REKLAMA

Fundusze Promocji do przebudowy: Ministerstwo zapowiada uproszczenia i walkę z biurokracją

Piotr Nowak
02.12.2025
chat-icon 0

Organizacje branżowe krytykują zasady funkcjonowania funduszy promocji i brak możliwości prefinansowania. Jak Ministerstwo Rolnictwa chce uprościć system rozliczeń?

REKLAMA

W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się ważne spotkanie dotyczące rewizji zasad wsparcia udzielanego z funduszy promocji produktów rolno-spożywczych. Dyskusje koncentrowały się na uproszczeniu systemu rozliczeń, zwiększeniu przejrzystości oraz efektywności funkcjonowania funduszy, które wspierają działania promocyjne w sektorze rolnym i zachęcają do zwiększenia konsumpcji polskiej żywności. Minister rolnictwa, Stefan Krajewski podkreślił: "Chcemy wzmacniać i jeszcze bardziej angażować fundusze w promocję naszych produktów." Wiceminister Małgorzata Gromadzka wskazała na źródło trudności, akcentując, że wyzwania wynikają głównie z praktyk stosowanych przez instytucje wykonawcze, a nie z przepisów. Zapewniła, że resort jest gotów podjąć działania odpowiadające rzeczywistym potrzebom rynku.

Podczas spotkania organizacje branżowe przedstawiły konkretne problemy utrudniające skuteczną promocję. Główne kwestie obejmują:
-brak możliwości prefinansowania działań
-nadmierną dokumentację
-wydłużone procedury.
Problemy wynikają także z niejednolitej interpretacji dokumentów przez instytucje wykonawcze, ograniczonej transparentności finansowania, a także działania komisji zarządzających. Wskazano na konieczność uproszczenia regulacji oraz praktyk KOWR, co mogłoby usprawnić cały system. Dodatkowo zwrócono uwagę na potrzebę modyfikacji zasad reprezentatywności i wyboru członków komisji zarządzających. Obecny skład komisji to pięciu producentów, trzech przetwórców oraz jeden przedstawiciel izb rolniczych. Zdaniem branży nie w pełni odzwierciedla strukturę rynku i wymaga lepszego dostosowania. Ministerstwo zadeklarowało aktywny udział w procesie naprawczym, zapowiadając, że zgłoszone propozycje to istotna podstawa do wprowadzenia zmian. Przyjęcie tych postulatów ma na celu dostosowanie przepisów do realnych wymagań sektora i poprawę funkcjonowania funduszy promocji.
(rpf) Źródło: MRiRW

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA