REKLAMA

Forterra – najsilniejszy z Zetorów

Redakcja - Technika
28.02.2019
chat-icon 0

Forterra jest najsilniejszą jednostką we flocie ciągników Zetora. W czasie targów Polagra Premiery wyróżniła się zdecydowanie na ekspozycji, będąc pokazaną nieco na wzór prezentacji nowego modelu samochodu: biały lakier przyciągał wzrok gości, tym bardziej, że Forterrę ustawiono w otoczeniu samych czerwonych maszyn.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Forterra jest najsilniejszą jednostką we flocie ciągników Zetora. W czasie targów Polagra Premiery wyróżniła się zdecydowanie na ekspozycji, będąc pokazaną nieco na wzór prezentacji nowego modelu samochodu: biały lakier przyciągał wzrok gości, tym bardziej, że Forterrę ustawiono w otoczeniu samych czerwonych maszyn.

W oczy rzucała się też wielkość maszyny, największej wśród prezentowanych. Zetor przedstawia tę rodzinę jako najlepiej wyposażone ciągniki w ofercie marki, silne dzięki mocnym silnikom, wytrzymałe i bezawaryjne (prosta konstrukcja jest tu atutem), a do tego atrakcyjne finansowo dla użytkownika: o niskim zużyciu paliwa i oleju, a także z niskimi cenami części zamiennych.

Forterra występuje w trzech wersjach: najlżejszy (4800 kg) CL, cięższy (4900 kg) HSX i najcięższy (5500 kg) HD.

Pierwszy model napędzany jest silnikiem o mocy do 136 KM (100,2 / 136), który, jak zapewnia producent może z powodzeniem konkurować z ciągnikami z silnikiem sześciocylindrowym, maksymalny moment obrotowy 606 Nm, skrzynia biegów mechaniczna czterostopniowa z wzmacniaczem trzystopniowym, synchronizowana, z rewersem.

Biegi są odpowiednio zestopniowane, z zakresem prędkości roboczych od 6 do12 km/godz, a kierowca ma doi dyspozycji siedem przełożeń. Ten ciągnik ma trzypunktowy układ zawieszenia kategorii II (opcjonalnie kategoria IIIN), maksymalną siłę podnoszenia 77kN, a wydajność pompy hydrauliki – na poziomie 70 l/min. Ma 6+1 końcówek zewnętrznych, pojemność zbiornika 2300 l, i rozstaw 2490 mm.

Ciągnik ma amortyzowaną kabinę.
Drugi z modeli, HSX ma ten sam silnik, ale jak zapewnia Zetor, jest wyposażony w najnowszą generacje przekładni nawrotnych Power Shuttle, nową pięciostopniową skrzynię biegów, z trzystopniowym wzmacniaczem, wydajną hydraulikę HitchTronic, wyświetlacz LCD, jego maksymalna siła podnoszenia to 85 kN, a zbiornik ma pojemność 270 litrów. Kabina jest również amortyzowana.

Trzeci – HD jest najmocniejszą Forterrą w ofercie Zetora: ma wzmocniony mechanizm różnicowy, większą oś tylną, większy rozstaw – 2720 mm, zapewniający lepszą stabilność, amortyzowane: oś przednią (oba poprzednie modele tej amortyzacji nie mają) i kabinę.

Operator ma do swojej dyspozycji wielofunkcyjny panel sterowania z intuicyjną, wygodną obsługą. Kierowca ma go pod swoją prawą ręką, dzięki czemu może łatwo kontrolować sterowanie hydrauliką, czy aktywacją automatyki czynności na uwrociach.

Silnik 108,2 / 147, skrzynia pięciostopniowa z automatycznym wzmacniaczem trzystopniowym, podwójne mokre sprzęgło z rewersem pod obciążeniem 30/30, trzypunktowy układ zawieszenia z systemem Hitchtronic  kategorii III, do tego ilość końcówek zewnętrznych 8+1.

Ów Hitchtronic, po raz pierwszy wprowadzony właśnie przez Zetora, jest funkcją systemu elektrohydrauliki Bosch: system automatycznej regulacji tylnego zawieszenia trzypunktowego nie wymaga ustawiania typów regulacji i ich kombinacji.

Trzeba tylko ustawić głębokość roboczą narzędzia, a wówczas gdy ta głębokość będzie przez narzędzie osiągnięta, to system regulacji zmierzy opór gleby, a wynik tego pomiaru zostanie uznany przez system jako wartość wyjściowa do automatycznej regulacji tylnego zawieszenia trzypunktowego.

Zetor informuje, że szesnastozaworowe, czterocylindrowe silniki otrzymały wysokie oceny w surowych testach Niemieckiego Towarzystwa Rolniczego DLG. Nie korzystają z Power Boosta, mocy dostępnej tylko w pewnych warunkach, bo operator ma do dyspozycji pełną moc silnika stale, niezależnie od prędkości jazdy, czy włączenia wału odbioru mocy.

Tylny wał odbioru mocy ma obroty niezależne, czyli proporcjonalne do obrotów silnika: ciągniki te posiadają kombinacje obrotów tylnego wału odbioru mocy 540/540E/1, 000/1, 000E.

Oddając głos producentowi, trzeba dodać, że Forterra HD ma dodatkowy czterosekcyjny rozdzielacz hydrauliczny ze sterowaniem elektrohydraulicznym. W połączeniu z CBM kategorii III oferuje szeroki wybór urządzeń do agregacji, a dzięki automatyce czynności na uwrociach, może łatwo realizować powierzone mu zadania.

(rtr) Paweł Okoński

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA