Dwie rodziny w jednym domu a limit zużycia prądu
Gdy w jednym domu mieszkają dwie rodziny, często pojawia się potrzeba rozdzielenia wspólnej instalacji elektrycznej na dwie odrębne. Wynika to z faktu, iż każda z rodzin może mieć inne potrzeby energetyczne, przez co rozliczanie kosztów staje się sporym wyzwaniem.
Podział instalacji na dwie niezależne części pozwala łatwiej kontrolować zużycie prądu i zapobiegać konfliktom wynikającym ze wspólnego korzystania z energii elektrycznej. W niniejszym artykule wytłumaczymy, jak dwie rodziny mieszkające pod jednym dachem mogą w prosty sposób zarządzać limitem prądu.
Limit na prąd — o co chodzi?
Polski rząd zdecydował się na zamrożenie cen energii elektrycznej w drugim półroczu 2024 roku. Miało to na celu zabezpieczenie odbiorców przed gwałtownymi wzrostami opłat za prąd. Jednak ilość energii elektrycznej dostępnej po niższej stawce została ograniczona konkretnymi limitami. Ci, którzy zmieszczą się w limicie, będą mogli korzystać z preferencyjnych cen energii obowiązujących w 2022 roku.
Limit środków na kredyty inwestycyjne i klęskowe został zwiększony
Limity prądu 2024 — jakie są?
W 2024 roku większość gospodarstw domowych może korzystać z tańszego prądu do limitu 1500 kWh. Są jednak pewne wyjątki! Gospodarstwa domowe, w których mieszkają osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, mają wyższy limit wynoszący 1 800 kWh. Z kolei dla gospodarstw posiadających Kartę Dużej Rodziny ustalono limit aż 2 000 kWh. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku rolników, którzy również muszą ograniczyć zużycie prądu do 2 000 kWh, jeśli chcą cieszyć się niższymi stawkami.
Zwiększony limit prądu — jak uzyskać?
Już wiadomo, jaki jest limit zużycia prądu 2024. Jednak pojawia się pytanie, jak skorzystać z wyższego limitu. Otóż gospodarstwa domowe, które chciały podwyższyć ten próg, miały obowiązek złożyć stosowne oświadczenie do 31 marca 2024 roku. Oświadczenie to trzeba było przekazać do sprzedawcy energii oraz dystrybutora prądu. Jeśli prawo do wyższych limitów zostało nabyte w trakcie roku, wniosek należy złożyć w ciągu 30 dni od momentu uzyskania uprawnienia.
Kredyty preferencyjne z ARiMR: Dodatkowe limity
Dokumenty o zwiększenie limitu prądu można składać w postaci papierowej lub elektronicznie z wykorzystaniem kwalifikowanego podpisu elektronicznego bądź podpisu zaufanego.
Dwie rodziny w jednym domu a limit prądu — jak nie przekroczyć progu?
Montaż dwóch liczników prądu w domu, w którym mieszkają dwie rodziny, to świetne rozwiązanie. Dzięki niemu można dowiedzieć się, ile energii elektrycznej zużywa każda z rodzin. Jednak, aby zainstalować drugi licznik, trzeba przejść przez pewien proces. Ponadto ważne jest monitorowanie zużycia energii, aby nie przekroczyć limitu. Jak to zrobić? Świetnym sposobem jest korzystanie z rozwiązań do zarządzania prądem, np. z aplikacji na smartfony czy specjalistycznych platform internetowych, umożliwiających monitorowanie aktualnego zużycia energii w poszczególnych częściach domu. Ponadto warto systematycznie analizować dane z obu liczników, aby zidentyfikować urządzenia pobierające najwięcej prądu.
Dwa liczniki prądu w jednym domu a limit 2000 kwh — co w przypadku przekroczenia tego progu?
Przekroczenie limitu 2000 kWh w domu z dwoma licznikami wiąże się z wyższymi stawkami za energię elektryczną. Aby poznać dokładne konsekwencje, najlepiej skontaktować z się z dostawcą prądu. Wskaże on szczegółowe stawki za dodatkowe zużycie energii. Należy jednak pamiętać, że dzięki odpowiednim praktykom i dobrej organizacji, można łatwo uniknąć przekroczenia progu 2000 kWh i cały czas cieszyć się niższymi kosztami prądu. Obecnie dostępne są specjalistyczne oprogramowania, które informują o zbliżaniu się do granicy, co pozwala na szybką reakcję i odpowiednie dostosowanie zużycia energii elektrycznej.
(rw)
Samowystarczalność energetyczna polskiej wsi. Czy to możliwe?
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.