Duży spadek cen tuczników w Niemczech zwiastuje kolejne obniżki na rynku krajowym
Rok 2017 nie był najlepszy dla producentów trzody chlewnej i wygląda na to, że jego końcówka także będzie obfitować w cenowe spadki.
Rok 2017 nie był najlepszy dla producentów trzody chlewnej i wygląda na to, że jego końcówka także będzie obfitować w cenowe spadki.
Ceny na rynku krajowym, w dużej mierze uzależnione są od sytuacji, mającej miejsce w pozostałych krajach Unii Europejskiej. Ostatnie spadki cen żywca wieprzowego determinowane były przede wszystkim nadwyżką surowca w krajach wspólnoty.
Stabilizacja cen tucznika na VEZG
Wysoka podaż połączona z brakiem ożywienia handlu na rynku lokalnym i eksportowym, sprawiła, że ilość oferowanych tuczników zdecydowanie przewyższała potrzeby zakładów ubojowych, a ich ceny od połowy września do połowy października spadły miejscami nawet o 70 groszy.
Do tego dochodzi jeszcze problem afrykańskiego pomoru świń, który jest kolejnym czynnikiem, powodującym destabilizację na rynku wieprzowiny w Polsce.
Cena tucznika na VEZG bez zmian
Pozytywną przesłanką i nadzieją na poprawę sytuacji na rynku wieprzowiny była chwilowa stabilizacja cen na niemieckiej giełdzie VEZG, gdzie ceny świń rzeźnych wbc klasy E przez ostatnie dwa tygodnie utrzymywały się na poziomie 1,50 euro/kg.
We wtorek 24.10.2017, mała giełda w Niemczech sygnalizowała brak zbilansowania rynkowego notując spadek ceny aż o 7 centów. Sytuację nadpodaży żywca potwierdziło w środę (25.10.2017) notowanie VEZG. Na następny tydzień ustalono cenę 1,45 euro/kg, co oznacza spadek o 5 centów w stosunku do poprzedniego tygodnia.
Niemiecki rynek wieprzowiny jest największym rynkiem w Europie, a polskie zakłady przetwórcze uważnie śledzą ceny w Niemczech.
Wszelkie zmiany na rynku niemieckim są przenoszone na sytuację rynkową w Polsce, dlatego należy spodziewać się kolejnych obniżek cen.
Wspominamy wielkich konstruktorów: Bolesław Rostowski – współtwórca kombajnu Bizon
Przypomnijmy, że przed tygodniem tuczniki w klasie E kosztowały w skupach od 5,70-6,40 zł/kg, a żywiec wieprzowy pierwszej klasy 4,10-5,20 zł/kg.
(rpf) KP
Hodowla brojlerów – jak wyprodukować zdrowe i wysokiej klasy mięso
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.