REKLAMA

Gdy uprawy atakują rolnice

Redakcja - Uprawa
22.08.2016
chat-icon 0

Rolnice są szkodnikami warzyw okopowych, rzepaku i zbóż. Na plantacjach pojawiają się nieregularnie, zazwyczaj co kilka lat, jednak ich żerowanie może doprowadzić do poważnych strat.

wikipedia
REKLAMA

Rolnice są szkodnikami warzyw okopowych, rzepaku i zbóż. Na plantacjach pojawiają się nieregularnie, zazwyczaj co kilka lat, jednak ich żerowanie może doprowadzić do poważnych strat.

Swą destrukcyjną aktywność w uprawach rozpoczynają w nocy, stąd często nazywa się je motylami nocnymi. Latem i jesienią pojawia się drugie pokolenie rolnic, które żeruje do października. Młode gąsienice odżywiają się częściami nadziemnymi, żerując na liściach oraz podcinając wschodzące rośliny. Starsze gąsienice uszkadzają części spichrzowe podziemnych części roślin, drążąc w nich nieregularne dziury. Zjadają również korzenie, uszkadzając szyjkę korzeniową. Niestety często naruszają korzeń główny, czego efektem jest zamieranie roślin. Po skończonym żerowaniu schodzą do gleby, w której zimują.

Rolnicom sprzyja środowisko wilgotne oraz chwasty, gdyż ich korzenie stanowią dla nich pożywienie. Dlatego w zapobieganiu występowania rolnic konieczne jest regularne i systematyczne odchwaszczanie plantacji, natomiast po skończonej uprawie wskazane jest wykonanie głębokiej jesiennej orki lub podorywki, gdyż w ten sposób znajdujące się pod ziemią gąsienice zostaną zniszczone.

W sygnalizowaniu obecności rolnic, a także określeniu momentu ich najintensywniejszego występowania, a co za tym idzie – również najbardziej optymalnego momentu do ich zwalczania, pomocne mogą okazać się pułapki feromonowe. Jednak należy pamiętać, że mogą one zwabiać motyle z sąsiednich upraw, dlatego równie ważna jest wnikliwa obserwacja plantacji.

Jedna gąsienica może zniszczyć nawet kilkanaście roślin, zatem niezbędne jest ich zwalczanie. Progiem zagrożenia jest zaobserwowanie 4-6 rolnic na 1m2 powierzchni uprawy. Do oprysku można wykorzystać biopreparaty, zawierające bakterię Bacllus thiringiensis (np. Biobit 3,2 WP lub Dipel 3,2 WP), po których nie obowiązuje okres karencji, ponieważ są bezpieczne dla człowieka środowiska.

Można też sięgnąć po insektycydy – wówczas opryski wykonuje się w sierpniu i wrześniu, czyli w okresie żerowania gąsienic. Do zwalczania rolnic nadają się między innymi Decis 2,5 EC, Decis Tab TB, Dursban 480 EC, Karate Zeon 050 CS, Sumi-Alpha 050 EC lub Patriot 2,5 EC. Zabieg należy wykonać nocą, najlepiej między godziną 1 a 4 nad ranem, podczas gdy największa liczba szkodników wychodzi spod ziemi na powierzchnię.

(ru) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA