REKLAMA

Fuzarioza a straty gospodarcze zbóż

Jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych zbóż jest Fuzarioza. Zarodniki tej choroby mają bardzo wysoką patogeniczność i toksyczność mikotoksyn będących metabolitami grzyba. Jej rozprzestrzenianiu i rozwojowi sprzyjają temperatury 15-26 °C, wysoka wilgotność powietrza i duże nasłonecznienie.

fot. Agro Flash
5 czerwca 2016 chat-icon0

REKLAMA

Objawami choroby jest więdnięcie i usychanie liści. Najgroźniejsze jest porażenie roślin w fazie kwitnienia i na początku mlecznej dojrzałości ziarna. W przypadku fuzariozy kłosów objawami są żółknięcie niektórych plew w kłosie a nawet całych kłosów, które pojawiają się już w fazie mlecznej. Choroba przenosi się przez zarodniki bezpłciowe (konidia). W Fusarium są trzy typy zarodników: makrokonidia, mikrokonidia i chlamydospory. Wysoka wilgotność powoduje pokrywanie kłosa białym lub pomarańczowo-różowym nalotem, zawierającym zarodniki konidialne choroby. Stadium workowe w postaci owocników tworzone jest w resztkach pożniwnych. 

Przyczynami coraz częstrzych porażeń upraw są:
– uprawa roślin w monokulturach, bez tradycyjnego płodozmianu
– oszczędnościowy system upraw
– jednoetapowy zbiór zbóż.

Fusarioza może powodować ogromne straty gospodarcze, poprzez obniżenie masy 1000 ziaren a poprzez to straty plonu ziarna (5-60%). Najgroźniejsza jest dla pszenicy. Spada nie tylko plon ziarna, ale także pogarsza się jego jakość. Niektóre gatunki z rodzaju Fusarium zawierają mikrotoksyny, które są trujące dla ludzi i zwierząt.

Głównymi metodami ograniczającymi Fuzariozy są:
– prawidłowa agrotechnika:
a) stosowanie płodozmianu
b) prawidłowa uprawa gleby
c) właściwe nawożenie
d) właściwy i przemyślany dobór odmian
– zwalczanie chemiczne:
a) zaprawianie ziarna siewnego 
b) opryskiwanie fungicydami (szczególnie w okresie kwitnienia)

Na koniec przypominamy, że okresy stosowania i dawki wszystkich preparatów do zwalczania fuzariozy w zbożach należy zawsze stosować zgodnie z aktualnymi „Zaleceniami Ochrony Roślin”.

(rup)


REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

Grypa ptaków – pierwszy przypadek wirusa w historii brazylijskiego drobiarstwa

Super Visor 21 maja 2023 chat-icon2

Agencja Reuters donosie, że wirus grypy ptaków u dzikiego ptactwa został potwierdzony przez władze Brazylii, największego na świecie eksportera drobiu. Jest to pierwsze takie zdarzenie w historii brazylijskiego drobiarstwa.

O wykryciu wysoce zjadliwego wirusa podtypu H5N1 u dwóch ptaków morskich na wybrzeżu południowo-wschodniego stanu Espirito Santo poinformowało brazylijskie Ministerstwo Rolnictwa.

Sprawa jest na tyle poważna, że odniósł się do niej Rząd Brazylii, który oczekuje, że kraj ten nadal będzie mieć status wolnego od HPAI, bowiem przypadki u dzikiego ptactwa „nie powinny skutkować wprowadzeniem zakazu importu brazylijskich produktów drobiowych zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH)”. Status Brazylii „jako kraju wolnego od HPAI” nie został naruszony ponieważ zakażenie HPAI nie dotyczy stad drobiu. 

Ameryka Południowa zmaga się z wirusem grypy ptaków już od końca 2022 roku, ale branża drobiarska skoncentrował

REKLAMA

Ceny świń: Na VEZG stabilizacja po zeszłotygodniowej podwyżce

Redakcja 1 czerwca 2023 chat-icon1

W notowaniu z 31 maja 2023 roku na giełdzie VEZG została utrzymana cena za kilogram tucznika na poziomie 2,38 euro. Tydzień wcześniej po niemal dwóch miesiącach stagnacji cena wzrosła o 5 eurocentów z poziomu 2,35 euro za kilogram wbc.

VEZG w komentarzu do aktualnego notowania, które ma obowiązywać do 7 czerwca 2023 roku, ocenia, że podaż zwiększona w niewielkim stopniu pozwala na pokrycie popytu na mięso wieprzowe, a sytuacja ta pozwala na utrzymanie cen na niezmienionym rekordowym poziomie.

(rzw) Źródło: VEZG

REKLAMA