REKLAMA

Groźny chwościk buraka

Redakcja - Uprawa
27.07.2016
chat-icon 0

Atakuje w połowie okresu wegetacyjnego, jest jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych buraka i występuje głównie na nim.

Agro Brand
REKLAMA

Atakuje w połowie okresu wegetacyjnego, jest jedną z najgroźniejszych chorób grzybowych buraka i występuje głównie na nim.

W przypadku buraka ćwikłowego nie ma wystarczająco skutecznych fungicydów na walkę z chwościkiem, dlatego najlepszą metodą jest zapobieganie tej chorobie.

Winowajcą choroby jest grzyb Cercospora beticola, który aktywuje się mniej więcej na przełomie lata, a jego rozwojowi służy utrzymująca się przez okres trzech tygodni temperatura na poziomie 20-25 stopni C w połączeniu z wysoką wilgotnością powietrza. Chwościk atakuje wyłącznie liście buraka. Pierwszymi objawami są białe, okrągłe, wklęsłe plamki otoczone czerwoną lub szarobrunatną obwódką, które z czasem pokrywają znaczną część liścia. W miarę rozwoju choroby porażone starsze liście zaczynają żółknąć i zasychać, a w ich miejsce wyrastają nowe, powodując wydłużenie się górnej części korzenia. W konsekwencji dochodzi do spadku masy korzeni nawet do 30% oraz zawartości cukru, przez co buraki (zwłaszcza cukrowe) znacznie gorzej się przechowują.

Źródłem zakażenia są pozostawione na polu resztki pożniwne porażonych roślin, które są w stanie przetrwać w glebie nawet przez dwa lata. Dodatkowo mogą być przenoszone z wiatrem i obornikiem na skutek zjedzenia przez bydło chorych resztek. Dlatego w profilaktyce ważne jest dokładne przeoranie resztek pożniwnych, stosowanie zasady płodozmianu oraz systematyczne kontrolowanie plantacji od czerwca do września.

W celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chwościka warto zaprawiać nasiona i wybierać odmiany odporne na tę chorobę (np. Alegra, Argument, Delano, Gallant, Jasiek). Pomocne w profilaktyce głównie upraw ekologicznych mogą okazać się środki takie jak Biosept Active lub Grevit 200 SL. Głównie jednak stosuje się fungicydy na bazie triazolu, benzimidazolu, strobiluryny i ditiokarbaminianów, np. Optan 183 SE, Sfera 267,5 EC, Topsin M 500 SC, Soprano 125 SC, Dedal 497 SC.

(rup) jm

chat-icon 0

REKLAMA

Polecane

Komentarze (0)

Zaloguj się lub załóż konto, Twoja nazwa zostanie automatycznie przypisana do komentarza.

Zamieszczając komentarz akceptujesz regulamin


REKLAMA

Zobacz więcej

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA