REKLAMA

Francja będzie szczepić drób przeciwko grypie ptaków?

Wirus grypy ptaków HPAI zbiera żniwo na terenie wielu europejskich krajów, działania w walce z chorobą polegają głównie na lokalizowaniu kolejnych ognisk wirusa i utylizacji całych hodowli.

fot. Adobe Stock
23 stycznia 2022 chat-icon0

REKLAMA

Zjawisko się nasila a sposobem na ptasią grypę może się okazać profilaktyczne szczepienie, które miałoby się stać ważnym elementem strategi w walce z wirusem. Jednym z pierwszych krajów, które biorą pod uwagę szczepienia przeciwko ptasiej grypie jest Francja.

Podczas I posiedzenia Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa pod przewodnictwem Francji, Minister Rolnictwa tego kraju Julien Denormandie, ponownie wyraził poparcie dla szczepień drobiu. Denormandie oświadczył, że dwie szczepionki zostaną wkrótce przetestowane we Francji. Celem jest ich zatwierdzenie dla wszystkich 27 państw członkowskich UE (donosi EUROACTIV, Francja).

Co prawda z ust Ministra Rolnictwa Francji nie padły słowa ze szczegółami tej sprawy, ale zapewnił on, że wnioski z prac nad szczepieniami zostaną przedstawione pozostałym krajom członkowskim.

Szczepienie drobiu przeciwko grypie ptaków jest nadal w większości przypadków zabronione przez Komisję Europejską, bo to właśnie unijne prawo reguluje sczegółowo ewentualne możliwości i zasady ich zastosowania.

Niewystarczające w opini Francuzów dotychczasowe działania takie jak masowa likwidacja stad oraz pozostałe wdrażane wcześniej i obecnie środki ograniczające rozprzestrzenianie się wirusa, powodują, że we Francji opowiadają się za szczepieniami. W ich opinii przy tak ogromnej skali występowania wirusa w Europie prowadzone do tej pory działania zawodzą, a wyjściem z tej trudnej sytuacji wydają się być szczepienia.

Frncuzi chcą wykorzystać fakt przewodnictwa w Unii Europejskiej na wprowadzenie możliwości szczepienia drobiu. Julien Denormandie uważa, że w perspektywie długoterminowej nie ma innego rozwiązania niż szczepienia.

- Francuzi prawie corocznie mierzą się z zakażeniami HPAI na komercyjnych fermach drobiu. W zasadzie od 2015 roku francuskie regiony specjalizujące się w produkcji kaczek i gęsi ponoszą szkody wywołane przez występowanie wirusa, co powoduje poważne problemy z ciągłością działalności. Chodzi zarówno o straty bezpośrednie związane z utylizacją ptaków, ale także pośrednie dotyczące ograniczeń handlowych. Najbardziej cierpi przemysł foie gras z powodu restrykcji eksportowych nakładanych przez największych odbiorców francuskich pasztetów, czyli Japonię i Chiny – informuje Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

(rzw) pp / Źródło: KIPDiP


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Ceny świń: Kolejny tydzień bez zmian na VEZG

Redakcja 17 maja 2023 chat-icon0

Trend ten trwa od 22 marca i nie zmienił się w notowaniach za Odrą z dnia 17 maja 2023 roku. Cena 2,33 euro to w przeliczeniu na złotówki 10,47 zł (kurs z 17 maja 2023 roku). Cena ta będzie aktualna na tzw. dużej niemieckiej giełdzie VEZG od 17 do 24 maja 2023 roku.

Z komentarza VEZG do obecnej sytuacji cenowej na niemieckim rynku świń wynika, że tuż przed długim weekendem za Odrą w związku z przypadającym w czwartek 18 maja świętem państwowym, zmniejszyła się liczba dni ubojowych. Oznacza to, że podaż bez problemy pokrywa na bieżąco ilość wieprzowiny dostępnej na rynku niemieckim.

(rzw) pp / Źródło: VEZG

REKLAMA

Dopłaty 2022: Niemal 20 miliardów złotych trafiło do rolników

Redakcja 29 maja 2023 chat-icon1

Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że w 2022 roku wpłynęło 1,265 mln wniosków o przyznanie dopłat. Dotychczas w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW za 2022 rok do rolników zostało przekazanych niemal 19,94 mld zł. 16,8 mld zł z tej kwoty to płatności bezpośrednie, a 3,23 mld zł – wsparcie obszarowe z PROW 2014-2020.

Wypłaty w ramach tej kampanii będą realizowane do 30 czerwca 2023 roku. Wraz z ARiMR przypominamy, że oczekujący na pieniądze z tego tytułu, powinni się upewniż, że biura powiatowe Agencji mają właściwe dane dotyczące numerów ich kont bankowych. Jeżeli rachunek będzie nieaktywny, środków nie będą mogły zostać przekazane.

(rpf) Źródło: ARiMR

REKLAMA