REKLAMA

FPP: Ryzyko przejęcia polskich firm rodzinnych przez podmioty zagraniczne

Redakcja
30.05.2023
chat-icon 1

Problem firm zajmujących się skupem i osuszaniem ziarna kukurydzy nasila się z każdym miesiącem. Rykoszetem może dostać się również wielu gospodarstwom rolnym zajmującym się uprawą kukurydzy.

fot. Paweł Pąk
REKLAMA

Alarmujące dane przedstawiła Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rekomendująca utworzenie programu pomocowego dla przedsiębiorstw prowadzących skup i osuszanie ziarna kukurydzy od polskich rolników. Znaczna ilość suchego ziarna napłynęła od końca 2022 roku z ogarniętej wojną Ukrainy. W konsekwencji praktycznie niemożliwe stało się sprzedanie polskiego ziarna, w szczególności tego, które jest przechowywane w rękawach. Obecnie Cena suchego ziarna kukurydzy to obecnie około 800 złotych za tonę netto. Jak podkreśla FBB, opisane powyżej czynniki spowodowały, że zaległości na rzecz polskich rolników przez firm skupujące mokrą kukurydzę sięgają do 100 do 150 mln zł.

FPP proponuje następujące kryteria programu pomocowego:
- środek pomocowy: rekompensata do wysuszonego ziarna kukurydzy ok. 350 zł./t. (wg. obecnych notowań), które musiało być przechowywane ze względu na brak możliwości szybkiego zbycia (czyli ziarna nabytego po wyższych cenach),
- beneficjenci: przedsiębiorstwa skupujące i osuszające ziarno kukurydzy (tzn. polskie ziarno i z wyłączeniem pośredników handlowych),
- czas obowiązywania: do rozwiązania problemu z nadwyżką kukurydzy na rynku krajowym szacowana suma programu: ok. 350-500 mln. zł (ok. 80-110 mln euro).

Zanim ziarno kukurydzy trafi do odbiorców musi być osuszone. Skupem i osuszaniem zajmują się głównie polskie firmy rodzinne. Zakłady osuszania skupują ziarno lokalnie, z gospodarstw w promieniu do 100 km. Uprawą kukurydzy zajmuje się ok. 200 tys. rolników. Zbiory kukurydzy odbywają się od września do nawet końca stycznia. Firmy skupujące kukurydzę sprzedają suche ziarno przez cały rok. Natomiast suszenie mokrej kukurydzy trwa nawet do czerwca. Ważną funkcją większych zakładów jest przechowywanie ziarna przez wiele miesięcy. Teraz w magazynach przechowywane jest ziarno z ubiegłorocznych zbiorów. Ze sprzedaży osuszonego ziarna przedsiębiorstwa finansują skup ziarna z kolejnych zbiorów. Dlatego obecna sytuacja może doprowadzić do bankructw polskich przedsiębiorców i rolników, a w dalszej kolejności do przejęcia polskich firm rodzinnych przez inwestorów zagranicznych. Wdrożenie programu naprawczego jest niezbędne natychmiast

- podkreśla Teresa Hernik,
ekspert ds. społecznych Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).

W 2022 r. cena skupu ziarna kukurydzy mokrej od rolnika wynosiła ok. 1000 złotych za tonę netto. Masa ziarna po osuszeniu spada o 20%, koszt osuszania i energii to ok. 100 zł na tonę. Na rynku zrównoważonym, bez obecnych zakłóceń wyniosłaby ok. 1350 zł./t.

Jak podkreśla FPP, niekontrolowany napływ suchej kukurydzy z Ukrainy i obniżka cen skutkuje i będzie skutkować brakiem możliwości sprzedaż suchego polskiego ziarna kukurydzy i generowaniem strat na sprzedaży suchego ziarna kukurydzy, wynoszących około 500 złotych na tonie. To również brak środków w polskich firmach na obrót (skup kukurydzy i zbóż ze zbiorów 2023 r.).

Straty poniesie również znaczna część polskich rolników, którzy już teraz ze względu na wstrzymanie skupu przez część zakładów nie mogą sprzedać zbiorów.

(rpf) Źródło: FPP

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


benek 30.05.2023

wszyscy sie mecza z tym napływem ze wschodu i nikt na tym koniec koncow nie wyjdzie dobrze - ani skupy ani firmy osuszające i sami rolnicy

1 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA