REKLAMA

Facelia błękitna – zastosowanie, nasiona, uprawa

Redakcja - Uprawa
26.11.2022
chat-icon 0

Facelia błękitna stanowi stosunkowo często spotykaną roślinę na polskich polach, ponieważ wielu właścicieli gruntów rolnych decyduje się na jej uprawę. Dzieje się tak ze względu na szerokie wykorzystanie tego gatunku nie tylko w obszarze obejmującym rolnictwo, ale również przemysł spożywczy. Jakie zastosowanie niesie za sobą hodowla tej rośliny, jakich warunków oczekuje oraz dlaczego warto zdecydować się na jej uprawę?

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Facelia błękitna stanowi stosunkowo często spotykaną roślinę na polskich polach, ponieważ wielu właścicieli gruntów rolnych decyduje się na jej uprawę. Dzieje się tak ze względu na szerokie wykorzystanie tego gatunku nie tylko w obszarze obejmującym rolnictwo, ale również przemysł spożywczy. Jakie zastosowanie niesie za sobą hodowla tej rośliny, jakich warunków oczekuje oraz dlaczego warto zdecydować się na jej uprawę?

Facelia błękitna - charakterystyka

Facelia błękitna (z łaciny Phacelia tanacetifolia Benth.) nazywana jest także wiązanką wrotyczową. Gatunek ten tak naprawdę dotarł do Polski z wybrzeża Stanów Zjednoczonych Ameryki, a konkretniej z Kalifornii. Jest rośliną jednoroczną, dlatego każdego roku trzeba wysiewać ją na nowo. Cały jej okres wegetacyjny trwa mniej więcej 100 dni. Co ciekawe, kiełkuje po około tygodniu od umieszczenia nasion w ziemi, natomiast kwiaty otwierają się po około 6-10 tygodniach i utrzymują się przez kolejne 5 tygodni.

Facelia błękitna w dorosłym stadium mierzy maksymalnie do 80 cm. Jej łodyga jest rozgałęziona oraz porastają ją szorstkie włoski. Jak sama nazwa wskazuje, płatki kwiatów tej rośliny przybierają błękitny lub niebieskofioletowy odcień, co bardzo efektownie wygląda, gdy porasta znaczne połacie pola. Generalnie w Polsce wyróżnia się 7 odmian facelii błękitnej: Anabelę, Astę, Angelię, Atarę, Natrę, Lisette oraz Stalę.

Facelia błękitna - nasiona

Jeśli chodzi o nasiona facelii błękitnej, charakteryzują się poprzecznym fałdowaniem. Co więcej, mają zazwyczaj żółtobrązowy odcień. Uprawa w celu ich uzyskania nie różni się znacznie od tej mającej na celu otrzymanie innych części rośliny. Jednak, jeśli wszystkie wymogi zostaną spełnione, rolnik ma szansę uzyskać z 1 ha hodowli aż 0,5 do 1 t nasion. Natomiast ich cena za 1 kg oscyluje między 10, a nawet 20 zł.

Jeśli głównym celem uprawy facelii błękitnej stają się nasiona, należy wybrać dla niej stanowisko o choć trochę lżejszej glebie. Szacuje się, że na 1 ha gruntu wystarczy od 10 do 12 kg materiału siewnego. Nasiona umieszcza się blisko powierzchni gleby, na głębokości około 1-2 cm. Tę czynność należy przeprowadzić w dwóch pierwszych tygodniach kwietnia.

Facelia błękitna - uprawa

Popularność facelii błękitnej wynika między innymi z niewielkich wymagań względem warunków uprawy. Jeśli chodzi o gleby, najlepiej czuje się na umiarkowanie żyznych oraz delikatnie wilgotnych, natomiast lekkie, jak już zostało wspomniane, dobrze nadają się do hodowli roślin w celu uzyskania nasion. Najmniejszy wzrost obserwuje się na gruncie, który jest ciężki, mocno przesuszony oraz posiadający dużo gliny. Co więcej, facelia błękitna preferuje glebę o lekko kwaśnym albo neutralnym odczynie. A jeśli przedstawić jej wymagania za pomocą przedziału, to optymalne wartości wynoszą od 5,6 do 8,5 pH.

W kwestii nawozów warto postawić na azot, fosfor i potas. Pierwszy z wymienionych makroelementów można dostarczyć w jednej dawce, zanim nasiona znajdą się w ziemi albo w dwóch turach - przed posianiem oraz po wykiełkowaniu. Natomiast nawożenie dwoma pozostałymi pierwiastkami warto przeprowadzić przedsiewnie. Szacuje się, że na 1 ha gruntu należy dostarczyć mniej więcej 60-80 kg potasu i tyle samo fosforu, a także 70-100 kg azotu.

W przypadku wyboru odpowiedniego stanowiska facelia błękitna lubi miejsca, które są mocno nasłonecznione. W przypadku suszy lub zalania mocno ogranicza rozrost oraz kwitnienie, jednak jest odporna na takie okoliczności. Dzięki temu powinna przetrwać niekorzystne warunki bez większych strat.

Facelia błękitna - zastosowanie

Facelia błękitna jest chętnie hodowana ze względu na dość szerokie zastosowania. Ten gatunek szczególnie cenią rolnicy, którzy poza uprawą zajmują się również produkcją miodu ze względu na to, że to roślina mocno miododajna. Pszczoły mające dostęp do pola z facelią potrafią wytworzyć nawet 300-400 kg tego produktu w przeliczeniu na 1 ha wysokiej jakości gruntu. Dzieje się tak ze względu na to, że pojedynczy kwiat średnio wydziela 0,5-5 mg nektaru.

Gatunek ten często wybierany jest również z myślą o produkcji zielonego nawozu. Powoduje to niezwykle krótko trwający okres wegetacji, który liczy sobie trochę ponad 3 miesiące. Co więcej, facelię błękitną cechuje szybki oraz gwałtowny przyrost masy. To sprawia, że jest w stanie w krótkim czasie dać sporo nawozu.

Inne zastosowanie facelii błękitnej wiąże się z produkcją zielonki. Dzieje się tak ze względu na wyżej wymienione cechy, ale również na to, iż nie jest wymagająca względem składu gleby. To sprawia, że gatunek ten może zostać wysiany nawet 3 razy pod rząd w trakcie pojedynczego sezonu, a za każdym razem i tak wyprodukuje od 15 do 20 t w przeliczeniu na 1 ha gruntu.

Kolejny aspekt, dla którego prowadzi się hodowlę facelii błękitnej to jej fitosanitarność. Dzięki tej umiejętności ta roślina skutecznie zapobiega pojawianiu się mątwika burakowego, a także wielu innych szkodników lub chorób.

Co więcej, ze względu na bardzo ładnie prezentujące się kwiaty, efektowny ich odcień oraz długi czas kwitnięcia osoby niebędące rolnikami decydują się hodować facelię błękitną jako ozdobę ogrodu.

(rup)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA