Emerytura sołtysa według nowych zasad
Świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa od 16 września 2024 roku będzie przyznawane według nowych zasad. O zmianach w „sołtysowym” informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Zmiana dotyczy ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz ustawy o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Znowelizowane przepisy rozszerzają krąg osób mogących zyskać prawo do świadczenia z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.
Od 16 września bieżącego roku minimalny staż sołtysa, uprawniający do uzyskania świadczenia zostaje skrócony z ośmiu do siedmiu lat. Dodatkowo zniesiono wymóg pełnienia tej funkcji przez co najmniej dwie kadencje oraz wymóg pełnienia tej funkcji na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.

Jaka wysokość składek KRUS w drugim kwartale 2025 roku
Dzięki nowelizacji ustawy ułatwione ma być przeprowadzenie postępowania dowodowego w sytuacji, gdy wnioskodawca nie dysponuje danymi potwierdzającymi okres pełnienia funkcji sołtysa. Zmieniono również wymóg uzyskania oświadczeń potwierdzających tą okoliczność od osób zamieszkujących w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca paełnił funkcję sołtysa. Obecnie jest to 5 osób. Wcześniej wymagano takiego potwierdzenia od co najmniej 5 osób.
Po nowelizacji świadczenie z tytułu pełnienia funkcji sołtysa może uzyskać osoba, która spełnia następujące warunki:

KRUS o wymiarze składek na ubezpieczenie zdrowotne w 2025 roku
- osiągnęła wiek emerytalny (60 lat kobieta, 65 lat mężczyzna),
- pełniła funkcję sołtysa przez okres co najmniej 7 lat (bez względu na to czy funkcja była pełniona przed czy po 1990 r.),
- nie była karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w związku z pełnieniem tej funkcji.
Dokumenty o świadczenie pieniężne z tytułu pełnienia funkcji sołtysa osoby zainteresowane powinny należy złożyć w dowolnej jednostce organizacyjnej KRUS. Poprawnie złożony wniosek o ustalenie prawa do tego świadczenia zostanie rozpatrzony, następnie zostanie wydana stosowna decyzja w sprawie.
Wniosek o świadczenie powinny złożyć również te osoby, które już wcześniej składały w KRUS wniosek, ale otrzymały decyzję odmawiającą – zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami – np. z uwagi na pełnienie funkcji sołtysa przez okres krótszy niż wymagane dotychczas 8 lat czy też pełnienie tej funkcji wyłącznie przed wejściem w życie ustawy o samorządzie gminnym. - informuje Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i dodaje, że świadczenie wg znowelizowanych przepisów przyznawane będzie od daty spełnienia wszystkich warunków, ale nie wcześniej niż od wejścia w życie zmiany do ustawy i nie wcześniej niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie. Co istotne, zasady te dotyczą również osób, które otrzymały decyzję odmawiającą i ponownie wystąpią z wnioskiem.
(rpf) Źródło: KRUS

Nowy dodatek – zmiany w przepisach o rencie socjalnej
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.