REKLAMA

Dwa gospodarstwa domowe w jednym domu a dodatek węglowy?

Redakcja
06.12.2023
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwu domowemu, którego źródło ogrzewania zasilane jest węglem kamiennym lub pelletem czy brykietem z jego zawartością na poziomie 85 procent. W 2022 roku zaszły zmiany w przepisach, w związku z którymi na jeden adres może przypadać więcej niż jedno świadczenie, jeśli w domu mieszka kilka rodzin. Dodatek może otrzymać każde gospodarstwo domowe, nawet jeśli jest jednoosobowe i nie posiada osobnego pieca.

REKLAMA

Dwie rodziny w jednym domu a dodatek węglowy – co mówi prawo?

Choć nie zdarza się to już tak często jak kiedyś, wciąż możemy spotkać się z sytuacją, w której dom zamieszkiwany jest na przykład przez dwa pokolenia rodziny. Wówczas nierzadko tworzą one odrębne gospodarstwa domowe, nie dzieląc ze sobą rachunków czy zakupów. Czy każdemu z nich przysługuje wówczas dodatek węglowy? Dwie rodziny w jednym domu mogą złożyć osobne wnioski o to świadczenie, które w obu przypadkach zostaną rozpatrzone pozytywnie. Oznacza to, że całkowita wartość dodatku wyniesie wówczas nie 3, a 6 tysięcy złotych.

Na podwójną wysokość świadczenia można liczyć nawet w przypadku, gdy osoby tworzące gospodarstwo domowe są ze sobą niespokrewnione – wystarczy, że wspólnie mieszkają i gospodarują, a także będą w stanie to wykazać. Nie ma znaczenia również to, do kogo faktycznie należy dom.

Warunki, które trzeba spełnić, aby otrzymać dodatek węglowy dla dwóch rodzin w jednym domu

Wiele osób ma wątpliwości co do tego, czy dwie rodziny mieszkające w jednym domu mają prawo do dodatku węglowego. Jest to jak najbardziej możliwe, jednak należy pamiętać, że prowadzenie oddzielnych gospodarstw domowych w ramach jednej nieruchomości oznacza, że znajdują się w niej dwa osobne lokale. Każdy z nich powinien być więc samowystarczalny – zawierać kuchnię, łazienkę i pokoje. Nie ma natomiast wymogu, aby lokale posiadały swoje piece – gospodarstwa dzielące ze sobą źródło ogrzewania mogą otrzymać dwa dodatki węglowe.

Należy mieć na uwadze, że przysługuje on jedynie wtedy, gdy nieruchomość ogrzewana jest za pomocą kotła na paliwa stałe, piec kaflowy, kominek bądź inne źródła zasilane przez węgiel kamienny lub wyroby z jego zawartością nie niższą niż 85 procent. Co ważne, dodatek węglowy dla dwóch rodzin w jednym domu może zostać przyznany na zakupiony już wcześniej materiał opałowy.

Jeden piec, dwie rodziny – dodatek węglowy a wywiad środowiskowy

W kwestii wymogów, które muszą spełnić odrębne gospodarstwa zamieszkujące jeden dom, dawniej wymieniano zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w skrócie CEEB. Warto podkreślić, że obecnie, aby otrzymać świadczenie, nie trzeba spełniać tego warunku.

To, czy dwie rodziny mieszkające w jednym domu mają prawo do dodatku węglowego, zostanie bowiem zweryfikowane podczas wywiadu środowiskowego. W jego trakcie źródło ogrzewania zostanie automatycznie wpisane do ewidencji. Urzędnicy będą również sprawdzać, czy gospodarstwa domowe zamieszkujące budynek rzeczywiście są od siebie niezależne. Pamiętajmy, że jeśli faktyczny stan rzeczy będzie różnił się od złożonego oświadczenia we wniosku, może nam grozić kara pozbawienia wolności w wymiarze od 6 miesięcy do aż 8 lat – odpowiemy wtedy bowiem za przestępstwo złożenia fałszywego oświadczenia.

Dodatek węglowy dla dwóch rodzin w jednym domu a kocioł wielopaliwowy

Wątpliwości dotyczące dodatku węglowego dla dwóch rodzin w jednym domu nierzadko dotyczą również sytuacji, w której budynek ogrzewany jest przez kocioł wielopaliwowy. Posiadanie takiego źródła ogrzewania wbrew pozorom niekoniecznie dyskwalifikuje wniosek o wspomniane świadczenie. Wnioskodawca musi jednak oświadczyć, że do jego zasilania używa węgla kamiennego bądź też materiału opałowego złożonego z niego w przynajmniej 85 procentach.

Tak jak w przypadku niezależności funkcjonowania gospodarstw domowych, oświadczenie to składane jest pod rygorem odpowiedzialności karnej. Należy pamiętać, że przedstawione w artykule informacje dotyczące tego świadczenia nie są kompletne – w przypadku, gdy nasza sytuacja jest niestandardowa, należy sięgnąć do odpowiednich przepisów.

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA