REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii potwierdza wirusa grypy ptaków u kotów

Redakcja
27.06.2023
chat-icon 1

Po przebadaniu kolejnych próbek pobranych od kotów z różnych lokalizacji w całym kraju okazało się, że pozytywny wynik na obecność wirusa H5N1 stwierdzono w kolejnych miejscowościach.

REKLAMA

Najpierw wirusa tzw. ptasiej grypy stwierdzono u kotów w Trójmieście, a dostępne obecnie wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania również okazały się pozytywne.

11 próbek pobranych od kotów przebadano do 26 czerwca w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. 9 z nich dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. 

- Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew – informuje w specjalnym komunikacie prasowym Główny Lekarz Weterynarii.

Podczas posiedzenia Rady Sanitarno-Epizootycznej z 26 czerwca 2023 roku omówiono plan dalszego postępowania.

Obecnie trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu. Główny Lekarz Weterynarii informuje, że na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Dane pochodzące z innych krajów wskazują, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:
- utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów,
- zapobieganiu kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami,
- zapobieganiu kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem,
- karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł,
- mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Kolejne informacje dotyczące bieżącej sytuacji związanej z wirusem grypy ptaków u kotów będą przekazywane sukcesywnie wraz z rozwojem wydarzeń.

(rzw) Źródło: GIW

chat-icon 1

REKLAMA

Polecane

Komentarze (1)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


Roman 02.07.2023

co to sie dzieje.....

0 0
REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA