REKLAMA

„Energia dla wsi” – jakie dofinansowanie, kiedy rusza nabór?

Redakcja - Prawo i Finanse
18.01.2023
chat-icon 0

Program „Energia dla wsi”, który przygotowało Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2023 roku przez wicepremier, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, minister klimatu i środowiska Annę Moskwę oraz wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Program „Energia dla wsi”, który przygotowało Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska, został zaprezentowany podczas konferencji prasowej 18 stycznia 2023 roku przez wicepremier, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka, minister klimatu i środowiska Annę Moskwę oraz wiceprezesa NFOŚiGW Artura Michalskiego.

25 stycznia 2023 roku ruszy pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE ubiegać będą mogli się rolnicy i spółdzielnie energetyczne.

Główny cel programu to wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich, a całkowity budżet programu „Energia dla wsi” to kwota 1 mld złotych. W pierwszym naborze, który rusza już 25 stycznia i potrwa do 15 grudnia 2023 roku, budżet wynosi 100 milionów złotych.

Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln złotych, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł, a wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Dofinansowanie w tym programie będzie pochodzić z Funduszu Modernizacyjnego.

Program dofinansowania jest przeznaczony nie tylko wyłącznie dla rolników, bowiem o wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.

–  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rolników, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej aktywnie włącza się w kolejną formę wsparcia skierowaną właśnie do nich oraz spółdzielni energetycznych, przygotowaną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi – mówi Artur Michalski, wiceprezes NFOŚiGW.


–  Narodowy Fundusz wspiera rozwój zrównoważonego rolnictwa, a tym samym zrównoważony rozwój energetyki odnawialnej. W tym segmencie kluczowe jest zapewnienie stabilnych dostaw energii w obszarach wiejskich, które będą jednocześnie odpowiadały potrzebom lokalnych odbiorców – podkreśla prezes Artur Michalski.

Szef resortu rolnictwa Henryk Kowalczyk powiedział, że program jest szansą na znaczącą transformację energetyczną na obszarach wiejskich. Zależy nam aby przebiegała ona w sposób zrównoważony – bez ograniczania rozwoju produkcji rolnej i produkcji żywności. Zależy nam aby inwestycje OZE na obszarach wiejskich miały wymiar lokalny, wykorzystywały lokalnie dostępne zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom. Wicepremier dodał też, że dzięki realizacji programu zwiększy się dostępność inwestycji OZE dla rolników oraz wszystkich zainteresowanych współpracą w ramach spółdzielni energetycznych. Taka forma sprzyjać będzie odnoszeniu korzyści przez polską wieś, takich samych jakie są udziałem m.in. przedsiębiorstw energetycznych, które realizują inwestycji OZE. Oznacza to dodatkowe dochody dla rolników i jednocześnie obniżenie kosztów pozyskania energii przez mieszkańców obszarów wiejskich.

Jak podkreśliła szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa, ostatnie miesiące pokazały, jak istotną kwestią dla Polski i Polaków jest niezależność energetyczna.

– Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją związaną z agresją Rosji na Ukrainę. Ma ona dla każdego z nas, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wykonywanej pracy, również znaczące skutki gospodarcze. Dlatego, pragnąc wesprzeć mieszkańców wsi, Ministerstwo Klimatu i Środowiska wspólnie z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało program „Energia dla wsi” – dodała Anna Moskwa.

(rpf) pp / Źródło: ARiMR

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA