Gdy użądli pszczoła
Zazwyczaj użądlenie przez pszczołę czy osę kończy się miejscowym obrzękiem i pieczeniem, jednak w niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczne.
Zazwyczaj użądlenie przez pszczołę czy osę kończy się miejscowym obrzękiem i pieczeniem, jednak w niektórych przypadkach może być bardzo niebezpieczne.
Dotyczy to osób uczulonych na składniki jadu oraz użądlenia w okolicę gardła, usta i język, gdy obrzęk może utrudnić oddychanie. Obydwie sytuacje mogą zagrażać życiu i wymagają szybkiej interwencji lekarskiej.
Kto płaci za zwolnienie lekarskie w firmie poniżej 20 osób
Jak postępować w przypadkach użądlenia
- postaraj się wyciągnąć żądło jeśli pozostało w ranie, ale nie wolno go wyciskać, gdyż wówczas jad przedostaje się głębiej do tkanek. Najlepiej podważyć je końcem szpilki, a następnie chwycić koniec żądła i delikatnie usunąć
Rodzaje zbóż i ich zastosowanie
- można zastosować zimne okłady, które zmniejszają obrzęk i ból, złagodzić zranione miejsce maścią przeciwhistaminową
- jeśli użądlona osoba uskarża się na silny ból, ma problemy z oddychaniem, duszności lub wystąpiła rozległa reakcja uczuleniowa podaj leki przeciwalergiczne i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem
- w przypadku utraty przytomności ułóż użądloną osobę w pozycji bezpiecznej i kontroluj funkcje życiowe lub, jeśli to konieczne, podejmij masaż serca i sztuczne oddychanie. Natychmiast wezwij pomoc.
Pamiętaj! Reakcja anafilaktyczna zdarza się rzadko, jednak warto znać jej objawy. Jeśli użądlona osoba słabnie, ma mdłości, wymioty, uskarża się na świąt oczu i nosa, szum w uszach, ma chrypkę, duszności, dreszcze, pojawia się rozległa wysypka typu pokrzywka lub rumień należy koniecznie interweniować.
Ważna odpowiednia wilgotność przechowywanego ziarna
(rzd)
Ursus C-355 bohaterem wyprawy z 1972 roku
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.