REKLAMA

Glifosat w kaszy gryczanej Sonko

W lutym br. Fundacja Konsumentów i Instytut Spraw Obywatelskich zaprezentowali raport dotyczący jakości kasz gryczanych dostępnych w polskich sklepach. W publikacji pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat” wykazano, że w jednej z przebadanych kasz, marki Sonko, przekroczono najwyższy dopuszczalny poziom (NDP) glifosatu.

fot. Materiały prasowe
7 marca 2021 chat-icon1

REKLAMA

Glifosat to główny składnik Roundupu - kontrowersyjnego środka chwastobójczego, szkodliwego dla ludzkiego zdrowia. Swoją złą sławę glifosat zawdzięcza efektywności z jaką niszczy wszystkie żywe organizmy. Stosuje się go zarówno w rolnictwie (m.in. do dosuszania zbóż), przestrzeniach miejskich, jak i w prywatnych ogródkach.

Najnowszy raport zawiera wyniki badań tych samych 10 kasz gryczanych, które były przedmiotem analiz kilkanaście miesięcy temu (raporty dostępne są bezpłatnie na stronie testy.konsumenci.org). Wśród przebadanych kasz znalazły się produkty następujących marek: Ekowital, NaturAvena, Auchan, Carrefour, Kupiec, Melvit, Janex, Cenos, Kuchnia Lidla i Sonko. Wybrane do badania produkty zakupiono tzw. metodą „konsumencką” – losowo z półek sklepowych lub sklepu internetowego. Próbki zostały zabezpieczone, wysłane do laboratorium, a następnie przebadane przez specjalistów z Zakładu Badania Bezpieczeństwa Żywności Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego w Skierniewicach.

- Chcielibyśmy podkreślić, że publikowane przez Fundację Konsumentów raporty konsumenckie mają na celu poprawę jakości i bezpieczeństwa żywności w Polsce. Choć firma Sonko zarzuciła nam, że badania, które przeprowadziliśmy są obarczone współczynnikiem niepewności, co „uniemożliwia formułowanie jakichkolwiek kategorycznych twierdzeń na temat ewentualnej zawartości substancji szkodliwych w produkcie”, jesteśmy pewni, że glifosat niestety jest obecny w przebadanej kaszy gryczanej tej firmy. Dysponujemy sprawozdaniem z badania kaszy gryczanej Sonko, w którym wynik zawartości glifosatu znajduje się na poziomie wskazanym w przedstawionym raporcie, czyli 0,27 mg/kg. W związku z tym, nawet przy niepewności rozszerzonej do poziomu 50%, norma (0,1 mg/kg.) w badanej kaszy została bezwzględnie przekroczona. Co więcej, laboratorium w którym wykonano badania posiada odpowiednią akredytację oraz ma status laboratorium urzędowego, które współpracuje z PIORiN, GIS oraz laboratorium WSSE w Warszawie , więc nie ma tutaj mowy o błędzie – mówi Paweł Rokicki, prezes Fundacji Konsumentów.

Autorzy raportu powiadomili w dn. 20 stycznia br. firmę Sonko o wykryciu w jej kaszach glifosatu przekraczającego najwyższy dopuszczalny poziom. Firma odpowiedziała na to zawiadomienie dopiero w dn. 26 lutego, 3 dni po publikacji raportu z wynikami badań.

Celem raportu pt. „Konsumenci testują: Kasza gryczana – czy zawiera glifosat” i innych raportów Fundacji Konsumentów oraz Instytutu Spraw Obywatelskich jest danie Polakom dostępu do niezależnej informacji konsumenckiej, nieopłacanej przez reklamodawców, rzetelnej i wiarygodnej. Pokazanie które produkty są „czyste” od szkodliwych substancji, a na które trzeba uważać. Pocieszające jest to, że w porównaniu z sytuacją z 2019 r., podniosła się̨ jakość́ kasz od pięciu producentów. „Czysty” wynik miały również produkty ekologiczne, a także dwóch marek własnych dużych sieci handlowych, których próbki nie zawierały glifosatu w obu edycjach badania. Oznacza to, że monitoring konsumencki ma sens!

Badania kaszy gryczanej sfinansowane zostały ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030.

Fundacja Konsumentów to organizacja pozarządowa, której zależy na pomocy konsumentom. Konsumenci w relacji do przedsiębiorców posiadają znacznie mniej informacji o sprzedawanym towarze lub usłudze, są też słabszą stroną w przypadku sporu. Cykl pod hasłem „Konsumenci testują”, prezentuje wyniki niezależnych testów produktów i ma ułatwić konsumentom świadomy wybór towarów (raporty są dostępne na testy.konsumenci.org).

Fundacja udziela bezpłatnej pomocy prawnej w ramach Infolinii Konsumenckiej finansowanej przez UOKiK (ponad 7000 porad miesięcznie) i portalu porady.konsumenci.org, gdzie w kilka minut konsument może samodzielnie znaleźć odpowiedź na nurtujący go problem związany z zakupionym towarem. Szkoli także przedsiębiorców z prawa konsumenckiego (szkolenia.konsumenci.org).

Dowiedz się więcej na: https://konsumenci.org

Instytut Spraw Obywatelskich: społecznicy walczący o bezpieczną żywność bez GMO, antybiotyków i pestycydów oraz rolnictwo przyjazne ludziom i środowisku. Znak „Bez GMO” na polskich produktach to rezultat 10 lat kampanii obywatelskiej Instytutu – „Chcę wiedzieć!”. Organizacja domaga się skutecznej kontroli żywności przez instytucje państwowe. Ostrzega opinię publiczną przed zagrożeniami ze strony napędów genowych CRISPR – nowych technologii modyfikacji genetycznych człowieka, zwierząt i roślin. Promuje patriotyzm gospodarczy - kupowanie lokalnych, polskich produktów. Od 2018 r. mobilizuje obywateli do działań na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu (Petycja NIE dla glifosatu!). Wydaje Tygodnik Spraw Obywatelskich. Szczegóły znajdziesz na instytutsprawobywatelskich.pl

(rw) pp / materiały prasowe


REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


magda 07 marca 2021

tak naprawde to we wsyztskim jest chemia i trujace związki . pamietajce nie jedzcie mocno przetworzonej zywnosci bo to jeszcze pogarsza jakosc spozywanych posilkow. pasze z soi z usa gdzie dozwolone jest gmo a rolnik tym karmi swinie i krowy , kury a potem sie mowi ze zdrowe bo od rolnika - paranoja

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

Pocisk artyleryjski odkryty podczas porządkowania stodoły

Redakcja 30 maja 2023 chat-icon0

22 maja 2023 roku do policjantów wpłynęło zgłoszenie od jednego z mieszkańców Podlesia Dębowego (województwo małopolskie, powiat tarnowski, gmina Żabno), który porządkując pomieszczenie gospodarcze zauważył bombę.

Z relacji zgłaszającego wynikało, że leżała ona na stercie złomu wśród innych metalowych i niemetalowych przedmiotów wykorzystywanych przed laty w gospodarstwie. Na miejsce zgłoszenia skierowani zostali specjaliści z patrolu minersko-pirotechnicznego, którzy zidentyfikowali przedmiot jako niewybuch pocisku artyleryjskiego kalibru 75 mm, w stodole znajdowały się też szczątki drugiego pocisku. Skorodowany mocno pocisk leżał na elementach metalowych składowanych w stodole.

- W związku z tym powiadomiono patrol saperski 21 Batalionu Wojska Polskiego z Rzeszowa. Żołnierze przyjechali dzisiaj przed południem i zabezpieczyli niewybuchy, które zostaną zneutralizowane na poligonie wojskowym – informuje

REKLAMA

ARiMR: Ruszył nabór wniosków o dopłaty do ubezpieczenia hodowli drobiu, bydła i świń

Super Visor 24 maja 2023 chat-icon1

Aby otrzymać dofinansowanie w ramach „Zarządzania ryzykiem” trzeba prowadzić zarejestrowaną hodowlę drobiu, bydła i świń. Ważne jest również posiadanie prawa do nieruchomości, na terenie której prowadzony jest chów zwierząt. O tę pomoc mogą się też starać producenci rolni, którzy są wspólnikami spółki cywilnej, a po spełnieniu dodatkowych warunków, również przedsiębiorcy zagraniczni, którzy wykonują działalność gospodarczą na terytorium Polski.

Kolejnym warunkiem niezbędnym przy staraniach o to dofinansowanie jest podpisana i aktywna umowa ubezpieczenia zwierząt od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych zakażeniem bakterią salmonelli. Są też wymagania dotyczące minimalnej ilości zwierząt. W przypadku drobiu polisa musi dotyczyć co najmniej 1000 sztuk: niosek, kurcząt, gęsi, lub też indyków rzeźnych. Przy hodowli świń wystarczy ubezpieczyć od salmonellozy 14 zwierząt, a jeśli chodzi o hodowlę bydła – co najmniej 4 zwierzęta.

REKLAMA