REKLAMA

Duży spadek cen tuczników w Niemczech zwiastuje kolejne obniżki na rynku krajowym

Redakcja - Prawo i Finanse
27.10.2017
chat-icon 0

Rok 2017 nie był najlepszy dla producentów trzody chlewnej i wygląda na to, że jego końcówka także będzie obfitować w cenowe spadki.

REKLAMA

Rok 2017 nie był najlepszy dla producentów trzody chlewnej i wygląda na to, że jego końcówka także będzie obfitować w cenowe spadki.

Ceny na rynku krajowym, w dużej mierze uzależnione są od sytuacji, mającej miejsce w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ostatnie spadki cen żywca wieprzowego determinowane były przede wszystkim nadwyżką surowca w krajach wspólnoty.

Wysoka podaż połączona z brakiem ożywienia handlu na rynku lokalnym i eksportowym, sprawiła, że ilość oferowanych tuczników zdecydowanie przewyższała potrzeby zakładów ubojowych, a ich ceny od połowy września do połowy października spadły miejscami nawet o 70 groszy.

Do tego dochodzi jeszcze problem afrykańskiego pomoru świń, który jest kolejnym czynnikiem, powodującym destabilizację na rynku wieprzowiny w Polsce.

Pozytywną przesłanką i nadzieją na poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny była chwilowa stabilizacja cen na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie ceny świń rzeźnych wbc klasy E przez ostatnie dwa tygodnie utrzymywały się na poziomie 1,50 euro/kg.

We wtorek 24.10.2017, mała giełda w Niemczech sygnalizowała brak zbilansowania rynkowego notując spadek ceny aż o 7 centów. Sytuację nadpodaży żywca potwierdziło w środę (25.10.2017) notowanie VEZG. Na następny tydzień ustalono cenę 1,45 euro/kg, co oznacza spadek o 5 centów w stosunku do poprzedniego tygodnia.

Niemiecki rynek wieprzowiny jest największym rynkiem w Europie, a polskie zakłady przetwórcze uważnie śledzą ceny w Niemczech. 

Wszelkie zmiany na rynku niemieckim są przenoszone na sytuację rynkową w Polsce, dlatego należy spodziewać się kolejnych obniżek cen.

Przypomnijmy, że przed tygodniem tuczniki w klasie E kosztowały w skupach od 5,70-6,40 zł/kg, a żywiec wieprzowy pierwszej klasy 4,10-5,20 zł/kg.

(rpf) KP

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA