Fosfor i potas dla zdrowia roślin
Każdy pierwiastek pełni ważną rolę i posiada określony wpływ na roślinę. Dlatego zbyt mała ilość któregoś z pierwiastków odbija się niekorzystnie na kondycji roślin.

Każdy pierwiastek pełni ważną rolę i posiada określony wpływ na roślinę. Dlatego zbyt mała ilość któregoś z pierwiastków odbija się niekorzystnie na kondycji roślin.
W przypadku niedoboru fosforu i potasu to słaby rozwój roślin i większa podatność na choroby.

Jesienne przebarwienia liści rzepaku to nie zawsze efekt niedoborów
Fosfor dla prawidłowego wzrostu

Przenawożenie pomidorów – objawy, jak temu zaradzić?
Dlatego w przypadku tego pierwiastka koniecznie należy pamiętać o nawożeniu przedsiewnym, ponieważ strat spowodowanych jego niedoborem nie da się już wyrównać w późniejszej fazie wzrostu. Dzieje się tak, gdyż fosfor jest pierwiastkiem słabo przemieszczającym się w glebie, a największe zapotrzebowanie na niego roślina wykazuje w pierwszych tygodniach wegetacji.
To właśnie wtedy, gdy następuje intensywny wzrost, roślina pobiera jego największą ilość i jeśli w tym czasie system korzeniowy nie zdąży prawidłowo rozwinąć się, roślina już w późniejszym czasie nie będzie w stanie pobrać tego pierwiastka.
Fosfor najlepiej przyswajalny jest przez rośliny w formie rozpuszczalnej w wodzie przy lekko kwaśnym odczynie (pH 6-7). Nie trzeba obawiać się przenawożenia, ponieważ rośliny pobierają tylko tyle fosforu, ile potrzebują.
Skutki niedoboru fosforu widać najbardziej na glebach silnie kwaśnych o pH poniżej 5,5, niewapnowanych i przeazotowanych. Natomiast wymywanie fosforu występuje w niewielkim stopniu w glebach lekkich.

Jaki nawóz pod owies?
Potas na odporność przed chorobami

Przenawożenie borówki amerykańskiej – objawy
Niedobory potasu wpływają na zahamowanie wzrostu, roślina nie potrafi pobrać wody, zaczyna więdnąć. Należy jednak pamiętać, że, w przeciwieństwie do fosforu, nadmiar potasu jest szkodliwy dla roślin i gleby, m.in. utrudniając pobieranie wapnia i magnezu, co przekłada się na słabe plonowanie.
Niedobory potasu występują głównie na glebach lekkich o wysokim pH i niskiej zawartości materii organicznej (głównie gleby torfowe). Na glebach cięższych zawartość potasu jest zazwyczaj duża, jednak jego przyswajalne formy mogą ulegać zmianom, o czym należy pamiętać.
Nawozy potasowe stosujemy przedsiewnie. Potas dobrze przemieszcza się w glebie, dlatego możliwe jest jego stosowanie pogłówne, zwłaszcza we wczesnych fazach rozwojowych roślin odpornych na zasolenie.
(rup) jm

Plusy i minusy uprawy rzepaku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.