REKLAMA

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Gleby

Redakcja - Prawo i Finanse
05.12.2018
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Data 5 grudnia została ustanowiona Światowym Dziem Gleby w 2013 roku na 68. Walnym Zgromadzeniu Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Celem jest uczczenie roli gleby będącej kluczowym komponentem środowiska przyrodniczego. Gleba jest niezbędnym czynnikiem warunkującym przetrwanie i dobrobyt ludzkości.

Dyskusji na ten temat nie mogło zabraknąć na odbywającym się w Katowicach Szczycie Klimatyczbym COP24.

 – Ta ważna inicjatywa, ma zwrócić uwagę społeczeństwa wszystkich krajów świata na rolę jaką pełni gleba, nie tylko w środowisku przyrodniczym, ale również dla bezpieczeństwa żywnościowego i dobrobytu każdego mieszkańca Ziemi – powiedział minister Jan Krzysztof Ardanowski proszony przez dziennikarzy o komentarz do tematu omawianego dziś podczas Szczytu Klimatycznego COP24.

Gleba jest nie tylko jednym z kluczowych zasobów naturalnych od których zależy produkcja żywności, ale pełni także ważną rolę w złożonym procesie akumulacji węgla w biosferze oraz regulacji emisji i pochłaniania gazów cieplarnianych. Naszą odpowiedzią na globalny wzrost emisji CO2 jest odpowiednie prowadzenie produkcji rolnej. Jeżeli zwiększymy tylko o 4‰ rocznie zawartość węgla w glebie to wchłoniemy całą roczną antropogeniczną produkcję CO2 – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Obchody święta gleby w dniu 5 grudnia to nie przypadek – to data urodzin kóla Tajandii Bhumibola Adulyadeja. To pod przewodnictwem Królestwa w ramach Globalnego Partnerstwa dla Gleb zatwierdzeno Światowy Dzień Gleby na Konferencji FAO w czerwcu 2013. Rekomendowaniem go też do ustanowienia przez ONZ, co ziściło się na 68. sesji rozpoczętej 20 grudnia 2013 r., kiedy to przyjęło rezolucję ustanawiającą 5 grudnia Światowym Dniem Gleby, a także uznającą rok 2015 Międzynarodowym Rokiem Gleb.

Zmiany cywilizacyjne, jak i same zmiany klimatu to wiele zagrożeń, szczególnie dla najcenniejszych gleb, które cechuje wysoka zawartość związków węgla. W warunkach polskich coraz częściej mamy do czynienia z warunkami sprzyjającymi degradacji tych gleb, są to coraz częściej występujące okresy suszy, obniżanie się poziomu wód oraz zbyt silna specjalizacja produkcji z jednoczesnym upraszczaniem płodozmianu. Na szczęście w Polsce te procesy nie są aż tak zaawansowane, jak w innych regionach świata.

W Polsce, w celu zachowania jak największego obszaru produktywnych gruntów rolnych, poprawy ich wartości i wykorzystania dla potrzeb produkcji żywności wprowadziliśmy rozwiązania prawne eliminujące spekulacyjny obrót ziemią rolną oraz pozwalające na ilościową i jakościową ochronę gruntów - szczególnie tych najlepszych – podkreślił minister Ardanowski.

W kontekście zagadnień omawianych podczas Szczytu Klimatycznego minister podkreślił, że racjonalna gospodarka glebami rolniczymi zmierza do ochrony istniejących i budowania nowych zasobów węgla organicznego w glebie i biomasie pochodzenia rolniczego oraz rozwoju odnawialnych źródeł energii.

Takie podejście zapewnia synergię między celami redukcyjnymi i w zakresie adaptacji rolnictwa do zmian klimatu. Jest ono także najmniej obciążające dla doraźnej konkurencyjności rolnictwa i uwzględnia specyfikę jego struktur i systemów produkcji – stwierdził szef resortu.

Minister poinformował również, że w krajowych dokumentach strategicznych, takich jak Plan dla wsi, będących odpowiedzią na problemy, które stoją przed polskim rolnictwem, zawarte są wyraźne odniesienia do ochrony gleb. Wskazują na konkretne działania w celu przeciwdziałania skutkom suszy i innym zmianom klimatycznym.

Będę podejmował działania w celu wdrożenia systemu poprawy żyzności gleb oraz programu retencji wodnej. Duże znaczenie dla ochrony i wzbogacania gleb będzie miał program rozwoju upraw roślin bobowatych. Rośliny  posiadają zdolności wiązania azotu atmosferycznego i wpływają na poprawę struktury i żyzności gleb – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Jak podaje MRiRW, zrównoważone użytkowanie gleb wspierają różne działania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, w tym m.in program rolno-środowiskowo-klimatyczny, wsparcie rolnictwa ekologicznego, promowanie dywersyfikacji upraw, czy system wzajemnej zgodności (cross-compliance), obejmujący wymogi dobrej kultury rolnej.

(rpf) jp / źródło: MRiRW, Wikipedia

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA