REKLAMA

Europa z problemem starzejącego się rolnictwa. Polska jednym z wyjątków

Redakcja - Prawo i Finanse
14.10.2017
Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

Problem starzejącej się wsi, dotyka coraz więcej europejskich krajów. Z raportuEuropejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że na pracę w gospodarstwach rolnych, coraz rzadziej decydują się osoby młode, a proces ten w najbliższych latach będzie się dodatkowo pogłębiał.

fot. Portal Rolniczy Okiem Rolnika
REKLAMA

Problem starzejącej się wsi, dotyka coraz więcej europejskich krajów. Z raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego wynika, że na pracę w gospodarstwach rolnych, coraz rzadziej decydują się osoby młode, a proces ten w najbliższych latach będzie się dodatkowo pogłębiał.

Z punktu widzenia rozwoju rolnictwa europejskiego, wysoki współczynnik osób starszych pracujących w gospodarstwach rolnych, jest zjawiskiem niekorzystnym. 

Skalę problemu uświadamia dopiero fakt, że rolnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 44 roku życia, stanowią zaledwie 20% ogólnej liczby osób zatrudnionych w sektorze rolnym w Unii Europejskiej. Oznacza to, że zdecydowana większość osób pracujących w gospodarstwach, to osoby po 45 roku życia.

Jeżeli panująca sytuacja, będzie dalej pogłebiać się w tak szybkim tempie, rolnictwo w Europie zacznie zanikać, a to wiąże się z poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa żywnościowego Europy.

Jednym z nielicznych krajów, który może z optymizmem patrzeć w przyszłość jest Polska.

W naszym kraju stosunkowo dużą liczbę osób zatrudnionych w rolnictwie, stanowią osoby młode, które dodatkowo posiadają odpowiednie wykształcenie kierunkowe - coraz częściej na poziomie wyższym.

Dostęp do edukacji, a także transfer wiedzy z nauki do praktyki, wpływa na rozwój nowych technologii i wzrost innowacji w polskim rolnictwie.

(rpf) Krzysztof Przepióra, źródło: ETO

Lubię to
Lubię to
0
Super
Super
0
Haha
Haha
0
Smutny
Smutny
0
Szok
Szok
0
Zły
Zły
0
chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA