REKLAMA

Dzierżawa ziemi rolnej pod fotowoltaikę – fakty i mity


Fotowoltaika, czyli wykorzystanie energii słonecznej do produkcji elektryczności, stała się nieodłączną częścią dzisiejszego świata. Coraz więcej ludzi i firm inwestuje w instalacje fotowoltaiczne, skorzystać z rozwoju odnawialnych źródeł energii mogą również rolnicy. Mogą oni zwiększyć dochody poprzez dzierżawę swojej ziemi firmom zajmującym się produkcją energii z paneli słonecznych.

fot. Polska Energia Odnawialna
REKLAMA

> artykuł sponsorowany

W artykule tym przedstawimy, dlaczego dzierżawa ziemi rolnej w tym celu może być korzystna dla rolników oraz jakie korzyści może przynieść taka decyzja dla całej Polski. Rozwiewamy też wątpliwości dotyczące podjęcia decyzji o takiej współpracy.

Dlaczego dzierżawa ziemi rolnej pod fotowoltaikę?

Pierwszym pytaniem, które może się nasunąć, jest dlaczego rolnik miałby chcieć dzierżawić swoją ziemię na cele fotowoltaiczne?

Oto kilka powodów:
- dochód jest pasywny: dzierżawa ziemi pod instalacje fotowoltaiczne to źródło dochodu, które nie wymaga aktywnego udziału rolnika. Po zainstalowaniu paneli słonecznych rolnik otrzymuje stały dochód za udostępnienie swojej ziemi,
- ochrona środowiska: fotowoltaika to czyste źródło energii, które nie emituje szkodliwych substancji do atmosfery. Rolnicy, którzy inwestują w fotowoltaikę, przyczyniają się do ochrony środowiska,
- brak wpływu na rolnictwo: panele słoneczne są ciche i nie ingerują w tradycyjną działalność rolniczą. Rolnicy mogą kontynuować uprawy na sąsiednich działkach, a także na niezabudowanej części w przypadku dzierżawy fragmentu ziemi,
- stały dochód: umowy dzierżawy podpisywane są na długi okres, ze względu na taką żywotność paneli - nawet na 29 lat, co zapewnia stały dochód na długi czas.

Czy każda działka nadaje się pod fotowoltaikę?

Nie każda działka nadaje się pod instalacje fotowoltaiczne, dlatego ważne jest przeprowadzenie szczegółowej analizy terenu przed podjęciem decyzji. Jedną z firm, która profesjonalnie przeanalizuje terenów pod kątem eksploatacji paneli słonecznych jest Polska Energia Odnawialna (PEO). Faktem przemawiającym za podjęciem współpracy PEO jest to, że nie są pośrednikami. Sami budują instalacje fotowoltaiczne na dzierżawionej od rolnika ziemi.

Profesjonalne podejście i doświadczenie sprawi, że dowiesz się, czy Twoja ziemia jest odpowiednia do instalacji elektrowni fotowoltaicznej.

Po pierwsze profesjonalna analiza terenu

Najważniejsze jest, aby specjaliści przeprowadzili szczegółową analizę Twojej działki, uwzględniając takie czynniki, jak nasłonecznienie, uwarunkowania pozwalające na uzyskanie poszczególnych decyzji administracyjnych czy możliwość przyłącza do sieci energetycznej. Dzięki temu będziesz miał pełen obraz potencjału swojej ziemi. Nie musisz samodzielnie badać tych aspektów, Polska Energia Odnawialna zrobi to za Ciebie. Skontaktuj się w tym celu przez formularz pod tym adresem: https://peo24.pl/dzierzawa/

Nie podpisuj umowy z pośrednikami – kontroluj sytuację!

Warto podkreślić, że wiele umów dzierżawy pod fotowoltaikę bezpieczniej i pewniej jest podpisywać bezpośrednio z firmami będącymi końcowym inwestorem, eliminując pośredników i zbędne opóźnienia. To oznacza większą kontrolę nad procesem i większy wpływ na warunki umowy. Nie musisz obawiać się opóźnień w wypłatach czy skomplikowanych formalności.

Oszczędność energii i przyszłość rolnictwa

Dzierżawa ziemi na cele fotowoltaiczne to nie tylko korzyść finansowa. To także inwestycja w przyszłość. Fotowoltaika pozwala na produkowanie energii elektrycznej zasilającej polską sieć energetyczną zieloną energią, co generuje dodatkowe korzyści. Dla rolnika to szansa na zwiększenie rentowności swojej działalności, a dla okolicznych mieszkańców szansa na zasilenie domostw z czystego, odnawialnego źródła.

Zyskaj stały dochód i wsparcie ekologii

Dzierżawa ziemi na cele fotowoltaiczne to nie tylko kwestia finansowa. To również aktywny wkład w ochronę środowiska. Dzięki instalacjom fotowoltaicznym produkujesz czystą energię słoneczną, eliminując emisję szkodliwych gazów cieplarnianych. Twoja działka może stać się częścią ruchu na rzecz zrównoważonej energii.

Jakie wymagania powinna spełniać twoja ziemia?

- Podstawowymi kryteriami jakie powinna spełniać twoja działka jest występowanie gruntów klasy IV lub gorszych, działka nie powinna być zalesiona a pole jej powierzchni powinna wynosić przynajmniej 1ha. Resztę sprawdzimy się za ciebie – informują specjaliści z Polskiej Energii Odnawialnej.

Ile właściciel ziemi jest w stanie zarobić oraz jakie ponosi koszty?

Przychód z hektara wynosi od 15 tyś. złotych rocznie, opłacalność inwestycji w skali tak długiego czasu jest niepodważalna. Jakie więc koszty ponosi rolnik? Odpowiedź brzmi: Żadne! Wszystkie koszty ponosi PEO jako inwestor – od procesu administracyjnego i podatki, aż po utylizację.

Wykorzystaj potencjał swojej ziemi

Dzierżawa ziemi rolnej w celu wykorzystania energii słonecznej to innowacyjny sposób na zwiększenie dochodów ze swojej działki. Jeśli jesteś rolnikiem i zastanawiasz się, czy Twoja ziemia nadaje się pod fotowoltaikę, nie wahaj się skontaktować z nami. Nasza firma oferuje profesjonalną analizę terenu i kompleksowe wsparcie. Dołącz do rolników, którzy już czerpią korzyści z dzierżawy ziemi z produkującymi instalacjami fotowoltaicznymi i przyczyniają się do rozwoju zrównoważonej energii.

Korzyści związane ze współpracy z Polską Energią Odnawialną

PEO działa w branży odnawialnych źródeł energii od 2007 roku zaczynając od elektrowni wiatrowych, a w fotowoltaice od 2010 roku.  

- Posiadamy bogate doświadczenie i wiedzę, co pozwala nam zapewnić profesjonalną analizę terenu i kompleksowe wsparcie na każdym etapie procesu. Współpracujemy z ponad 200 właścicielami ziemskimi i posiadamy ponad  50 MW zainstalowanej mocy fotowoltaiki. To oznacza, że możesz nam zaufać – wymienia Szymon Kutynia z Polskiej Energii Odnawialnej.

Jeśli masz pytania lub chciałbyś skonsultować swoją działkę pod kątem instalacji fotowoltaicznych, specjaliści z PEO są do Twojej dyspozycji. Zadzwoń pod numer 505 019 872 lub napisz na biuro@peo24.pl.

(rpf) artykuł sponsorowany


REKLAMA

Polecane

Komentarze (6)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


antek 29.10.2023

szkoda, że jest tylu oszustów co obiecuja gruszki na wierzbie a potem rolnik ma problemy bo sie okazuje ze ktos obcy handluje dzierzawa jego ziemi - dobra rada zeby bez prawnika nie podpisywac zadnej umowy

0 0
romek 28.10.2023

może i warto ale rolnik to powinien sie uprawą tej ziemi głównie zająć a ta dzierżawa to jakiś dodatek na słabej ziemi

0 0
rafał 28.10.2023

jak już ni ma nic to dobre i to ale pytanie czy sa zainteresowani dzierzawą np. 5 ha od jednego rolnika - wtedy kwota robi się całkiem interesująca

3 0
Odpowiedzi (1)
KutyniaS

@rafał Jak najbardziej, szukamy działek powyżej 1ha, im więcej tym bardziej interesujące kwoty to prawda, pozdrawiam

2 0
adam 28.10.2023

wielu doprowadza do podpisania umowy a potem handluja nie swoją ziemią pod dzierżawe... kombinatorów nie brak

1 0
Odpowiedzi (1)
Renata

@adam to jest raptem 1200 zł na miesiąc do opodatkowania czyli szału ni ma ale z drugiej strony na porządne wakacje co roku albo na rate za samochód więc każdy sobie sam musi ocenić czy mu zależy i czy się opłaca

0 1
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA