego wielkość i jakość jest źródłem zadowolenia każdego przedsiębiorstwa rolnego. W wielu gospodarstwach istotny jest także zbiór słomy z przeznaczeniem na paszę lub ściółkę.

fot. New Holland
REKLAMA

Sezon żniw w pełni. Zbiór ziarna jest naważniejszym zabiegiem, wieńczącym całoroczny trud rolnika. Jego wielkość i jakość jest źródłem zadowolenia każdego przedsiębiorstwa rolnego. W wielu gospodarstwach istotny jest także zbiór słomy z przeznaczeniem na paszę lub ściółkę.

Do tego celu służą różnego rodzaju prasy, przyczepy samozbierające itp. Postępująca cały czas technika rolnicza sprawiła, że na rynku producenci tych maszyn ciągle prześcigają się w ich udoskonalaniu.

Wśród pras do zbioru słomy znajdujemy prasy tzw. rolujące i kostkujące. Nasz portal rolniczy opisywał już pojedynczy model prasy kostkującej przeznaczonej dla małych i średnich gospodarstw. W tym artykule chcielibyśmy przybliżyć naszym czytelnikom duże prasy kostkujące firmy New Holland serii BB9000.

Jak podaje producent największy udział w rynku mają cztery modele z tej serii z końcówką 50, 60, 70 i 80 (np. BB9050). Wiążą one bele o wymiarach (długość / szerokość / wysokość) 80-120 / 70-90 / 250 centymetrów.

Dzięki zastosowaniu podbieracza Super Sweep™ rolnik może mieć pewność, że zbierana masa zostanie bardzo dokładnie i szybko zebrana a następnie podana do komory prasującej.

W zależności od potrzeb gospodarstwa maszyna w wersji standardowej zbiera i kostkuje materiał z pola. Może być także wyposażona w system cięcia zbieranej masy CropCutter™ z 6 nożami w typie „Pakowacz-docinacz” i 11-23 lub w wyższych modelach 17-33 w typie „Nóż rotacyjny”. Zastosowanie 11-17 noży daje nam możliwość uzyskania cięcia na sieczkę średniej długości, a 23-33 cięcia krótko zbieranej masy przeznaczanej na pasze.

Prasy wyposażone są w podwójny system wiązania, a w zależności od szerokości wytwarzanej beli zawierają cztery (przy belach o szerokości 80 cm) lub sześć supłaczy (przy beli 120 cm). Do chłodzenia supłaczy wykorzystywane są wentylatory elektryczne.

Wszystkie zastosowane mechanizmy i systemy monitorowania, zostały rozmieszczone na jednoczęściowej ramie skorupowej solidnej konstrukcji, współpracując ze sobą tak, żeby każda bela została wykonana w zaplanowany przez użytkownika sposób.

Każdy z modeli może być wyposażony w jedną lub dwie osie. Większa liczba osi oraz większe (szersze) ogumienie powodują mniejsze ugniatanie gleby. W przypadku osi podwójnej może ona być jeszcze wyposażona w układ Auto-Steer™ zwiększający zwrotność maszyny na uwrociach.

Wyposażenie standardowe pras stanowi:


– układ centralnego smarowania,


– standardowy układ wysuwania bel Bale-Eject™,


– rolkowa zsuwnia bel / hydrauliczne urządzenie składające.

Wyposażenie opcjonalne:


– automatyczny układ smarowania,


– układ częściowego wysuwania bel Partial Bale-Eject™,


– światła robocze,


– system monitorowania za pośrednictwem kamer,


– układ pomiaru wagi bel,


– układ pomiaru wilgotności,


– zestaw wzmocnionych noży,


– elektroniczny układ sterowania długością beli.

Duże prasy do belowania New Holland BB9000 są gotowe do pracy z każdym traktorem wyposażonym w magistralę komunikacyjną zgodną ze standardem ISOBUS. Uzyskanie szczegółowych informacji o prasie i opcji sterowania tą maszyną można uzyskać za pomocą monitora znajdującego się w kabinie traktora. Jeśli ciągnik nie jest wyposażony w takie urządzenie, można doposażyć maszynę w oddzielny monitor informujący o parametrach pracy maszyny.

(rtr) tl
opracownie własne na podstawie New Holland

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA