REKLAMA

„E-węgiel”: pomysł Lasów Państwowych na aukcję CO2 pochłoniętym przez lasy

Portal "e-węgiel", czyli system aukcyjny, na którym od 2020 r. handlowanoby emisjami CO2 pochłoniętymi przez las - to pilotażowy program Lasów Państwowych. Pieniądze z aukcji byłyby przeznaczane na inwestycje proekologiczne, a system mógłby pomóc Polsce realizować cele redukcyjne UE.

PAP / Darek Delmanowicz
24 kwietnia 2016 chat-icon0

REKLAMA

Lasy Państwowe wyjaśniają, że na portalu "e-węgiel" znajdą się "nadmiarowe" jednostki dwutlenku węgla jakie zostaną pochłonięte przez tzw. leśne gospodarstwa węglowe.

Leśne gospodarstwa węglowe to koncepcja resortu środowiska, która ma pomóc - zgodnie z wynegocjowanym paryskim porozumieniem klimatycznym ONZ - zmniejszać koncentrację CO2 w atmosferze. 

Pomysł polega na tym, że dzięki odpowiedniej gospodarce leśnej, czyli przez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych drzew w istniejącym lesie, można wychwycić większą ilość CO2 z atmosfery. Węgiel wychwytywany jest przez rośliny w naturalnym procesie fotosyntezy. Im dłużej rośnie las, tym więcej węgla będzie się w nim składowane. Ponadto by zapobiec "ucieczce" emisji, czyli zmagazynowanego węgla, powinno się unikać się tzw. całkowitych zrębów.

Według wyliczeń Lasów, taka gospodarka w ciągu 10 lat pozwoliłaby zakumulować 40 mln ton dwutlenku węgla w polskich lasach. Dyrektor generalny LP Konrad Tomaszewski przekonuje, że leśne gospodarstwa węglowe mogą w sumie wychwycić 20 proc. tego co nasz kraj ma określone w unijnych celach redukcyjnych. Dodaje też, że jest to alternatywa dla drogiej i nie do końca sprawdzonej technologii CCS, czyli wychwytu i podziemnego składowania CO2.

Przedsiębiorstwo dowodzi, że hektar lasu o kubaturze 200 m. sześc., w którym dosadzono np. buki, może pochłonąć dodatkowo o 10 proc. więcej CO2, niż zwykły las, w którym nie prowadzono dosadzeń. Lasy przekonują, że w przypadku gdyby cena uprawnienia do emisji CO2 wynosiła ponad 30 euro i gospodarstwa węglowe byłyby wpisane w unijny system handlu emisjami CO2, z hektara takiego lasu można byłoby uzyskać ponad 500 euro.

Tomaszewski wyjaśnił, że na razie leśne gospodarstwa węglowe mają powstać w kilkudziesięciu nadleśnictwach, w których będą prowadzone badania jak las może dodatkowo asymilować CO2 i zamieniać go na węgiel organiczny. Program miałby ruszyć w 2017 r., a ewentualny handel pochłoniętymi emisjami - w 2020 r.

Portal "e-węgiel" w przyszłości miałby być systemem aukcyjnym, na którym LP wystawiałby emisje CO2 pochłonięte przez las. Kupujący wskazywałby też cel inwestycyjny, który miałby być sfinansowany ze środków uzyskanych ze sprzedaży. Portal ma być przeznaczony w pierwszej kolejności dla firm, przedsiębiorstw energetycznych. LP nie wykluczają jednak, że w przyszłości z sytemu mogłyby też korzystać osoby fizyczne, które w ten sposób chciałyby się włączyć w przeciwdziałanie negatywnym zmianom klimatycznym.

Ministerstwo środowiska dodaje, że pieniądze uzyskane z takich aukcji miałyby być przeznaczane na proekologiczne inwestycje, rozwój terenów wiejskich i niezurbanizowanych, w tym tworzenie miejsc pracy na wsi.

W przyszłym tygodniu koncepcja leśnych gospodarstw węglowych ma zostać przedstawiona na konferencji w Tucznie (zachodniopomorskie). Jak informują LP w wydarzeniu mają wziąć udział przedstawiciele Komisji Europejskiej a także uczestnicy z Szwecji, Finlandii, Łotwy, Wielkiej Brytanii czy Słowacji. (PAP)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Grypa ptaków – pierwszy przypadek wirusa w historii brazylijskiego drobiarstwa

Super Visor 21 maja 2023 chat-icon2

Agencja Reuters donosie, że wirus grypy ptaków u dzikiego ptactwa został potwierdzony przez władze Brazylii, największego na świecie eksportera drobiu. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii brazylijskiego drobiarstwa.

O wykryciu wysoce zjadliwego wirusa podtypu H5N1 u dwóch ptaków morskich na wybrzeżu południowo-wschodniego stanu Espirito Santo poinformowało brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa.

Sprawa jest na tyle poważna, że odniósł się do niej Rząd Brazylii, który oczekuje, że kraj ten nadal będzie mieć status wolnego od HPAI, bowiem przypadki u dzikiego ptactwa „nie powinny skutkować wprowadzeniem zakazu importu brazylijskich produktów drobiowych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH)”. Status Brazylii „jako kraju wolnego od HPAI” nie został naruszony ponieważ zakażenie HPAI nie dotyczy stad drobiu. 

Ameryka Południowa zmaga się z wirusem grypy ptaków już od końca 2022 roku, ale branża drobiarska skoncentrował

REKLAMA

Jaki ciągnik kupić na 10 hektarów?

Redakcja - Technika 4 czerwca 2023 chat-icon16

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego ciągnika, musimy wziąć pod uwagę nasze potrzeby. Możemy kupić nową lub używaną maszynę – wszystko zależy od naszych oczekiwań. Ważne, aby przemyśleć taką decyzję i nie podejmować pochopnych działań, ponieważ jest to spory wydatek.

Jaki ciągnik kupić na 10 ha?

Istotną kwestią jest charakter prowadzonego przez Ciebie gospodarstwa. Jeśli jest ono specjalistyczne, to nowy sprzęt o niewielkiej mocy powinien się dobrze sprawdzić. W przypadku traktowania rolnictwa jako głównego źródła utrzymania możemy poszukać wśród dostępnych pojazdów takiego, który będzie spełniał nasze wymagania, jednak nie będzie nowy. Pamiętajmy o tym, że zakup nowej maszyny jest niezwykle kosztowny i wiąże się z szeregiem pobocznych wydatków, które będziemy musieli ponieść podczas jego eksploatacji. Decyzja związana z wyborem odpowiedniego ciągnika uzależniona jest także od charakteru wykonanych przy jego użyciu prac. Inny sprzęt sprawdzi się do wykonywania typowych zadań w polu, a jeszcze inny do lżejszych czynności pomocniczych. Nie zapominaj, aby dokł

REKLAMA