GLW: są kolejne dwa ogniska ASF u świń, zawinił człowiek
Wykryto dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, oba w woj. podlaskim - w gminie Wysokie Mazowieckie oraz gminie Zambrów. Główny Lekarz Weterynarii powiedział PAP, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w tych gospodarstwach jest handlarz prosiąt.
Wykryto dwa kolejne ogniska afrykańskiego pomoru świń, oba w woj. podlaskim - w gminie Wysokie Mazowieckie oraz gminie Zambrów. Główny Lekarz Weterynarii powiedział PAP, że prawdopodobnie źródłem zarażenia świń w tych gospodarstwach jest handlarz prosiąt.
"Ze wstępnych ustaleń dochodzenia epizootycznego wynika, że wysoce prawdopodobne jest powiązanie obu ognisk z wystąpieniem choroby w gospodarstwie położonym w gminie Choroszcz (7 ognisko ASF)" - poinformował w środę wieczorem GIW.
Cena tucznika na VEZG bez zmian
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu kolejnych ognisk afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, tj. ósmego i dziewiątego ogniska choroby u świń domowych od początku występowania ASF w Polsce (tj. od 17 lutego 2014 r.). Są to piąte i szóste ognisko stwierdzone w bieżącym roku.
ASF stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych dnia 10 sierpnia 2016 r. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.
John Deere 6155M – dane techniczne, opinie rolników
Ósme ognisko choroby stwierdzono w gospodarstwie położonym w gminie Wysokie Mazowieckie, w powiecie wysokomazowieckim, natomiast dziewiąte ognisko – w gminie Zambrów, w powiecie zambrowskim, województwo podlaskie. Obydwa gospodarstwa położone są w obszarze zagrożonym, wyznaczonym przez Wojewodę Podlaskiego w związku z piątym ogniskiem ASF, w którym obowiązuje zakaz wyprowadzania świń z gospodarstw.
Piąte ognisko wykryto 3 sierpnia br. wsi Rębiszewo Studzianki, w gminie Wysokie Mazowieckie (Podlaskie) w gospodarstwie, gdzie hodowano ok. 550 świń. W ocenie szefa Weterynarii Włodzimierza Skorupskiego, przyczyną zakażenia był człowiek. Sprawę przekazano do zbadania do prokuratury generalnej oraz ABW.
W gospodarstwach wdrożone zostały wszystkie procedury związane z likwidacją choroby.
Główny Lekarz Weterynarii przypomina hodowcom świń i myśliwym o konieczności bezwzględnego przestrzegania zasad bioasekuracji i wypełniania wszelkich zaleceń służb weterynaryjnych, w tym dotyczących zabezpieczenia przed ewentualnym przeniknięciem wirusa ASF do gospodarstw, w których utrzymywane są świnie.
Hodowla brojlerów – jak wyprodukować zdrowe i wysokiej klasy mięso
Wirus ASF nie jest groźny dla ludzi, ale przynosi duże straty gospodarcze. Zakażone świnie są ubijane, ponadto nie może eksportować żywych zwierząt ani wieprzowiny jeszcze przez okres roku po wygaśnięciu choroby
GIW przypomniał, że w środę (10 sierpnia) mija termin składania przez rolników utrzymujących trzodę chlewną oświadczeń do Powiatowych Lekarzy Weterynarii ws. niespełnienia przestrzegania wymogów bioasekuracji. W powiatowych inspektoratach weterynarii w Białymstoku, Sokółce, Hajnówce i Augustowie do godziny 20.00 będą dyżurowały osoby, które będą przyjmowały oświadczenia od właścicieli gospodarstw.
VEZG: Cena tucznika mocno w dół
Od czwartku jutra powiatowi lekarze weterynarii rozpoczną kontrole gospodarstw, których właściciele nie złożyli oświadczeń. W przypadku niespełnienia wymagań bioasekuracji zostaną wydane decyzje o natychmiastowym uboju świń.
Na całym obszarze ochronnym („strefa żółta”) zostanie wprowadzony do odwołania zakaz handlu świniami na targowiskach - informuje Główny Inspektorat Weterynarii. (PAP)
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.