REKLAMA

Europejskie Forum Rolnicze w Jasionce

Redakcja - Prawo i Finanse
04.03.2019
chat-icon 0

Wspólna Polityka Rolna oraz wyzwania stojące przed branżą rolno-spożywczą w zakresie innowacji i efektywnej pomocy ze strony państwa, były tematami poruszanymi podczas II edycji Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

fot. Adam Guz / KPRM
REKLAMA

Wspólna Polityka Rolna oraz wyzwania stojące przed branżą rolno-spożywczą w zakresie innowacji i efektywnej pomocy ze strony państwa, były tematami poruszanymi podczas II edycji Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce.

W dniach 1-2 marca 2019 r. w Jasionce odbyło się Europejskie Forum Rolnicze. Rozpoczęła je debata na temat Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej w nowej perspektywie budżetowej z udziałem, m.in. Komisarza UE ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich – Phila Hogana oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP – Jana Krzysztofa Ardanowskiego, a także przedstawicieli resortów rolnictwa, m.in. z Hiszpanii, Słowacji, Węgier oraz Czech.

Wspólna polityka rolna jest jednym z kluczowych instrumentów całej polityki gospodarczej państwa polskiego – powiedział obecny na Forum szef rządu Mateusz Morawiecki podczas debaty o polityce zrównoważonego rozwoju jako szansie dla obszarów wiejskich w Polsce. Podkreślił, że musimy zabiegać o to, aby pula środków na wspólną politykę rolną była jak największa, gdyż dla rolnika bardzo ważne jest bezpieczeństwo, stabilizacja, planowanie inwestycji i kierunków produkcji.

Przyszłość naszego rolnictwa jest w specjalizacji, wysokiej jakości, w kontroli tej jakości i tradycyjnych polskich produktach, które możemy promować na świecie. Jakość polskich produktów eksportowych jest dla nas bardzo ważna. W Polsce 85% gospodarstw rolnych to są gospodarstwa poniżej 15 hektarów, są one mniejsze niż w większości dużych krajów Unii Europejskiej. Rolniczy handel detaliczny ma szansę na to, żeby zaistnieć na rynku ze zdrową żywnością i to są kierunki, które bardzo nas interesują. Dlatego m.in. wspólna polityka rolna nie tylko musi być kontynuowana, ale będzie rozwijana – dodał premier.

W ramach dyskusji dotyczącej innowacji szukano odpowiedzi na pytanie, na jakim etapie innowacyjności w polskim rolnictwie i produkcji rolno-spożywczej obecnie jesteśmy, a także jak efektywnie je wprowadzać i koordynować, aby zapewnić współpracę na płaszczyźnie rolnictwa, biznesu oraz administracji rządowej. Podczas debaty nie zabrakło również pytań o cele, priorytety oraz etapy realizacji programów dotyczących innowacyjności, np. w zakresie cyfryzacji czy bezpieczeństwa żywności oraz współpracy z agendami Unii Europejskiej.

Podczas tegorocznej edycji Forum została również poruszona kwestia stanu i perspektyw rozwoju wymiany handlowej towarów i usług rolniczych z krajami pozaeuropejskimi. Do dyskusji z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP, zostali zaproszeni przedstawiciele resortów rolnictwa z krajów afrykańskich i azjatyckich.

W ramach II. edycji Forum uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się także z najnowszymi technologiami oraz innowacjami m.in. w zakresie jakości produkcji rolnej, jej finansowania oraz obniżania kosztów, jak również ograniczania jej negatywnego oddziaływania na środowisko. Swoje produkty i usługi przedstawili, m.in. producenci nasion rolniczych, hodowcy bydła i trzody, dostawcy usług i sprzętu dla rolnictwa, firmy z sektora finansów i ubezpieczeń, paliw oraz branży nawozowo-chemicznej.

(rpf) jp

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA