REKLAMA

Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach – co stosować?

Ochrona plonów przed szkodnikami często stanowi trudne i mozolne zadanie. Chwasty wykazują niesamowite przystosowanie do ciężkich warunków, dlatego nawet wtedy, gdy znajdziemy w końcu sposób na ich wyplenienie, najpewniej za jakiś czas wrócą. Z tego względu na rynku pojawiają się coraz to nowe środki zwalczające niepożądane gatunki.

fot. Adobe Stock
3 grudnia 2021 chat-icon0

REKLAMA
Często jednak cechują się bardzo silnym działaniem, które rzutuje nie tylko na rośliny atakujące plon, ale również na warzywa.

Ponadto większości substancji udowodniono działanie skrajnie toksyczne i wyniszczające środowisko, z tego względu rolnicy coraz częściej poszukują środków zwalczających chwasty w sposób bezpieczny dla ziemi, innych roślin oraz wszelkich organizmów żywych. Podpowiadamy, które substancje zaliczają się do tej grupy.

Spis treści

1. Dlaczego chwasty są tak skuteczne w nierównej walce z warzywami?

2. Zalety ekologicznych środków na chwasty

3. Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach - domowe sposoby

4. Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach - gotowe produkty

5. Ekologiczne środki na chwasty

Dlaczego chwasty są tak skuteczne w nierównej walce z warzywami?

REKLAMA
Rośliny te stanowią zagrożenie dla warzyw z kilku powodów. Po pierwsze - ich nasiona są bardzo wytrzymałe na warunki środowiskowe. W niesprzyjających warunkach potrafią przebywać w stanie spoczynku do czasu, aż ilość słońca, wody lub ciepła nie zmieni się na optymalny do rozpoczęcia kiełkowania.

Wiele gatunków chwastów rosnących wśród zbóż wykazuje speirochorię. Jest to bardzo skuteczny model rozsiewania własnych nasion polegający na przyczepianiu się do nasion zbożowych. W ten sposób rozprzestrzeniają się obie rośliny.

Ponadto chwasty charakteryzują się bardzo szybkim i rozległym wzrostem. Są bardziej odporne na wszelkie niedostatki substancji odżywczych w glebie, dlatego to, co otrzymują, wykorzystują bardziej efektywnie. Z tego względu jeśli nie będą na bieżąco usuwane, z łatwością zdominują uprawę, eliminując konkurencję.

Zalety ekologicznych środków na chwasty

Zasadniczą zaletą ekologicznych środków chwastobójczych jest fakt, że nie wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Dzieje się to za sprawą wykorzystania samych występujących w naturze substancji, które nie zmieniają składu gleby.

Ponadto tego typu środki cechują się szybkim rozkładem, dzięki czemu nie zalegają w ziemi przez wiele lat. Nie odkładają się w żadnych z części roślin oraz nie wpływają na cechy uprawianych gatunków, a więc smak, kolor, zapach czy konsystencję.

REKLAMA
Nie wymagają również zachowania okresu karencji, czyli określonych ram czasowych, gdy nie powinno się używać w tych samych miejscach innych środków chemicznych. A dzięki temu, że są bezpieczne dla zdrowia ludzi i zwierząt, nie trzeba czekać, aż przestaną działać.

Przeglądając oferty dotyczące różnego rodzaju środków na chwasty, można jednak wysnuć jeden negatywny wniosek - niestety, ale ich zdecydowana większość nie działa selektywnie. Z tego względu trzeba bardzo ostrożnie obchodzić się z opryskiem i stosować środki w taki sposób, aby zminimalizować ich wpływ na warzywa.

Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach - domowe sposoby

Pierwszą grupą ekologicznych środków na chwasty to substancje, które posiadamy w domu.

Wśród nich znajduje się ocet. Wystarczy, że wymieszasz go z wodą w proporcji 2:1 i wlejesz do butelki ze spryskiwaczem. Spryskuj jedynie nadziemne części chwastów, omijając warzywa, ponieważ ocet działa na wszystkie rośliny. Pamiętaj także o tym, że zakwasza on glebę.

REKLAMA
Innym sposobem jest posypanie liści solą kuchenną. Atutem tej substancji jest fakt, że bardzo łatwo rozpuszcza się w wodzie, więc można zminimalizować jej skutki działania na warzywa, podlewając ziemię wokół nich.

Kolejny sposób stanowi posypanie części nadziemnych chwastów sodą oczyszczoną. Co ciekawe, jest ona także skutecznym środkiem w walce ze zwierzęcymi szkodnikami oraz grzybami.

Ekologiczny oprysk na chwasty w warzywach - gotowe produkty

Drugą grupę stanowią środki do kupienia w sklepach ogrodniczych lub budowlanych. Zawierają one substancje pochodzenia naturalnego, które degradują roślinne tkanki.

Najnowszą opcję stanowią produkty na bazie kwasu pelargonowego będącego organicznym związkiem z grupy nasyconych kwasów tłuszczowych. Ma postać bezbarwnej lub żółtej oleistej cieczy stanowiącej składnik olejku eterycznego pozyskiwanego z pelargonii. Opryskane rośliny ulegają deformacji poprzez degradację błon komórek, utratę przez nie wody, a co za tym idzie - chwast nie może dalej rosnąć, więc umiera.

REKLAMA
Inne produkty ekologiczne zawierają diflufenikan. Należy on do grupy fenoksynikotynoinilidów i działa przede wszystkim na młde siewki chwastów. Jego skuteczność polega na blokowaniu syntezy karotenoidów, co z kolei prowadzi do zahamowania działalności desaturazy fitoenu. Enzym ten jest jednym z odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg fotosyntezy w roślinie, a więc produkcję chlorofilu. Chwasty potraktowane tą substancją cierpią na chlorozę, przestają rosnąć, aż w końcu obumierają.

Ekologiczne środki na chwasty

Niestety, środki zawierające substancje niezagrażające środowisku nadal są sporą rzadkością wśród herbicydów. Nie wspomaga to ekologicznego rolnictwa, jednak miejmy nadzieję, że coraz więcej rolników zrezygnuje z toksycznych środków, a producenci zwęszą w tym okazję do poszukiwania nowych rozwiązań.

(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Kontrola fitosanitarna… kombajnu

Redakcja 22 maja 2023 chat-icon1

Przeważnie przedmiotem eksportu są świeże warzywa i owoce, a także różnorodny asortyment roślin do sadzenia czy też produkty z drewna. Świadectwo fitosanitarne może być wydane również na żądanie kraju trzeciego (spoza Unii Europejskiej) dla używanych maszyn rolniczych eksportowanych z Polski do tego kraju.

Celem przeprowadzonej kontroli w tej konkretnej sytuacji jest zapewnienie, że materiał roślinny, gleba czy szkodniki nie zostaną zawleczone z Polski do kraju eksportu.

Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa podaje, że do grona krajów wymagających świadectwa fitosanitarnego na używane maszyny rolnicze od 1 marca 2023 dołączyła Turcja.

- Inspektorzy oddziału Świebodzin musieli się zmierzyć z kontrolą kombajnu zbożowego wraz z

REKLAMA

Jakie dopłaty do zbóż, rzepaku i rzepiku?

Redakcja - Prawo i Finanse 12 maja 2023 chat-icon1

Rolniku! Przygotuj magazyny przed nowymi żniwami, sprzedaj swoje zboże i uzyskaj: dopłatę 2200 zł do hektara pszenicy z budżetu państwa – brzmi główne hasło kampanii promującej dopłaty.

Z komunikatu ARiMR wynika, że sprzedając: pszenicę, pozostałe zboża oraz rzepak i rzepik do 15 czerwca rolnik może otrzymać dopłatę. Na przykład dla pszenicy jest to 2200 złotych dopłaty do hektara.

Z kolei wysokość dopłat za pozostałe zboża, czyli kukurydzę, jęczmień, pszenżyto, żyto, owies, mieszanki zbożowe, grykę oraz za rzepak i rzepik będzie zróżnicowana w zależności od regionu i odległości od wschodniej granicy.

Środki na dopłaty będą pochodziły z budżetu państwa, a jednym z podstawowych warunków jaki należy spełnić, jest sprzedanie swojego zboża do 15 czerwca 2023 roku oraz wziąć fakturę VAT lub VAT RR za sprzedane zboże.