REKLAMA

Elektryzatory elektryczne – niezbędne wyposażenie pastwisk.

Redakcja - Zwierzęta
28.07.2016
chat-icon 0

Późna wiosna, lato i wczesna jesień to okresy, w których bydło może przebywać i pobierać pasze zielone na pastwiskach.

fot. Wikipedia
REKLAMA

Późna wiosna, lato i wczesna jesień to okresy, w których bydło może przebywać i pobierać pasze zielone na pastwiskach.

Jeśli gospodarstwo posiada takie tereny, w celu ograniczenia powierzchni na której zwierzęta się pasą, stosowane są różnego rodzaju pastuchy elektryczne.

Pastuchy elektryczne (elektryzatory elektryczne) to rodzaj ogrodzenia, z jednej strony ograniczającego wypasaną część pastwiska, zabezpieczająca także przed wychodzeniem zwierząt hodowlanych poza ogrodzenie, a z drugiej strony zabezpieczająca pastwisko przed wchodzeniem na nie zwierzyny dzikiej z zewnątrz.

Głównym, widocznym elementem składowym takiego ogrodzenia jest nieizolowany przewód rozciągnięty na izolowanych słupkach, otaczający wyznaczony obszar pastwiska, podłączony z jednej strony do przetwornicy impulsowej, wytwarzającej krótkie impulsy elektryczne, częstotliwości poniżej 1 Hz, napięciu elektrycznym ok. 10 kilowoltów i niewielkiej energii rzędu od jednego do kilku dżuli. Przeciwny biegun przetwornicy musi być odpowiednio uziemiony.

Źródłem zasilania pastucha może być akumulator lub sieć elektryczna, przez co można je podzielić na bateryjno-akumulatorowe (niezależne od dostępu do energii elektrycznej) i sieciowe (zasilane prądem elektrycznym o napięciu 230 V).

Jest niezastąpionym wyposażeniem pastwisk na których stosowany jest wolny wypas zwierząt. W zależności od formy ogrodzenia, przeznaczenia i użytkowania pastuchy elektryczne możemy podzielić na trwałe, półtrwałe i przenośne.

Urządzenie doskonale działa odstraszająco na zwierzęta, gdyż te bardzo szybko się uczą, że dotknięcie przewodu wiąże się niegroźnym dla nich, ale bardzo nieprzyjemnym porażeniem prądem elektrycznym. Eliminuje to praktycznie możliwość przekraczania linii ogrodzenia przez zwierzęta, a przez to eliminuje konieczność stałego dozoru człowieka nad wypasem zwierząt.

(rz) tl

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA