REKLAMA

Folia do sianokiszonki. Jaką wybrać?


Pasza objętościowa to podstawowy składnik diety przeżuwaczy. Do najpopularniejszych rodzajów paszy objętościowej należą sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy. Jakość pożywienia wpływa na produktywność zwierząt oraz na ich stan zdrowia. Trzeba więc dołożyć wszelkich starań, żeby kiszonki były wytwarzane w optymalnych warunkach. Sprawdź jakie akcesoria to umożliwią. / materiał partnera

fot. materiały partnera / pixabay.com
REKLAMA

Pasza objętościowa to podstawowy składnik diety przeżuwaczy. Do najpopularniejszych rodzajów paszy objętościowej należą sianokiszonki i kiszonki z kukurydzy. Jakość pożywienia wpływa na produktywność zwierząt oraz na ich stan zdrowia. Trzeba więc dołożyć wszelkich starań, żeby kiszonki były wytwarzane w optymalnych warunkach. Sprawdź jakie akcesoria to umożliwią. / materiał partnera

Jak przygotować sianokiszonkę?

Najczęściej pokos wykonuje się w drugiej połowie maja, kiedy trawy zaczynają się kłosić. W tym okresie w roślinach znajduje się dużo białka i składników odżywczych. Otrzymasz więc dobrej jakości paszę. Znaczenie ma także pora dnia cięcia. Najwięcej cukrów koncentruje się w roślinach około południa, więc to właśnie wtedy warto wykonać pokos. Trawy nie można kosić zbyt nisko, ponieważ może mieć problem z regeneracją. Odpowiedni poziom to ok. 5-8 cm nad ziemią. Skoszoną trawę należy przetrząsnąć w celu osuszenia. Finalnie procent suchego siana powinien wynosić od 40 do 60%. Potem należy uformować pryzmy lub bele. Do tego celu niezbędne będą odpowiednie akcesoria. Możesz kupić je tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/folie-sznurki-i-siatki.

Folie do sianokiszonki sklep

Najlepiej kupować folie do sianokiszonki w sprawdzonych miejscach. Możesz udać się do zaufanego sklepu rolniczego w okolicy albo zamówić potrzebne akcesoria przez Internet, oszczędzając czas. Podczas zakupów online łatwo porównasz parametry różnych produktów i zyskasz dostęp do setek opinii klientów. Rób zakupy w e-sklepach z długim stażem działania na rynku. Najlepiej jeżeli sprzedawca pozyskuje towar bezpośrednio od producentów, co przekłada się zazwyczaj na niższą cenę produktów. Dobrej jakości folie do przyrządzania i składowania sianokiszonki możesz zamówić na tej stronie: https://lewmik.pl/kategoria/folie-do-sianokiszonki.

Sianokiszonka w pryzmach czy w belach?

Pryzma jest wybierana przede wszystkim z powodu mniejszego zużycia folii. Dodatkowym atutem jest fakt, że nie trzeba przygotowywać balotów. Niemniej jednak prawidłowe zbudowanie pryzmy wymaga dużej staranności. Ta metoda składowania wiąże się z dość dużymi startami. Nawet kilkanaście procent paszy może nie nadawać się do użytku. Przygotowanie pryzmy zajmuje kilka dni, a przez ten czas w roślinach ubywa składników odżywczych. Może pojawić się również pleśń. Najczęściej sianokiszonkę produkuje się więc w belach. Ta metoda pozwala zminimalizować straty i zachować pełnię składników odżywczych. Ponadto, jako że bele mają mniejszą powierzchnię niż pryzma, po otwarciu folii przy dokarmianiu pożywienie nie jest narażone na gnicie, ponieważ mniejsze ilości zostaną szybciej zużyte. Bele są też łatwe w przechowywaniu i można szybko przewieźć je w dowolne miejsce. 

Folie do sianokiszonki opinie

Jakość sianokiszonki zależy od sposobu zabezpieczenia paszy na czas składowania oraz od jakości folii. Przed zakupem akcesoriów do przygotowywania tego rodzaju paszy warto więc zapoznać się opiniami innych klientów na stronach internetowych. Przy zakupie nie można kierować się wyłącznie ceną, ale przede wszystkim jakością. Lepiej wybrać dobre 5-warstwowe folie z przyzwoitymi ocenami klientów niż tańsze odpowiedniki wykonane z mniejszej ilości warstw i z gorszej jakości materiałów. Ta niewielka oszczędność może spowodować olbrzymie starty w paszy i w związku z tym – także olbrzymie starty finansowe. 

Folie do sianokiszonki 750

Folie sprzedawane są zazwyczaj w dwóch standardowych rozmiarach: 500mm oraz 750mm. Liczba określa w tym przypadku szerokość. Szersza folia starczy do przygotowania ok. 33-35 balotów, a węższa – 25-27 balotów. Szerokość ma więc znaczenie, ale pod uwagę trzeba wziąć także inne parametry. Wybierz folię pięciowarstwową, która jest bardziej wytrzymała niż folia trójwarstwowa. Ważne, żeby posiadała stabilizator UV, który będzie chronił zawartość przed nadmiernym promieniowaniem. Przy zakupie dokładnie zapoznaj się z opisem towaru. Na opakowaniu powinna znaleźć się informacja na temat czasu ochrony. Zazwyczaj wynosi on 12 miesięcy. Weź pod uwagę także grubość. Powinna wynosić 25 mikronów. Folie do sianokiszonki dostępne są w kilku kolorach. Możesz więc odróżnić za ich pomocą pasze o odmiennym składzie i przeznaczeniu. Należy jednak wybierać folie w jasnych barwach, dzięki czemu będą dobrze odbijać się od nich promienie słoneczne, co pozwoli utrzymać w środku odpowiednią temperaturę. 

Folia do sianokiszonki 750 cena

Cena folii do sianokiszonki o szerokości 750mm zależy od kilku czynników, między innymi od koloru i od ilości warstw, a także od samego producenta. Ceny wahają się od 400 do 500 zł za rolkę. 

Zakup odpowiedniej folii ma duże znaczenie dla przygotowania dobrej jakości paszy i zminimalizowania strat w sianokiszonce. Wybieraj więc wytrzymałą folię pięciowarstwową, ze stabilizatorami UV, która dobrze zabezpieczy baloty. 

(rzw) materiał partnera


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


farmer 28.07.2022

mocną i przystępną cenowo a te dwie opcje się wzajemnie wykluczają niestety

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA