REKLAMA

Dwa nowe zarzuty dla asesora, który zajął traktor rolnika spod Mławy

Redakcja - Prawo i Finanse
11.04.2016
chat-icon 0

Asesorowi łódzkiej kancelarii komorniczej Michałowi K., podejrzanemu o przekroczenie uprawnień przy trzech komorniczych zajęciach - m.in. traktora rolnika spod Mławy - Prokuratura Okręgowa w Płocku postawiła dwa nowe zarzuty, w tym niedopełnienia obowiązków.

PAP / Marcin Bielecki
REKLAMA

Asesorowi łódzkiej kancelarii komorniczej Michałowi K., podejrzanemu o przekroczenie uprawnień przy trzech komorniczych zajęciach - m.in. traktora rolnika spod Mławy - Prokuratura Okręgowa w Płocku postawiła dwa nowe zarzuty, w tym niedopełnienia obowiązków.

Prowadzone przez płocką Prokuraturę Okręgową śledztwo dotyczące czynności podejmowanych przez kancelarię komorniczą przy Sądzie Rejonowym dla Łodzi-Śródmieście obejmuje obecnie 37 wątków. W ramach tego postępowania Michałowi K. już wcześniej śledczy przedstawili trzy zarzuty przekroczenia uprawnień podczas wykonywania czynności komorniczych. Grozi za to do 3 lat więzienia.

Dwa nowe zarzuty, które w poniedziałek usłyszał Michał K., dotyczą dwóch zajęć komorniczych z 2014 r. i w jednym przypadku przekroczenia uprawnień, a w drugim niedopełnienia obowiązków – poinformowała PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Zarzut przekroczenia uprawnień związany jest z niezasadnym zajęciem przez Michała K. samochodu osobowego w miejscowości Boczki Domaradzkie na poczet zobowiązania dłużnika, mimo że auto stanowiło własność innej osoby - samochód został poddany dozorowi, oszacowany znacznie poniżej wartości rynkowej i sprzedany w trybie komisowym. Drugi zarzut dotyczy czynności komorniczych w Wieluniu, podczas których Michał K. nie dopełnił obowiązków dokonania spisu z natury przedmiotów znajdujących się na stanie hurtowni będącej dłużnikiem - w protokole zajęcia mienia wskazał rzekomy spis z natury, a w rzeczywistości był to wykaz nieruchomości dostarczony przez pracowników hurtowni.

Jak powiedziała PAP prokurator Iwona Śmigielska-Kowalska, podczas poniedziałkowego przesłuchania Michał K. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i odmówił składania wyjaśnień.

„Oba zarzuty dotyczą nieprawidłowości przy prowadzeniu czynności egzekucyjnych. W przypadku zajęcia samochodu w miejscowości Boczki Domaradzkie pojazd stanowił własność osoby trzeciej, a mimo to został poddany pod dozór i przetransportowany w inne miejsce. Bez upewnienia się, że osoba pokrzywdzona wystąpiła z powództwem przeciw egzekucyjnym asesor podpisał zlecenie sprzedaży komisowej samochodu. Następnie doprowadzono do sprzedaży za cenę zaniżoną w stosunku do wartości rynkowej. Z kolei w przypadku postępowania w Wieluniu asesor nie dopełnił obowiązku spisu z natury przedmiotów na stanie hurtowni, która była dłużnikiem i znajdowała się upadłości. Poświadczył nieprawdę w protokole zajęcia mienia, wskazując, że spis rzeczy został sporządzony z natury, gdy faktycznie był to wykaz nieruchomości dostarczony przez pracowników tej hurtowni, czyli działał na szkodę dłużnika” - wyjaśniła Śmigielska-Kowalska.

Śledztwo w sprawie działań łódzkiej kancelarii komorniczej Prokuratura Okręgowa w Płocku prowadzi od lutego 2015 r. – wcześniej sprawą zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Mławie. Postępowanie przeniesiono z uwagi na jego wielowątkowy charakter. Obecnie jest ono przedłużone do 9 czerwca.

W marcu 2015 r. Michał K. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień w związku z zajęciem przez niego ciągnika należącego do rolnika z miejscowości Kulany pod Mławą, niebędącego dłużnikiem. Zarzut obejmuje m.in. poświadczenie nieprawdy w protokole zajęcia ciągnika z listopada 2014 r., gdzie Michał K. - jak informowała prokuratura - wskazał, iż traktor znajdował się na terenie nieruchomości dłużnika, a faktycznie stał na sąsiedniej posesji rolnika, który dłużnikiem nie był. Śledczy uznali też, że asesor „rażąco nisko” oszacował wartość zajętego ciągnika.

W listopadzie 2015 r. Michałowi K. postawiono dwa kolejne zarzuty, obejmujące przekroczenie uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z prowadzonymi postępowaniami egzekucyjnymi, w trakcie których zajęte zostały pojazdy nienależące do dłużników. Jeden z nich dotyczy zajęcia w Gostyninie samochodu - do zdarzenia doszło tego samego dnia, gdy zajęty został ciągnik pod Mławą, czyli 7 listopada 2014 r. Drugi zarzut dotyczy zdarzenia z października 2014 r. w Sieradzu, gdy na poczet zadłużenia jednego z podmiotów gospodarczych asesor zajął trzy pojazdy należące do innej, niezadłużonej spółki oraz prywatny samochód jej prezesa, mających wspólne podwórko z dłużnikiem.

Zarówno w przypadku zajęcia ciągnika pod Mławą, jak i pojazdów w Gostyninie i Sieradzu Michał K. nie przyznał się do zarzucanych czynów.

W ramach postępowania ustalono m.in., że prowadząc zajęcia ciągnika, a także samochodu przedsiębiorcy z Gostynina oraz czterech aut właścicielki firmy z Sieradza, Michał K. jako asesor działał w zastępstwie komornika, a każdy z tych przypadków dotyczył osób, które nie były dłużnikami, zaś zajęte pojazdy były sprzedawane komisowo - np. w przypadku przedsiębiorcy z Gostynina zajęto jego samochód w związku z długiem żony - oboje mają odrębne działalności gospodarcze, a także rozdzielność majątkową. Auto po zajęciu zostało wywiezione z posesji i w ciągu półtora miesiąca sprzedane w trybie komisowym.

W trakcie śledztwa do prokuratury wpływały zawiadomienia od kolejnych osób, które także, jak rolnik spod Mławy, poczuły się pokrzywdzone działaniami komorniczymi - chodziło m.in. o postępowania egzekucyjne prowadzone przez tę samą łódzką kancelarię na terenie Warszawy i Łodzi, a także Brzezin i Zgierza. W sumie w 2015 r. wpłynęły zawiadomienia dotyczące 13 przypadków działań komorniczych, w tym z udziałem asesora Michała K. Z początkiem 2016 r. śledztwo rozszerzono o 24 przypadki postępowań egzekucyjnych, które kilka tygodni wcześniej w piśmie do śledczych wskazało Ministerstwo Sprawiedliwości jako wymagające sprawdzenia. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA