Groźna nie tylko grypa ptaków – niemal 600 tysięcy sztuk drobiu do utylizacji
Grypa ptaków nie jest niestety jedynym wirusem, który rozprzestrzenia się w zastraszającym tempie, pojawiając się w kolejnym gospodarstwach zajmujących się chowem i hodowlą drobiu oraz produkcją jaj konsumpcyjnych.

Obecnie spustoszenie w polskim drobiarstwie sieje również rzekomy pomór drobiu (ND) u drobiu i ptaków utrzymywanych w niewoli (captive birds). W kilku kolejnych ogniskach do utylizacji poddano łącznie ponad 580 tysięcy sztuk drobiu. Nowe ogniska stwierdzono w województwie lubelskim, podlaskim, świętokrzyskim i łódzkim.
W 2025 roku, po tym jak wykryto 10 ognisk tego wirusa, Główny Lekarz Weterynarii poinformował o kolejnych ogniskach ND u drobiu w gospodarstwach komercyjnych:
- ognisko nr 11/2025 stwierdzono 30 stycznia br., na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych od kur rzeźnych (Gallus gallus) w gospodarstwie utrzymującym 207 313 kur rzeźnych w miejscowości Kalinowo (województwo podlaskie, powiat łomżyński, gmina Piątnica),
- ognisko nr 12/2025 stwierdzono 3 lutego br., na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych od kur rzeźnych (Gallus gallus) w gospodarstwie utrzymującym 41 248 kur rzeźnych w miejscowości Manie (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Międzyrzec Podlaski).
- ognisko nr 13/2025 stwierdzono 10 lutego br. na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych od kur rzeźnych (Gallus gallus) w gospodarstwie utrzymującym 334 361 kur rzeźnych w miejscowości Łukowisko (województwo lubelskie, powiat bialski, gmina Międzyrzec Podlaski).

Paraliż nóg, przez który przewracają się gęsi
Ogniska rzekomego pomoru drobiu stwierdzono również u ptaków utrzymywanych w niewoli w gospodarstwach niekomercyjnych (captive birds):
- ognisko nr 10C/2025 stwierdzono 30 stycznia br., na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych od kur ogólnoużytkowych w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 15 kur w miejscowości Piołunka (województwo świętokrzyskie, powiat jędrzejowski, gmina Sędziszów).
- ognisko nr 11C/2025 stwierdzono 3 lutego br., na podstawie wyników badań laboratoryjnych próbek pobranych od kur ogólnoużytkowych w gospodarstwie przyzagrodowym utrzymującym 35 kur i 3 kaczki w miejscowości Stara Wojska (województwo łódzkie, powiat rawski, gmina Rawa Mazowiecka).
Zgodnie z procedurami podjęto działania zmierzające do likwidacji ognisk, w tym zabicie ptaków w ognisku i unieszkodliwienie w zakładzie utylizacyjnym, przeprowadzenie oczyszczania i dezynfekcji, a wokół zakładów utrzymujących powyżej 50 ptaków ustanowione zostały obszary objęte ograniczeniami w promieniu 3 i 10 km wokół ognisk.

Grypa ptaków uderza ponownie w Australii
(rzw) Źródło: GIW
Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.
to już naprawdę szaleństwo istne co przekroczyło wszelkie najgorsze wyobrażenia
Wieloletnie zaniedbania, szprycowanie antybiotykami, byle jaka karma....
wykonczy nas to wszelkie dziadowstwo