REKLAMA

Europosłowie przeciwni cięciu środków na WPR

Europosłowie przedstawili swoje stanowisko dotyczące kolejnego budżetu Unii Europejskiej. Ubolewają nad tym, że państwa członkowskie nie zrobiły postępów w negocjacjach i ostrzegają przed poważnymi komplikacjami przy uruchomieniu nowych programów z powodu późnego przyjęcia ram finansowych.

fotolia
Redakcja - Prawo i Finanse 16.11.2018 chat-icon0

REKLAMA
Stanowisko posłów do Parlamentu Europejskiego w sprawie kolejnego budżetu UE obejmuje dokładny podział kwot, jaki jest przewidziany dla każdego unijnego programu. Parlament zaznaczył w rezolucji „jedność i gotowość” do negocjacji z unijnymi ministrami w sprawie wieloletnich ram finansowych (WRF). Europosłowie mają nadzieję na osiągnięcie porozumienia jeszcze przed wyborami do PE w 2019 roku.

Zdaniem europosłów propozycja WRF, która została przedstawiona przez KE to punkt wyjścia, jednak zaproponowany poziom „nie pozwoli UE wywiązać się ze swoich zobowiązań politycznych i reagować na ważne wyzwania w przyszłości". W sprawie reformy źródeł dochodów UE, europosłowie są zdania, że obecny system „wysoce złożony, niesprawiedliwy i nieprzejrzysty oraz całkowicie niezrozumiały dla obywateli UE".

- Nowy, prostszy system powinien znacząco zmniejszyć bezpośrednie wkłady państw członkowskich opartych na dochodzie narodowym brutto oraz zagwarantować odpowiednie finansowanie wydatków UE w ramach nowych WRF. Parlament popiera również zniesienie wszystkich rabatów i innych mechanizmów korygujących – podaje PE.

(rpf) Elżbieta Mikołajczyk / Źródło: KRIR/ PE


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA