REKLAMA

GLW apeluje o zgłaszanie zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły

Redakcja - Zwierzęta
13.08.2016
chat-icon 0

Główny Lekarz Weterynarii prosi o zgłaszanie do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły ( powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie). Zbadanie zakupionych tam świń może być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzenia się ASF.

PAP / Artur Reszko
REKLAMA

Główny Lekarz Weterynarii prosi o zgłaszanie do powiatowych lekarzy weterynarii faktu zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły ( powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie). Zbadanie zakupionych tam świń może być kluczowe dla zahamowania rozprzestrzenia się ASF.

"Główny Lekarz Weterynarii apeluje do wszystkich posiadaczy świń, którzy w okresie od 11 lipca 2016 r. do dnia 12 sierpnia 2016 r. dokonali zakupu świń na targowisku w gminie Sokoły, (powiat wysokomazowiecki, województwo podlaskie) nieoznakowanych świń bez wymaganych świadectw zdrowia, aby pilnie skontaktowali się z powiatowymi lekarzami weterynarii, nadzorującymi ich gospodarstwa lub z najbliższą lecznicą dla zwierząt" - napisano w piątkowym komunikacie.

Apel ma związek z wykrytymi ostatnio przypadkami afrykańskiego pomoru świń. Trwa ustalanie, w jaki sposób wirus znalazł się w tych gospodarstwach, a wszystko wskazuje, iż zawinił człowiek. Policja z Zambrowa zbiera materiały w tej sprawie, m.in. przesłuchiwany był mężczyzna, który miał handlować zwierzętami - nosicielami ASF.

Główny Lekarz Weterynarii poinformował w piątek o wykryciu ogniska ASF u trzody chlewnej w gminie Sokoły, w powiecie wysokomazowieckim, w województwie podlaskim, w gospodarstwie, gdzie hodowano ponad 110 sztuk świń. Kolejne jedenaste ognisko ASF zostało stwierdzone w gminie Janów Podlaski, powiat bialski, w województwie lubelskim. W gospodarstwie znajdowało się 36 sztuk świń.

To siódme i ósme ognisko tej choroby od początku sierpnia. Wszystkie ogniska ASF znajdowały się wcześniej w województwie podlaskim, ale ostatnie jest na terenie województwa lubelskiego.

Świnie zostały natychmiast zlikwidowane. Podobnie jak we wszystkich wcześniejszych przypadkach, wyznaczone zostaną strefy z obostrzeniami.

Oprócz ustanawiania takich stref w związku z wystąpieniem kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń w Polsce, wojewoda podlaski wydał w miniony czwartek rozporządzenie o czasowym zakazie organizowania targów, wystaw, pokazów lub konkursów zwierząt z udziałem świń na terenie całego województwa. Wykonanie zaleceń powierzono wójtom i burmistrzom.

Szef Inspekcji Weterynaryjnej zaapelował do każdego posiadacza świń, który od 11 lipca do 12 sierpnia kupił świnie bez wymaganego oznakowania oraz świadectwa zdrowia, w jakimkolwiek innym miejscu sprzedaży niepodlegającym nadzorowi Inspekcji Weterynaryjnej, aby również niezwłocznie powiadomił o tym fakcie powiatowych lekarzy weterynarii lub z najbliższą lecznicę dla zwierząt.

Inpekcja podkreśla, że na terenie gospodarstw trzeba bezwzględnie wdrożyć i przestrzegać zasad bioasekuracji, a w szczególności utrzymywać świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami, karmić je paszą zabezpieczoną przed dostępem zwierząt wolno żyjących oraz zwracać uwagę na bezpieczeństwo i sposób przechowywania słomy.

Szef GIW zwraca też uwagę na konieczność wyłożenia mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie. Maty mają być utrzymywane w stanie zapewniającym skuteczność działania środka dezynfekcyjnego.

Jednocześnie, Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że zakup zwierząt bez wymaganego oznakowania lub dokumentów albo z niepewnego źródła, może doprowadzić do olbrzymich strat finansowych państwa, a tym samym strat, które zostaną poniesione przez wszystkich hodowców w Polsce.

Komisja Europejska w związku z nowymi ogniskami ASF u świń zwiększyła Polsce strefę, w której od 12 bm. obowiązują zaostrzone rygory (obszar ochronny). Strefa wyszła już poza województwo podlaskie (obejmuje ona większość powiatów) i rozciągnęła się na część województwa lubelskiego i mazowieckiego.

W województwie mazowieckim strefa ochronna objęła gminy: Ceranów, Jabłonna Lacka, Sterdyń i Repki w powiecie sokołowskim gminy: Korczew, Przesmyki i Paprotnia w powiecie siedleckim, — gminy: Rzekuń, Troszyn, Czerwin i Goworowo w powiecie ostrołęckim oraz powiat łosicki, powiat ostrowski. W województwie lubelskim: gminę Hanna w powiecie włodawskim, gminy: Konstantynów, Janów Podlaski, Leśna Podlaska, Rokitno, Biała Podlaska, Zalesie, Terespol z miastem Terespol, Piszczac, Kodeń, Tuczna, Sławatycze i Sosnówka; w powiecie bialskim, — powiat miasta Biała Podlaska. (PAP)

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA